W syberiyjskiej jaskini odnaleziono kolejny ząb zaginionych przodków ludzi

Kategorie: 

Źródło: Slon et al. Sci. Adv. 2017; 3: e1700186

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w syberyjskiej jaskini odnaleźli ząb należący do "młodej dziewczyny", która mieszkała w jaskini ponad 100 tysięcy lat temu. Ząb jest uznawany za jedną z najstarszych pozostałości gatunku ludzkiego odkrytych w Azji Centralnej i jest o około 50 000 do 10 000 lat starszy od pierwszego znanego przedstawiciela tej gałęzi rodzaju ludzkiego. Mowa tu o nieuchwytnych Denisowianach.

Denisowianie byli niemal tak samo genetycznie odlegli od Neandertalczyków, jak Neandertalczycy od współczesnych ludzi. Przodkowie Denisowian i neandertalczyków rozeszli się około 190 000 do 470 000 lat temu. Choć niewiele wiadomo o nich samych, uważa się, że gatunki te pojawiły się po raz pierwszy około 200 000 lat temu.

Sputnik/Science Photo Library

Naukowcy twierdzą, że odnaleziony ząb może pomóc ujawnić nowe informacje dotyczące tajemniczych krewnych gatunku ludzkiego, którzy w odległej przeszłości koegzystowali z Neandertalczykami. Najprawdopodobniej nie poznamy przyczyny ich wyginięcia, ale sam fakt istnienia relatywnie inteligentnej rasy hominidów, która rozpłynęła się w powietrzu pozostawiając po sobie tylko kilka zębów i kości dłoni, jest sam w sobie interesujący.


Wikimedia Commons

W wywiadzie dla Live Science, Viviane Slon, paleogenetka pracująca w Instytucie Etyki Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku, powiedziała:

"To [odkrycie] wskazywałoby, że Denisowianie przebywali w okolicy Ałtaj przez bardzo długi czas - przynajmniej tak długo, jak współczesni ludzie byli w Europie, jeśli nie wiele więcej".

Czy może to oznaczać, że tajemnicze megalityczne monumenty odnajdywane na całym świecie, stanowią ślad po dawnej zaginionej rasie, która zamieszkiwała Ziemię równolegle z Neandertalczykami? Kto wie, może brak śladów po ich istnieniu oznacza, że współistnieli oni również z gatunkiem Homo Sapiens, ale jego przedstawiciele zdecydowali się wymazać ich istnienie z historii.

Coż mimo iż miło było móc oddać się fantastycznym rozważaniom, jest to zdecydowanie zbyt wiele spekulacji jak na kilka kości odnalezionych w odmętach Syberii. Nie wykluczone, że Denisowianie byli jedynie formą przejściową, która upływie kilkudziesięciu tysięcy lat wymarła w wyniku niedostosowania się do warunków środowiska. Kto wie, może kiedyś dowiemy się czegoś więcej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika b@ron

ludzie robią bardzo poważny

ludzie robią bardzo poważny błąd w badaniach na temat pochodzenia ludzi ... zakładają, że człowiek jest najinteligentniejszy i zbudował najbardziej zaawansowaną dzisiejszą cywilizacje, pomimo twardych dowodów że wieki temu po ziemi chodziły znacznie potężniejsze cywilizacje ...

2
0

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika baca

najpoważniejszy błąd jest już

najpoważniejszy błąd jest już w tytule tej zębatej opowieści, bo przecież nie piszemy "W syberiyjskiej" ale "w syberiadowoaryjskiej"...

0
0
Portret użytkownika konix

moglbys poprzec teze, ze "po

moglbys poprzec teze, ze "po swiecie chodzily potezniejsze cywilizacje" jakims dowodem naukowym ? Czy opierasz sie na "Ancient Aliens" ?  

0
-1
Portret użytkownika b@ron

żeś zapier...ił "jakimś

żeś zapier...ił "jakimś dowodem naukowym" to ty wyjaśnij np kto wybudował piramidy i setki innych budowli których ludzie dziś nie są w stanie wybudować, tylko oszczędź "dowody" typu niewolnicy z dłutkiem i młotkiem ...

0
0

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj