Grzyby w pewnych warunkach wykazują się inteligencją

Kategorie: 

Źródło: public domain

Ponad dziesięć lat temu, japoński naukowiec Toshuki Nakagaki przeprowadził ciekawy eksperyment. W jego laboratorium na Uniwersytecie Hokkaido, zbudował mały labirynt, na podobieństwo tych, w jakie wpuszcza się gryzonie. Zamiast zwierzęcia uczony umieścił przy wejściu do labiryntu zarodniki grzyba, a na wyjściu kostkę cukru. W naturze grzyby rosną symetryczne w sieci pajęczyn, ale grzyb Physarum polycephalum zachowywał się bardzo dziwnie.

 

Zapach cukru działał z daleka i grzyb postanowił zjeść swoją ofiarę jak najprędzej przechodząc przez labirynt.  Na każdym skrzyżowaniu grzyb wstęgami wypełniał korytarz labiryntu. Czasami natrafiał na ślepy zaułek, wracał i szukał drogi w innym kierunku. W ciągu kilku godzin w jednym z kilku labiryntów grzyb znalazł sposób na odnalezienie cukru. W drugim etapie eksperymentu naukowiec ściął mały kawałek grzybiej pajęczyny, która brała udział w poprzednim eksperymencie, i umieścił ją na początku podobnego labiryntu z kostką cukru. Natychmiast potem zaczęły się dziać dziwne rzeczy. 

[ibimage==17936==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Grzyb podzielił się dwa oddziały, które zaczęły szybko rosnąć. Gdy dotarł do celu reszta zaczęła obumierać i pozostała jedynie najbardziej efektywna nitka. Eksperyment powtórzono wiele razy, stosowano różne labirynty, ale wynik był zawsze ten sam. Wygląda na to, że grzyby są w stanie nie tylko zapamiętać najkrótszą drogę do osiągnięcia celu na poziomie instynktu, ale dokonują też świadomych wyborów, stosując czasami zdecydowanie niebanalne sposoby na rozwiązanie postawionych im zadań.

 

Eksperyment wywołał wiele szumu w świecie naukowym. Jego wyniki zostały opublikowane w renomowanych czasopismach, w tym w czasopiśmie "Nature". Profesor Toshuki kontynuuje swoją pracę. Około rok temu, udowodnił on, że grzyby są w stanie planować drogę i trasy transportu i to znacznie bardziej skutecznie od profesjonalnych inżynierów. Być może zostaną kiedyś wykorzystane do planowania efektywnych sieci kolejowych lub komputerowych.

[ibimage==17937==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Profesor nie przestaje wychwalać grzybiego intelektu, nadal pracuje z grzybami i odkrywa ich niesamowitą inteligencję.  W swoim laboratorium, Hokkaido University, stara się przenieść niesamowite zdolności grzybów na model komputerowy. Naukowiec uważa, że ​​wyniki kolejnego eksperymentu pozwolą w przyszłości budować na bazie tych prac wydajne i szybkie sieci informatyczne.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika leszek_l

W naszym kraju już wdrożono

W naszym kraju już wdrożono osiągnięcia japończyka cyt. "grzyby są w stanie planować drogę i trasy transportu i to znacznie bardziej skutecznie od profesjonalnych inżynierów". Gdyby nie tradycja Polaków w grzybobraniu to zapewne autostrady byśmy już mieli.

Portret użytkownika Jacoo

no i baca z tym masz rację,

no i baca z tym masz rację, człowiek zainfekowany grzybem, drożdżakami.. zdecydowanie bardziej łaknie cukrów niż człowiek czysty od grzybów (chyba takich nie ma, są ludzie mniej lub bardziej zainfekowani) Smile
czuje silną potrzebę jedzenia słodkości i to w dużych ilościach.. podobnie jest gdy człek jest zainfekowany niektórymi pasożytami

Portret użytkownika b@ron

nie porównujmy inteligencji z

nie porównujmy inteligencji z instynktem przetrwania ,każdy organizm go ma ,inteligentne grzyby nie istnieją, to tak jakby powiedzieć że drzewa są inteligentne bo zapuszczają korzenie w ziemi i stamtąd czerpią wodę i inne składniki a nie wypuszczają korzeni nad ziemie i nie czekają na deszcz...grzybnia rozprzestrzeniała się w kierunku cukru ,tak samo jak drzewo zapuszcza korzenie w kierunku wody...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika gość

Nie ma czegoś takiego jak

Nie ma czegoś takiego jak instynkt. Wymyślili to, żeby teraz ślepcy opowiadali sobie, jakie to wszystko jest gorsze od nich.
Jak facet kokietuje kobietę, używa mózgu i inteligencji, aby ją zdobyć. Są więc tylko popędy.

Portret użytkownika Jimmyee

Instynkt to zestaw ciągle

Instynkt to zestaw ciągle ulepszanych programów. My też posiadamy instynkt, który jest zawarty w podświadomości. Gdybyś nie miał instynktu to nie miałbyś nawyków i do tej pory nie umiałbyś pisać... Grzyby te tak samo jak i my mają swój zestaw programów, który ma im zagwarantować przetrwanie. Moim zdaniem to nie tyle inteligencja co odpowiednio rozwinięte programy przetrwania na przestrzeni czasu. Za działaniami grzyba kryją się kluczowe metody, których skutkiem jest właśnie takie a nie inne zachowanie grzyba.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Ela 2

Baca nawet nie wie jak blisko

Baca nawet nie wie jak blisko jest prawdy, ponieważ nawet pewne rodzaje grzybów i mózgiem ludzkim sterowac potrafią i grzyby właśnie się węglowodanami zywią tak jak i rak, który jest odmianą grzyba Wink 
Czasami o czymś  żartujemy lub kpimy z czegoś, a nawet nie zdajemy sobie sprawy,że bliżej prawdy jesteśmy od niejednych naukowców Wink
O tym,że rak żywi się węglowodanami, co by wskazywało na to,że jest rodzajem grzyba, a zanika w tłuszczu, już w latach 50-tych pisał dr. Kwaśniewski ... tak samo tłuszcz leczy cukrzycę i chociaż ta wiedza przez wielu jest wyśmiana, bo przecież preferuje się unikanie tłuszczy i cholesterolu ( co jest kolejną bujdą ów cholesterol "zabójca" ) .. więc kto wie, czy Baca racji nie ma Wink Biggrin 
Na czym wyrastają grzyby ? w jakim środowisku ? Wink w eksperymencie zwabiono grzyb cukrem .. ważna wskazówka dla nas Smile

Portret użytkownika Zenek

Nie tylko grzyby są takie

Nie tylko grzyby są takie sprytne iż potrafią  natychmiast wyniuchać nakrótszą drogę do celu. Na podobnej do grzybiej zasadzie działają tak zwane "świnie nomenklaturowe" które też bezbłędnie wiedzą do którego koryta należy biec bo tam właśnie (na przykład) są emeryci jakich można okraść ze wdowiego grosza. I też jak w przypadku grzybów tworzą one "wianuszki" nie dopuszczając konkurencyjnych świń do własnej ziemi obiecanej na której się "cukrzą".

Strony

Skomentuj