Pod Wrocławiem odkryto kręgi będące polskim Stonehenge sprzed 7000 lat!

Kategorie: 

Źródło: P. Wroniecki

Mało kto zdaje sobię sprawę z odkrycia poczynionego w okolicach Oławy przed paroma miesiącami. Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego, natrafili tam na pozostałości starożytnej konstrukcji. To co dla niektórych wyglądało jak zwyczajne kręgi w zbożu stanowiło kontur dawnej budowli sprzed 7000 lat.

Drewniano ziemną konstrukcję wznieśli ludzie nie znający jeszcze metalu używając prostych narzędzi kamiennych. Archeolodzy szacują, że budowlę wzniesiono około 4900-4600 lat p.n.e. Zarys konstrukcji jest bardzo wyrazny i naukowcy byli w stanie określić jej pierwotny kształt bez przeprowadzenia prac ziemnych. Budowla składa się z podwójnego systemu rowów. Po wewnętrznej stronie rowów znajdowała się centralna część obiektu, składająca się z potrójnej palisady.


Rekonstrukcja neolitycznego rondla z Künzing-Unternberg w Niemczech

Do wnętrza obiektu prowadziły cztery regularnie rozmieszczone bramy. Według dr Mirosława Furmanka z Uniwersytetu Wrocławskiego jest to tak zwany rondel, a więc typ konstrukcji bardzo rzadko spotykanej w naszym kraju. Do tej pory w Polsce odkryto tylko trzy podobne struktury: w Wenecji pod Biskupinem, w Bodzowie koło Głogowa, a w ostatnich miesiącach  pod Chojną w okolicach Szczecina. Są to najstarsze przykłady monumentalnej architektury w Europie, określane najczęściej mianem centrów ceremonialnych lub świątyń.

Archeolodzy ustalili też wstępnie funkcję odkrytej budowli. Najprawdopodobniej za palisadą odbywały się różne obrzędy i rytuały. Miejsca takie przyczyniały się do wzmacniania tożsamości i integracji grupowej, przekazywania wartości i wzorców zachowań oraz utrwalania pamięci społecznej. Naukowcy nie wykluczają także, że cały kompleks był jednym wielkim kalendarzem,  a wejścia do kompleksu pełniły też funkcję związaną z obserwacjami astronomicznymi.

Archeolodzy zapowiedzieli już dalsze badania konstrukcji, na razie z wykorzystaniem metod nieinwazyjnych, m.in. geofizycznych (np. z zastosowaniem georadaru), dzięki którym bez czasochłonnych i kosztownych wykopalisk uzyskają dodatkowe informacje na temat całej konstrukcji. Warto nadmienić, że jest to kolejny przykład na wyjątkowość nieznanych dziejów naszych przodków. Nie tylko byli oni w stanie tworzyć monumentalne konstrukcje, ale ślady ich działań pozostały widoczne nawet po 7 tysiącach lat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika hyhpolak

skoro to kamienne drugie

skoro to kamienne drugie Stonehenghe to gdzie sa te ciezkie klikunastotonowe glazy widac ze to zwykla osada drewniana a wlasciwie jej pozostalosci ...

0
-1
Portret użytkownika Kmieciu

Kościółek śfjenty rozdupcył

Kościółek śfjenty rozdupcył krąg i podpierd*lił głazy na fundamenty jakiejś maryjnej szopy, jak to miał w zwyczaju w geście triumfu nad "wstrętnym pogaństwem". Przypominam, że oryginalny Stonehenge też rozdupcyli ręcami okolicznych nabożnych chamów i wieki tak leżał - zrestaurowali go dopiero na początku XX w., albo na przełomie XIX/XX...

0
0

 

Portret użytkownika Gadzina

No nie wiem czy jest powód do

No nie wiem czy jest powód do dumy. 7000 tyś. lat czasu i państwa porządnego nie ma, po drodze zabory przegrane wojny i teraz pewnie ktoś NAS najedzie bo słabi się robimy.

0
0
Portret użytkownika budzik66

No i wychodzi szydło z worka

No i wychodzi szydło z worka > Słowianie byli zanim egipcjanie zbudowali ,stworzyli, piramidy? dobre ? archeologia przeżywa zaciemnienie {obudzenie}

 

 

0
0
Portret użytkownika pilippek

??? oni budowali piramidy a

??? oni budowali piramidy a my jakieś wioseczki z palisadą drewnianą, czym tu sie podniecac?

0
0
Portret użytkownika Homo sapiens

Starożytni Polacy wiedzieli o

Starożytni Polacy wiedzieli o wiele więcej niż podejrzewacie ! Wiedzieli też o nefilimach, zanim poznali Biblię, może dlatego tak szybko ją zaakceptowali ! Postaram się coś o tym napisać... na razie polecam w tym temacie nowy filmik

Przyszłość ziemskiej cywilizacji i kontakt z obcymi w oparciu o interpretacje Biblii

https://www.youtube.com/watch?v=Q4iaDmp93nQ

4
-1

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika baca

a i owszem Baronie jak nie ma

a i owszem Baronie jak nie ma tlenu i bakterii gnilnych drewno może sobie trwac prawie wiecznie - nawet zamienic się w kamień... a najlepiej konserwuje się na bagnach lub wrecz pod woda - jest taki na przykład dąb który dopiero po tysiącu lat pod woda robi się elegancko czarn i nadaje na najbardziej ekskluzywne meble... nasi stolarze z takiego właśnie czarnego dębu zrobili nocnik dla jana pawła któregoś... krzesło znaczy no i dziadzia miał w co pierdzieć kiedy nażarł się opłatków...

mnie zadziwia że nasi przodkowie stawiali solidne budowle obronne na tysiące lat zanim noe z Afryki zszedł z drzewa i nauczył się wiosłować... 

nadworny kleryk homoś pewnie nam to zaraz na podstawie ewagelii wytłumaczy... powie że jezus był podróżnikiem w czasie i cofnął się 5 tysięcy lat wstecz wzięty w pojeździe ufonautów po to aby ubogacić Słowian na temat wiedzy o holokauście i powstaniu w gettcie warszawskim.. lub coś w tym sensie... poczekajmy na solidny pakiet dowodów biblijnych naszego nadwornego oszołomoeksperta Smile

2
-1
Portret użytkownika b@ron

może i tak, ale spójrz sam...

może i tak, ale spójrz sam... jest to pole na którym rolnik coś tam uprawia, a ta budowla była ewidentnie płytko pod ziemią, a więc i ziemia musiała być dotleniona, jak i bakteri gnilnych nie powinno brakować ... ale choćby nawet, to rolnik przy uprawie niczego nie odkrył?

0
0

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Kmieciu

Nie mówiąc już o magiczności

Nie mówiąc już o magiczności i świętości "hebrajskich" (właśc. aramejskich) literkuf i o tym jak to bosko brzmi gdy rabin meczy fałszując po ichniemu jakiś pięciozwój czy tam pętaksiąg...

0
0

 

Portret użytkownika cali79

nalezysz do tych

nalezysz do tych nowoswieconych wyzawcow youtuba ktorzy twierdza ze Ziemia ma 5000 lat jest plaska, posypuja nam codziennie glowy czyms z samolotow a do tego obserwuja nas jaszczury a no wszystk zawdzieczamy kosmitom ?

0
-1

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj