Rzeczywistość nie istnieje dopóki nie zaczniemy jej mierzyć

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Australijscy naukowcy odtworzyli słynny eksperyment obserwatora i potwierdzili dziwaczne prognozy fizyki kwantowej o naturze rzeczywistości. Ich zdaniem rzeczywistość nie istnieje, dopóki faktycznie nie wejdziemy z nią w interakcję, na przykład dokonując pomiaru. Eksperyment usiłował odpowiedzieć na dość proste pytanie, skoro mamy dualizm korpuskularno-falowy, czyli jednoczesność bycia falą lub materią, to w którym momencie dany obiekt podejmuje "decyzje" co do swojego stanu widocznego dla nas?

 

Gdyby rozważyć sprawę na logikę, można by założyć, że taki obiekt jest albo falą albo cząstką, sam ze swej natury, a nasze pomiary nie mają nic wspólnego z tym czym się okaże. Jednak teoria kwantowa przewiduje, że jego stan zależy tylko od tego w jaki sposób obiekt jest zmierzony na końcu. I właśnie to potwierdził zespół z Australian National University.

 

Fizyk zaangażowany w badanie, Andrew Truscott powiedział, że pomiar jest wszystkim co determinuje materię. Na poziomie kwantowym, rzeczywistość właściwie nie istnieje, jeśli nie ma z nią jakiejś interakcji. Do takich wniosków prowadzą skutki przeprowadzonego eksperymentu Wheelersa w wersji z atomami helu w stanie kondensatu Bose-Einsteina, oświetlanymi światłem lasera.

Potem analizowano układ interferencji sprawdzając stan cząstek w różnych miejscach specjalnej pułapki. Atomy nie podróży z punktu A do B. Dopiero gdy były mierzone na końcu ich podróży zachowanie podobne do fali lub cząstek, było powoływane do istnienia. Choć wszystko to brzmi bardzo dziwnie, jest to właściwie tylko potwierdzenie prawideł teorii kwantowej, które rządzą światem w bardzo małej skali.

 

Ustalenia australijskich naukowców są kolejnymi, które wskazują na to, że żyjemy w wielkim hologramie. Nasze byty w jakiś sposób powodują, że wokół nas tworzy się na bieżąco materia, którą o ironio uważamy za jedyną realną rzecz wokół nas. Ta realna, namacalna materia okazuje się być jednak złudzeniem, czego dowodem jest to, że powstaje dopiero w momencie naszej interakcji. Człowiek może przeżyć całe życie nie zdając sobie sprawy, że ma decydujący wpływ na otaczający go świat.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika lipka

Nie mierzmy, nie liczmy, nie

Nie mierzmy, nie liczmy, nie piszmy, nie rozmawiajmy, nie chodźmy - czy wtedy świat stanie w miejscu? NIE, świat fizyczny istnieje a tylko ktoś kto nie istnieje o istnieniu świata fizycznego nie może się wypowiadać. Fizyka teoretyczna święci tryumfy bo już nie ma prawdziwych fizyków lub pomija się ich stawiając przed ludzkością same teorie by na ich podstawie budować (programować) przyszłą cywilizację... teoretyczną.

0
0
Portret użytkownika Ph0ax

Mylisz się. Patrząc,  a nawet

Mylisz się. Patrząc,  a nawet myśląc kreujesz świat wokół siebie. Masz bardzo ograniczony umysł,  żeby uważać, że tylko ludzie odpowiadają za otaczający świat. Każda żywa istota ma na to wpływ. Wszyscy we wszechświecie musieliby umrzeć,  łącznie z bakteriami i resztą mikroorganizmów. Wtedy dopiero wygląd wszechświata będzie nieokreślony. Będzie wszystkim i niczym jednocześnie. 

0
0
Portret użytkownika Cambini

Też o czymś podobnym myślałem

Też o czymś podobnym myślałem, ludzi często sobie zadają pytanie, dlaczego niby skoro mam wpływ na to, to czemu nie mogę nic zmienić. Ja myślę że jest tak że skoro wszyscy mają na to wpływ, to zapewne siła mojego umysłu musiała by mieć większą siłę przebicia żeby wyszło na moje, albo ich wszystkich zagłuszyć, może to prawda że są ludzie którzy potrafią zagiąć łyżeczkę w pół. Ostatnio mam odczucie że wszystko jest generwane wokół mnie, kiedy chcę przejść przez ulicę, nagle pełno aut jeździ, a tak to jakoś pusto było dopóki nie chciałem przejść przez ulicę, z tą ulicą to praktycznie jest za każdym razem Biggrin

0
0
Portret użytkownika paweuG

Gdzies czytałem że pewna

Gdzies czytałem że pewna kobieta chyba z anglii kiedyś wymarzyła sobie jakąś nagrode w konkursie i wygrała po czym zaczęła wizualizować dalej..podobno wygrała już 5000 razy w ciagu kilkunastu lat..i wydała o tym książke..więc może rzeczywiście mamy jakiś wpływ na zdarzenia..

