Kosmiczny teleskop Kepler odkrył dziwną anomalię częściowo zasłaniającą światło jednej z gwiazd

Kategorie: 

dreamstime

Teleskop Kepler już od 2009 roku zajmuje się obserwacją odległych o tysiące lat świetlnych gwiazd. Jego zadaniem jest wykrywanie nowych planet, które mogłyby podtrzymać życie, niemniej ostatnie odkrycie poczynione za jego pośrednictwem wywołało nie mały chaos wśród środowisk astronomicznych.

<--break->

 

Założenie działania Keplera jest stosunkowo proste. W jednej chwili monitoruje on ponad 150 000 gwiazd, z których momentami niektóre wyraźnie ciemnieją na kilka godzin lub dni . Naukowcy z reguły bardzo cieszą się z tego faktu ponieważ jeżeli cykl ten jest regularny wskazuje on na odkrycie nowej egzoplanety (czyli takiej która orbituje wokół gwiazdy innej niż nasze słońce). Do tej pory ta metoda sprawdzała się znakomicie, tym większe było więc zdziwienie naukowców, gdy okazało się, że ujęcia jednej z gwiazd o numerze  KIC 8462852 są przyciemnione od 5 do 80 dni w roku w różnych odstępach czasu.

 

Naukowcy badający te zjawisko okrzyknęli je mianem anomalii, jednakże już po kilku dniach potwierdzono, że błąd na pewno nie leży po stronie sprzętu i dane z Keplera są z całą pewnością prawidłowe. Wykluczono więc, że dziwnym obiektem może być planeta, a KIC 8462852 jest zbyt starą gwiazdą by posiadała jeszcze pasy asteroid. Naukowcy zdecydownie wykluczają też możliwą kolizję dwóch lub więcej planet.

 

Doprowadziło to do powstania kilku bardziej lub mniej prawdopodobnych hipotez. Jedna z nich zakłada, że za dziwną anomalią stoi chmura komet, które zostały wciągnięte na oribitę gwiazdy. Jeżeli komety rozpadałyby się w trakcie orbitowania wokół gwiazdy, mogłoby to wytłumaczyć dziwne obserwacje i naukowcy nie kryją, że na tą chwilę, jest to najbardziej obiecujące wyjaśnienie.

 

Oczywiście są i tacy badacze, których naukowe rozważania pokierowały w zupełnie innym kierunku. Zgodnie z wywiadem udzielonym dla portalu The Atlantic astronom Jason Wright wraz z wieloma innymi astronomami rozważa, czy zagadkowa anomalia nie mogłaby być rezultatem działania obcej nam technologii. Jeżeli mieliby oni rację, to KIC 8462852 mógłby być wykorzystywany przez tą obcą rasę jako ogromna elektrownia słoneczna.

IB Image

Sam pomysł wziął się z założenia, że zaawansowana cywilizacja w miarę rozwoju technologicznego potrzebuje coraz więcej energii do utrzymania swojego poziomu życia. Nie wykluczone, że wystarczająco rozwinięta cywilizacja byłaby w stanie czerpać energię w sposób, który dla nas wydaje się niemożliwy. Dziwne blokujące światło obiekty byłyby ogniwami solarnymi umieszczonymi na orbicie gwiazdy bądź jakimiś zaawansowanymi konstrukcjami wykorzystującymi energię przemian nuklearnych zachodzących na koronie gwiazdy. Te rzekome mega struktury zostały nazwane Sferami Dysona.

 

"Obcy powinni zawsze być ostatnią rozważaną przez naukowców hipotezą, ale bez wątpienia wygląda to na coś co mogłaby zbudować zaawansowana obca cywilizacja" - powiedział Jason Wright

IB Image

Najlepszym sposobem na zweryfikowanie informacji z Keplera byłoby wykorzystanie, któregoś z ziemskich radioteleskopów. Nakierowanie przynajmniej jednego z nich w kierunku tajemniczej gwiazdy powinno wyjaśnić czy dziwna struktura generuje fale radiowe charakterystyczne dla technologii ziemskiej lub czy przynajmniej są one podobne. KIC 8462852 jest od nas oddalony o blisko 1480 lat świetlnych, a od tamtego czasu wiele rzeczy mogło ulec zmianie.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Sio

Najgorsze jest to, ze

Najgorsze jest to, ze obserwowana planeta czy gwiazda z ziemi oddalona setki lub miliony lat świetlnych czy parseków jak kto woli może już nie istnieć.
Mozna się kosmosem pozachwycać jedynie, ale planów nie można robić bo technika i możliwości sa skromne.
Ale może też być tak, że wszechświat nie jest tak wielki i stary i pełen jest przekrzywień i odbić czasoprzestrzennych. Światło ulega refrakcji czy ekstyncjom nawet tu w atmosferze Jak na razie astronomia to tylko intratna zabawa.

Portret użytkownika sceptyyk

o-sio-łku, naucz się jełopie

o-sio-łku, naucz się jełopie czytać uwaznie arty. W arcie, wyrażnie  pisze, że  KIC 8462852 jest od nas oddalony o blisko 1480 lat świetlnych.                                                                  Czy ta ośla dieta, az tak ogranicza cię umysłowo? 

Portret użytkownika Sio

Rzeczywiście to tylko 1480

Rzeczywiście to tylko 1480 lat świetlnych.
Bardzo blisko. Trzeba przeliczyć na kilometry oraz podzielić przez prędkość najszybszego pojazdu kosmicznego może 50 tys km na godzinę no i prędkości św 300.000 km na sekundę.
Sceptyk idź zajmij się trawką lepiej albo jakimś sianem albo nawet czciną.
Pal ile wlezie. To ci rozjaśni rozum
 

Portret użytkownika sceptyyk

o-sio-łku, w skali kosmosu,

o-sio-łku, w skali kosmosu, odległośc blisko 1480 lat świetlnych, oznacza, że jest to blisko...  Ale twój ośli  łebek pewnie tego nie ogarnia... wbij sobie jeszczze do swego oślego łebka, że jedyne gwiazdy jakie jestęśmy w stanie obserwować, należą do naszej galatyki (średnica to około 200 tys lat św) a dalej to widzimy tylko inne galaktyki... o-sio-łku w tym temacie już bez odbioru  Smile 

Portret użytkownika Sio

Trzcina ale po co ci tu

Trzcina ale po co ci tu komentarze. Nie ma w nich nic o odchudzniu, szminkach, gotowaniu i o tym jak brać lepsze benefity. Jak je dostosujesz do swojego doskonałego życia? I czy twe zdolności pod włosami umalowanymi na bląd pozwolą na przetworzenie danych? Oto jest pytanie.

Strony

Skomentuj