Starożytni Europejczycy mieli ciemną skórę

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy zdołali ustalić, jak ich zdaniem wyglądali nasi przodkowie, którzy żyli na terenie dzisiejszej Europy. Według analizy genetycznej prymitywnego człowieka, który żył siedem tysiące lat temu i według teorii zajmował się polowaniem i zbieractwem miał on ciemną skórę i niebieskie oczy. Odkrycie to zaskoczyło naukowców, którzy uważali, że Europejczycy byli już w tym czasie biali.

 

Dyrektor ds. badań w Instytucie Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie (Institut de Biologia Evolutiva) Carles Laluesa Fox próbował wyjaśnić nieoczekiwany wynik stwierdzając, że jasna skóra była wynikiem ewolucji znacznie później, niż wcześniej sądzono. Szkielety dwóch prymitywnych ludzi, które posłużyły do badania, zostały znalezione w jaskini w górach północno-zachodniej Hiszpanii w 2006 roku.

 

Były dobrze zachowane dzięki temu, że znajdowały się w chłodnym i ciemnym.  Naukowcy byli w stanie uzyskać DNA z zęba z dawnych ludzi i dało to zupełnie zaskakujący wynik. Przedstawiono nawet wyobrażenie tego jak mogli wyglądać mieszkańcy tych terenów 7 tysięcy lat temu.  Okazało się, że pierwsi Europejczycy genetycznie byli najbliżej obecnych mieszkańców Szwecji i Finlandii.

[ibimage==20231==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Źródło: CSIC

Jednak z danych po analizach DNA, oprócz genu błękitnego koloru oczu u ludzi w tym czasie zlokalizowano również geny wskazujące na to, że najpopularniejsze wśród przedstawicieli tej populacji były, czarne lub brązowe włosy i ciemny kolor skóry. Trudno się dziwić, że wyniki mocno zaskoczyły badaczy. Wcześniej uważano, że pierwsi mieszkańcy Europy zaczęli zyskiwać biały kolor skóry zaraz po migracji z Afryki, która wedle uznanych teorii miała miejsce około 45 tysięcy lat temu.

"Sądzono, że rozjaśnienie skóry wystąpiło po migracji z Afryki w kierunku północnych szerokości geograficznych, gdzie promieniowanie UV jest słabsze, co wpływa na to, że w ludzkiej skórze zachodzi synteza witaminy D. W związku z tym, skóra rozjaśnia się dosyć szybko" - powiedział Laluesa Fox. "Teraz jest oczywiste, że to nie działało w ten sposób, bo ci ludzie żyli w Europie 40 tysięcy lat, a ich skóra nadal pozostała ciemna" - dodał.

Naukowcy odkryli również, w ogólnym zarysie, kiedy mogło nastąpić przejście z kultury łowiecko zbierackiej do rolnictwa. Według badań Europejczycy używali wtedy głównie żywności z dużą zawartością białka.  Analiza DNA wykazała również, że ​​ludzie z tego czasu nie byli w stanie pić mleka ( nietolerancja laktozy) i nie trawili skrobi.  Wszystkie te zdolności wykształciły się u homo sapiens dopiero po narodzinach rolnictwa, które radykalnie zmieniło nasze nawyki żywieniowe.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Franz

Z tymi rasami to też mi się

Z tymi rasami to też mi się tak wydaje. Tylko pytanie rasy mają emanować jakąś specyficzną energią czy może dopiero do czegoś dojdziemy jako ludzie i globalna rasa gdy zrozumiemy kto ma do czego jakie predyspozycje i zaczniemy działać wspólnie.
 
 

Strony

Skomentuj