Starożytni Europejczycy mieli ciemną skórę

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy zdołali ustalić, jak ich zdaniem wyglądali nasi przodkowie, którzy żyli na terenie dzisiejszej Europy. Według analizy genetycznej prymitywnego człowieka, który żył siedem tysiące lat temu i według teorii zajmował się polowaniem i zbieractwem miał on ciemną skórę i niebieskie oczy. Odkrycie to zaskoczyło naukowców, którzy uważali, że Europejczycy byli już w tym czasie biali.

 

Dyrektor ds. badań w Instytucie Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie (Institut de Biologia Evolutiva) Carles Laluesa Fox próbował wyjaśnić nieoczekiwany wynik stwierdzając, że jasna skóra była wynikiem ewolucji znacznie później, niż wcześniej sądzono. Szkielety dwóch prymitywnych ludzi, które posłużyły do badania, zostały znalezione w jaskini w górach północno-zachodniej Hiszpanii w 2006 roku.

 

Były dobrze zachowane dzięki temu, że znajdowały się w chłodnym i ciemnym.  Naukowcy byli w stanie uzyskać DNA z zęba z dawnych ludzi i dało to zupełnie zaskakujący wynik. Przedstawiono nawet wyobrażenie tego jak mogli wyglądać mieszkańcy tych terenów 7 tysięcy lat temu.  Okazało się, że pierwsi Europejczycy genetycznie byli najbliżej obecnych mieszkańców Szwecji i Finlandii.

[ibimage==20231==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Źródło: CSIC

Jednak z danych po analizach DNA, oprócz genu błękitnego koloru oczu u ludzi w tym czasie zlokalizowano również geny wskazujące na to, że najpopularniejsze wśród przedstawicieli tej populacji były, czarne lub brązowe włosy i ciemny kolor skóry. Trudno się dziwić, że wyniki mocno zaskoczyły badaczy. Wcześniej uważano, że pierwsi mieszkańcy Europy zaczęli zyskiwać biały kolor skóry zaraz po migracji z Afryki, która wedle uznanych teorii miała miejsce około 45 tysięcy lat temu.

"Sądzono, że rozjaśnienie skóry wystąpiło po migracji z Afryki w kierunku północnych szerokości geograficznych, gdzie promieniowanie UV jest słabsze, co wpływa na to, że w ludzkiej skórze zachodzi synteza witaminy D. W związku z tym, skóra rozjaśnia się dosyć szybko" - powiedział Laluesa Fox. "Teraz jest oczywiste, że to nie działało w ten sposób, bo ci ludzie żyli w Europie 40 tysięcy lat, a ich skóra nadal pozostała ciemna" - dodał.

Naukowcy odkryli również, w ogólnym zarysie, kiedy mogło nastąpić przejście z kultury łowiecko zbierackiej do rolnictwa. Według badań Europejczycy używali wtedy głównie żywności z dużą zawartością białka.  Analiza DNA wykazała również, że ​​ludzie z tego czasu nie byli w stanie pić mleka ( nietolerancja laktozy) i nie trawili skrobi.  Wszystkie te zdolności wykształciły się u homo sapiens dopiero po narodzinach rolnictwa, które radykalnie zmieniło nasze nawyki żywieniowe.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Juszka

[ciach] I co kuzyn pięknie

[ciach]
I co kuzyn pięknie napisane, bez wullgaryzmów i do tego używając słów z postu komentowanego, a jaka szydera palce lizać. Jedno mnie tylkomartwi, że tak mało osób ją zrozumie.
 
To forum nie jest po to Juszka, żebyś miał się gdzie wykłócać. Chcesz tu pisać, to pisz na temat bez osobistych wycieczek. Jak uda Ci się przez trzy miesiące pisać tylko na temat, bez obrażania kogokolwien na tym forum to obiecuję Cię odbanować.
 
Moderator

Portret użytkownika baca

... bo najśmieszniej  na

... bo najśmieszniej  na forum jest kiedy podjuszka jest odbanowana - nabiera wtedy w płucka tlenu, napina grzbiet aby znowu klocka postawić - a na sekundę przed finalowym zrzutem, ma kolejnego bana... boki zrywać...

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

juszka znowu w karcerze?

juszka znowu w karcerze? buhahhahhaa...
 Ale do rzeczy. Ewolucja jest głupią, pozbawioną wszelkich podstaw teorią... To nawet nie religia tylko stek bzdur wyssanych z palca, lub z mlekiem swojej matki koczowniczego pochodzenia...
Wszechświat powstał z inteligentnego umysłu i mysli tego umysłu, która się zmaterializowała. Człowiek został stworzony przez boskie istoty, również będących produktem tego umysłu...
 Świadczą o tym dowody w minerałach o których pisze Homo Sapien, świadczą o tym ludzkie emocje oraz ludzka świadomość. Cóż więcej potrzeba?
 Ewolucja jest produktem ludzi głupich, o zaniżonym poczuciu własnej wartości, lub z megalomanią bycia bogiem.
 To ekstrement ludzkiego niedorozwinietego umysłu.

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Juszka

[ciach]   Nie patrz na innych

[ciach]
 
Nie patrz na innych Juszka, patrz na siebie. Pamiętaj że nie masz takich samych praw na forum jak osoby zarejestrowane.
Ponawiam propozycję ostatni raz, więcej nie będę.  Jeśli uda Ci się przez trzy miesiące pisać  na temat, bez obrażania kogokolwien na tym forum oraz bez używania wulgarnych słów, to obiecuję Cię odbanować. Będziesz jak nowy użytkownik z co najmniej 3 banami pierwszymi na 24h.  Zastanów się. !
 
/Moderator/

Portret użytkownika Juszka

Oj kuzyn poczytaj

Oj kuzyn poczytaj regulamin,
 

§ 6 Treści na Portalu
1. Portal służy wymianie poglądów, doświadczeń, informacji pomiędzy Użytkownikami.
 
[ciach]
Twój wybór Juszka.
/Moderator/

 

Portret użytkownika Juszka

Chyba będę musiał wejsć na

Chyba będę musiał wejsć na ZnZ i tam powklejać info na temat bacy. Skoro tutaj nie mam szansy.
Wasz wybór nie chcecie wiedzieć z kim macie do czynienia trudno. Może wtedy otworzą się wam oczy.
 

Portret użytkownika b@ron

Juszka...no i dlaczego tak

Juszka...no i dlaczego tak uparcie nie chcesz iść na ugodę?...masz jakąś frajdę z tych banów?,pomogę ci i ja ci obiecam ,że jak bedziesz dyskutować ze mną ,to ja cię nie bedę obrażał, no chyba że pierwszy zaczniesz ubliżać :)...nie musisz się tak łokciami tu rozpychać...patrz ile tu miejsca ;)...musisz się jeszcze wiele nauczyć, słuchaj starszych ,przemyśl propozycję moderatora ,bo i tak ci idzie na rękę

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj