Nie wierzysz własnym oczom? I bardzo dobrze

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Przez całe życie mózg uczy się rozpoznawać kształty i przypisywać je do znanych kategorii. Sprowadza się to do tego, że często to, co widzimy mózg interpretuje tak jak nauczył się to robić w przeszłości. Okazuje się, że może to być bardzo złudne.

 

Gdy w XV wieku do brzegów Ameryki dopływali w galeonach pierwsi konkwistadorzy podobno Indianie nie byli w stanie ich zobaczyć, bo ich mózgi nie potrafiły zaklasyfikować tego, co widzą i wtedy oczy po prostu ich zwodziły. Niemożliwe? To zróbmy eksperyment.

[ibimage==19686==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Powyżej znajduje się obrazek, który na pierwszy rzut oka wygląda tak jakby były na nim dwa obiekty o różnych odcieniach szarości. Jednak, gdy zakryje się część środkową okazuje się, że kolor jest ten sam tylko nasz mózg błędnie odczytuje pozostałe sygnały takie jak cień, a zwłaszcza środkowy gradient i w rezultacie widzimy nie to, co tam się znajduje tylko to, czego mózg oczekuje ze względu na zidentyfikowane czynniki.

 

Przyczyną tak niezwykłego złudzenia jest zjawisko hamowania obocznego na siatkówce. Po prostu kontrast między jasnymi i ciemnymi płaszczyznami zmienia się, co wprowadza błędy w percepcji. Podobnie dziwacznie wygląda kolejny przykład obrazujący to samo zjawisko.

[ibimage==19688==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Kwadraty A i B są w rzeczywistości w tym samym kolorze, ale wyglądają jakby były zupełnie inne. Dopiero po kliknięciu poniższego obrazka można zobaczyć animację, która pokazuje nam jak rzeczywiście wyglądają te pola.

[ibimage==19687==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Zjawisko hamowania obocznego pozwala też zobaczyć nieistniejące szare punkty na przecięciach linii w przykładzie poniżej.

[ibimage==19689==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Wszyscy tak zwani sceptycy, specjaliści od "szkiełka i oka" powinni być zszokowani, bo nagle okazało się, że nie da się bezgranicznie wierzyć własnym oczom. Taki efekt jak w powyższym przykładzie jest chyba wystarczającym powodem do tego, aby mnie bezkrytycznie wierzyć we wszystko, co da się zobaczyć.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika norbi140

Ramer, monitor masz dobry ale

Ramer, monitor masz dobry ale wzrok cię oszukuje. Proponuje zrobić wycinki pola A i B (porównaj oba) i wtedy nie ma różnicy w kolorze. Albo wziąć kroplomierz (ja skorzystałem z Gimpa) i zobaczyć jakie są kolory. Oczywiście są drobne różnice w kolorze ale zarówno w polu A jak i polu B, za Gimpem „zapis języka HTML: od 777777 do 787878”. RGB 119 119 199 a druga wartość RGB to 120 120 120 nie sądzę jednak że pomimo pracy w poligrafii jesteś w stanie okiem zauważyć różnicę. Pozdrawiam i proponuje zrobić testy Lol

Portret użytkownika Ramer

Ja nie widzę, żeby kolory

Ja nie widzę, żeby kolory były jednakowe.
Albo nie rozumiem tekstu, albo mój 10 letni monitor kupiony do grafiki ma taką paletę barw, że oko moje je rozróżnia.
A, B na górnym rysunku są zdecydowanie różne, na dolnym jednakowe.
Zakrywając gradient na pierwszym rysunku też widzę różnicę w kolorach.
Na 3 rysunku żadnych szarości nie widzę !

Znam osoby, dla których stonowane (o niewielkiej różnicy) czerwony, bordowy, różowy i tym podobne to jeden kolor.
Ale ja pracując w poligrafii widzę 3 różne kolory.

Jak ktoś ma kiepski monitor to kolory się zlewają.

Portret użytkownika wow

Zapisz pliki, uruchom jakiś

Zapisz pliki, uruchom jakiś program graficzny (np. GIMP), pobierz próbki kolorów i zobaczysz, że kolory są takie same. Inne odcienie są złudzeniem optycznym. Możesz wziąć spektrofotometr i sprawdzić bezpośrednio na monitorze kolory - będą takie same.
Poza tym pomyśl o zmianie monitora na coś nowszego, twój jest już mocno leciwy i pewnie jest w stanie wyświetlić góra 5-6bitów z 8 bitowego LUTa

Portret użytkownika Ramer

Porównałem w photoshopie i

Porównałem w photoshopie i przyznaję Ci rację.
Zaraz zrobie wydruk na dużej maszynie produkcyjnej, wytnę nożyczkami i kwadraty położę obok siebie.
Nic dzisiaj nie piłem więc coś tu jest nie tak Lol
Jak test wyjdzie to pokażę szefowi, może jakiś zakład przyjmię i dostanę podwyżkę Wink

Portret użytkownika Terenia z Torunia

Gdy w XV wieku do brzegów

Gdy w XV wieku do brzegów Ameryki dopływali w galeonach pierwsi konkwistadorzy podobno Indianie nie byli w stanie ich zobaczyć, bo ich mózgi nie potrafiły zaklasyfikować tego, co widzą i wtedy oczy po prostu ich zwodziły - to cytat z jednego z odcinków "Starożytnych astronautów"...

Strony

Skomentuj