Wszechświat może być czymś w rodzaju gigantycznego mózgu

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Idea wszechświata jako gigantycznego mózgu była już zaproponowana w przeszłości zarówno przez pisarzy science-fiction jak i naukowców. Przez dziesięciolecia koncepcja ta funkcjonowała na pograniczu paranauki. Okazuje się, że niektórzy fizycy twierdza, iż może istnieć dowód potwierdzający tę śmiałą hipotezę.

 

Według badania opublikowanego w Nature Scientific Reports, wszechświat może rosnąć w taki sam sposób jak gigantyczny mózg, a lustrzanym odbiciem komórek mózgu są kształty rozszerzających się galaktyk. Wyniki symulacji komputerowej wykazały, że naturalna dynamika wzrostu, czyli tego jak ewoluują systemy jest taka sama dla różnych rodzajów sieci - czy to Internetu, ludzkiego mózgu czy wszechświata jako całości.

 

Gdy zespół naukowców porównał historię Wszechświata z rozwojem sieci społecznych i obwodów mózgowych, okazało się, że wszystkie sieci rozszerzają się w podobny sposób. Są tam powiązania między podobnymi węzłami z tymi, które już miały wiele połączeń. 

"Nowe badanie sugeruje, że istnieje fundamentalne prawo natury, które może regulować ewolucję sieci", powiedział Kevin Bassler fizyk z University of Houston. 

 

"Dla fizyka jest to natychmiastowy sygnał, że istnieje pewien brak zrozumienia dla tego jak działa natura" - mówi Dmitrij Krioukov z University of California w San Diego.

Wcześniej fizycy sugerowali, że to świadomość jest podstawową tkaniną wszechświata, z którego wyłaniają się wszystkie rzeczy (M-teoria, teoria strun, itp). Przekonującym dowodem wydawało się zjawisko dekoherencji kwantowej. Świadomość jest znana jako podstawa bytu. Skoro wszechświat rozszerza się i rozwija jak mózg to być może wszystko istnieje, jako myśli w umyśle jakiejś Super Inteligencji? I tym sposobem jak zwykle na tym poziomie rozważań nauka dochodzi do pojęcia Boga.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

naukowcy z Huston mają do

naukowcy z Huston mają do badań mózg Einsteina i inne wielkie głowy więc odkryli że wszechświat jest rosnącym mózgiem, ok - spoko...
ale co będzie jak naukowcy z Dortmundu wezmą za model Angelę Merkel i znajdą dowód że wszechświat to jednak rozszerzająca się dupa?
 

Portret użytkownika mlodyrob

Zachowanie słonca swiadczy o

Zachowanie słonca swiadczy o tym ze jest to zywy organizm który jest decyzyjny w podległym sobie ukladzie.Przykład -plamy słoneczne dziwnie traca na aktywnosci jak sa na wprost ziemi-zdmuchnieta kometa ison-moze i słonce dało poczatek zycia i jak przyjdzie czas to je odbierze.Saturn wciagna fragmenty komety ratujac inne ciała niebieski w układzie słonecznym.Zycie jest wszech obecne tylko patrzymy na wszystko sceptycznie i potrzba nam dowodów które beda nam pasowac.

Portret użytkownika JuHa

Już nieraz pisałes że

Już nieraz pisałes że "myśl-informacja" to podstawa funkcjonowania Wszechświata, i już Einstein udowodnił że ta "myśl" nie ma żadnych ograniczeń, żadne znane prawa fizyki nie ograniczją jej. oże to właśnie ona nadaje wszelkie prawa "wszystkiemu"

Strony

Skomentuj