0
0
Portret użytkownika seti

to wiele tłumaczy... w takim

to wiele tłumaczy... w takim razie faktycznie musiałem wygrać 60 baniek w lotka i już dążyłem je wydać, ale w tym hologramie nie pozostał po tym żaden byt materialny ani niematerialny ;p

0
0
Portret użytkownika Sammy Jo

Nie czaję, to jak się dzieje,

Nie czaję, to jak się dzieje, że inni ludzie widzą i doświadczają tego co ja w tym samym czasie? Kto je powołuje decyzją w danym kształcie do istneinia? Wszyscy widzimy księżyc - dajmy na to - i gwiazdy w ten sam sposób. Czy ktoś je dawno temu zmaterializował i dalej dzięki temu istnieją?

0
0
Portret użytkownika Ten Który Jest

Creatio następuje w

Creatio następuje w Wieczności która jest tu i teraz , nie ma przeszłości ni przyszłości tylko wieczne tu i teraz , ty tym jesteś ja tym jestem on tym jest . Odkryj to czego nie trzeba odkrywać gdyż nigdy nie było zakryte . Na tym polega perfidia iluzji Maji . Nie ma czegoś takiego jak " materia " gdyż forma jest pustką a pustka formą .

0
0
Portret użytkownika Ten Który Jest

Mistycy od zawsze wiedzieli

Mistycy od zawsze wiedzieli że nie ma widzianego bez widzącego . Zadajcie sobie pytanie kim jest ten widzący ? . Znajdziecie odpowiedz na to pytanie kiedy usłyszczycie dzwięk jednej klaszczącej dłoni i ujrzycie swą twarz sprzed narodzin . Nie ma przeszłości ni terażniejszości jest wieczność tu i teraz i ty tym jesteś !

0
0
Portret użytkownika Israfel

"Atomy nie podróży z punktu A

"Atomy nie podróży z punktu A do B." - i wszystko jasne.

Jak można liczyć na to, że treść jest przetłumaczona dobrze (uwzględniając wszelkie niuanse językowe i techniczne), jeżel zwykłe, proste zdanie nie ma poprawnej składni?

1
-1

" ...nauka prowadzi nas do zrozumienia tego, jaki jest świat, a nie tego, jaki chcielibyśmy, by był ... "
- Carl Sagan

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika ktos

to dowod ze nas tu nie ma..

to dowod ze nas tu nie ma...jak i dowod na to ze terazniejszosc nie istnieje..wszystko zyje i zmienia swa struktore, dodatkowo przemijajac w swej predkosci...jest tylko przeszlosc i pzyszlosc..

2
0
Portret użytkownika ktoś_bliżej_nieokreślony

Dokładnie tak.

Dokładnie tak.

2
0

Przeszłość paskudna, Przyszłość nie lepsza, a Teraźniejszości nigdy nie ma.

Portret użytkownika jaa

sądzę, że to jakaś błędna

sądzę, że to jakaś błędna interperacja. Jeżeli rzeczywistość nie istnieje, to jak ktoś może wejść z nią w interakcję?

0
-1
Portret użytkownika And

Rzeczywistość to pasożyt

Rzeczywistość to pasożyt żerujący na naszej uwadze. Prawdziwy jest jedynie świat duchowy.

1
0
Portret użytkownika AllmanBB

Zdanie: "Eksperyment usiłował

Zdanie: "Eksperyment usiłował odpowiedzieć na dość proste pytanie, skoro mamy dualizm korpuskularno-falowy, czyli jednoczesność bycia falą lub materią, to w którym momencie dany obiekt podejmuje "decyzje" co do swojego stanu?", jest sprzeczne samo w sobie i wynikaja z niego bzdury. Czyli albo autor artykulu cos gdzies zle przeczytal albo przetlumaczyl niechlujnie, albo "naukowcy" sa kompletnymi durniami i robia ludziom wode z mozgu. 

Sprzecznosc w przytoczonym zdaniu polega na wyrazeniu pogladu, iz mozliwa jest, dla promieniowania elektromagnetycznego, jednoczesna mozliwosc bycia fala LUB materia. A przeciez definicja dualizmu korpuskularno-falowego mowi o tym, ze promieniowanie elektromagnetyczne jest jednoczesnie fala I materia. Stad teza postawiona przez "naukowcow" jest nielogiczna, poniewaz zaden obiekt ani promieniwanie elektromagnetyczne nie jest raz fala a raz materia, tylko i fala i materia na raz.

Dziekuje, dobranoc

2
-1
Portret użytkownika Edgar

Jest, jest -- ale jak to

Jest, jest -- ale jak to mówili Indianie: wiele wody musi jeszcze upłynąć...

1
0

Porównaj stan świadomości swej duszy ze stanem duchowego zamroczenia nienawiścią do innych.

Portret użytkownika zyx

To w takim razie co chcę

To w takim razie co chcę mierzyć, skoro to coś nie istnieje?
Jeżeli chcę zmierzyć jakąś szafkę to znaczy, że tą szafkę wcześniej widziałem (czyli juz częściowo "zmierzyłem wzrokiem") - czyli istniała zanim wpadło mi do głowy ją zmierzyć.

Raczej nie zdarza się tak, że chcę zmierzyć nieistniejące coś, a dopiero po pomiarze okazuje się, że to co zmierzyłem okazało się np. głębokością dna albo średnica wiadra.

1
-1
Portret użytkownika r2d2

Bzdury. To dlaczego jak chcę

Bzdury. To dlaczego jak chcę zmierzyć materię o długości metr, to wychodzi mi np. 2cm?

0
-2

Skomentuj