Potwierdzono istnienie tuneli ciągnących się kilometrami pod powierzchnią Księżyca

Kategorie: 

Źródło: NASA

Japońscy naukowcy, na podstawie danych otrzymanych z ich sondy kosmicznej Kaguya, potwierdzili istnienie ogromnych tuneli pod powierzchnią Księżyca. Ich zdaniem rozciągają się one na wiele kilometrów.

Po raz pierwszy istnienie tuneli pod powierzchnią satelity Ziemi, zostało ogłoszone w 2009 roku i od tego czasu naukowcy analizują to zjawisko z wykorzystaniem księżycowych orbiterów. Według jednej z hipotez istnienie tych pustych przestrzeń może mieć związek z dawnym wulkanizmem Księżyca.

 

Pierwszy z odkrytych księżycowych tuneli to znaleziono dzięki otworowi Marius Hils, który początkowo uważano za krater poimpaktowy. Okazało się jednak, że to wejście do podziemnej pustej przestrzeni. Spekulowano, że pod powierzchnią znajduje się coś jak pusta komora magmowa.

Potem poszukiwania pustych miejsc pod powierzchnią Księżyca przeprowadzano w czasie misji NASA, Gravity Recovery and Interior Laboratory (GRAIL). Orbitery dokonały pełnego mapowania anomalii grawitacyjnych naszego satelity, co sugerowało istnienie wielu takich struktur.

Teraz do tej pracy dołożyli się również uczeni japońscy, którzy dzięki pomiarom radarowym, wykonanym przez sondę Kaguya, potwierdzili puste przestrzenie w okolicy wspomnianego Marius Hills. Ich zdaniem tunele te ciągną się tam na dziesiątki kilometrów.

 

Następny etap poznania tych struktur wymaga fizycznej eksploracji czy to za pomocą robotów czy też astronautów. Dopiero wtedy po zebraniu geologicznego materiału badawczego, będzie można potwierdzić lub wykluczyć, że te puste przestrzenie powstały na skutek aktywności wulkanicznej.

Naukowcy twierdzą, że fakt istnienia tych księżycowych tuneli ciągnących się na kilometry pod jego powierzchnią to bardzo dobra wiadomość dla planów przyszłego osadnictwa na Księżycu. Te formacje z pewnością mogą zostać wykorzystane do tworzenia stałych baz kosmicznych na srebrnym globie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)


Komentarze

Portret użytkownika G. Tsoukalos

Aliens

Aliens

0
0
Portret użytkownika TomekM

Jak jakiś kosmonauta wejdzie

Jak jakiś kosmonauta wejdzie do takiej "jaskini" to dostanie takiego kopa że na ziemię bez pomocy statku wróci.

1
0
Portret użytkownika Daniel Laskowski

Obstawiam księżycowe metro.

Obstawiam księżycowe metro. Musi Selenici wybudowali je za czasów Imperium Atlantydy... - sic!

1
-1
Portret użytkownika kolo21

I teraz NASA ma kolejny

I teraz NASA ma kolejny pomysła na dydanie kasy.Tylko nowe studio filmowe będą musieli zbudować lub wynająć.

3
-1

kolo21

Portret użytkownika wodzu13

talinn ja myśle ze to jest

talinn ja myśle ze to jest jednak ,kosmiczny slimaczek , taki sam jak w Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

0
-2
Portret użytkownika Logika

Jak są to puste komory

Jak są to puste komory magmowe to ta magma musiała gdzieś wypłynąć, jakoś tej zastygniętej, rozlanej magmy nie widać na powierzchni...

3
0
Portret użytkownika pabloS

BINGO! - TAK WŁAŚNIE

BINGO! - TAK WŁAŚNIE PSEUDONAUKOWCY wychodzą na debili...taa daa

0
0

Skomentuj