Nekromanteion, kolejny dowód na rzetelność eposów Homera

Kategorie: 

Źródło: Samuli Lintula - Opera propria

Tak zwany Nekromanteion, (nie mylić z Nekronomiconem) to zagadkowa świątynia zbudowana za czasów starożytnej Grecji, która po dziś dzień, zastanawia archeologów. Ten pradawny podziemny kompleks był poświęcony Hadesowi i Persefonie, a także stanowił dom dla słynnej "Wyroczni Umarłych".

Jej ponowne odkrycie, miało miejsce w 1958 roku co zawdzięczamy pracy Sotiriosa Dakarisa, który natrafił na ruiny sugerując się opisem zawartym w Odysei. Homer opisał to miejsce jako znajdujące się "blisko miasta Kimerów, owinięte w mgłę i chmury". Jak się domyślacie sugerując się tym enigmatycznym opisem oraz innymi wskazówkami zawartymi w tekście epopei Dakaris odnalazł zaginiony kompleks pod dzisiejszym wzgórzem św. Jana Chrzciciela.

Tuż pod nim, natrafił on również na olbrzymią komorę podziemną wraz z rozległym korytarzem. Badacz uważał, że niegdyś, pełniły one rolę sypialni lub poczekalni, w których goście mogli oczekiwać na swoją audiencję ze słynnym Nekromanteionem lub "Wyrocznią Zmarłych". Zgodnie z grecką mitologią, była to rytualna forma komunikacji ze zmarłymi członkami rodziny. Coś w rodzaju dzisiejszych seansów spirytystycznych. Mimo iż "Wyrocznie Zmarłych" były obecne w wielu innych świątyniach to Nekromanteion był zdecydowanie najważniejszy. Tym bardziej zastanawia fakt, że przez kilka setek lat, świątynia pozostawała ukryta.

Zdaniem niektórych badaczy, nadal pozostaje ona poza naszym zasięgiem, a kwestia tego czy miejsce wskazane przez Dakarisa jest rzeczywiście klasycznym Nekromanteionem pozostaje dyskusyjna. W 1979 r. Niemiecki naukowiec Dietwulf Baatz wskazał, że w trakcie badań przeprowadzonych przez Dakarisa, znaleziono koła zapadkowe i kilka pierścieni z brązu, które określono jako fragment katapulty z okolic 3 wieku p.n.e.. Kontrowersje jakie w środowisku archeologicznym wywoływała ta struktura, nadal pozostają znaczące, choć oficjalnie uważa się że znalezisko Dakarisa rzeczywiście jest zaginionym Nekromanteionem.

Jeśli posiadalibyśmy bezpośredni dowód na to że Nekromanteion został odnaleziony, to byłby to już drugi po starożytnej Troi kompleks, odkryty na podstawie tekstów Homera. Miasta i świątynie uważane za mityczne mogły być tak naprawdę rzeczywistymi miejscami, a jeśli tak to co można powiedzieć o bardziej paranormalnych zjawiskach opisywanych przez poetę. Potwory morskie, syreny, cyklopy czy nawet boska interwencja. Wszystko to może kryć w sobie więcej prawdy niż zdaje się współczesnym ludziom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika MeHow

Generalnie lubię czytać IM,

Generalnie lubię czytać IM, ale kompletnie rozbiegacie się w rzeczywistości - nawet wirtualnej. Homer opisywał tylko to co wiedział z przekazów od Słowian i zmieniał na potrzeby tych co go opłacali. Czasem warto przeanalizować co piszecie, trzymajcie choć jeden kierunek

Skomentuj