Starożytni Europejczycy mieli ciemną skórę

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy zdołali ustalić, jak ich zdaniem wyglądali nasi przodkowie, którzy żyli na terenie dzisiejszej Europy. Według analizy genetycznej prymitywnego człowieka, który żył siedem tysiące lat temu i według teorii zajmował się polowaniem i zbieractwem miał on ciemną skórę i niebieskie oczy. Odkrycie to zaskoczyło naukowców, którzy uważali, że Europejczycy byli już w tym czasie biali.

 

Dyrektor ds. badań w Instytucie Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie (Institut de Biologia Evolutiva) Carles Laluesa Fox próbował wyjaśnić nieoczekiwany wynik stwierdzając, że jasna skóra była wynikiem ewolucji znacznie później, niż wcześniej sądzono. Szkielety dwóch prymitywnych ludzi, które posłużyły do badania, zostały znalezione w jaskini w górach północno-zachodniej Hiszpanii w 2006 roku.

 

Były dobrze zachowane dzięki temu, że znajdowały się w chłodnym i ciemnym.  Naukowcy byli w stanie uzyskać DNA z zęba z dawnych ludzi i dało to zupełnie zaskakujący wynik. Przedstawiono nawet wyobrażenie tego jak mogli wyglądać mieszkańcy tych terenów 7 tysięcy lat temu.  Okazało się, że pierwsi Europejczycy genetycznie byli najbliżej obecnych mieszkańców Szwecji i Finlandii.

[ibimage==20231==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Źródło: CSIC

Jednak z danych po analizach DNA, oprócz genu błękitnego koloru oczu u ludzi w tym czasie zlokalizowano również geny wskazujące na to, że najpopularniejsze wśród przedstawicieli tej populacji były, czarne lub brązowe włosy i ciemny kolor skóry. Trudno się dziwić, że wyniki mocno zaskoczyły badaczy. Wcześniej uważano, że pierwsi mieszkańcy Europy zaczęli zyskiwać biały kolor skóry zaraz po migracji z Afryki, która wedle uznanych teorii miała miejsce około 45 tysięcy lat temu.

"Sądzono, że rozjaśnienie skóry wystąpiło po migracji z Afryki w kierunku północnych szerokości geograficznych, gdzie promieniowanie UV jest słabsze, co wpływa na to, że w ludzkiej skórze zachodzi synteza witaminy D. W związku z tym, skóra rozjaśnia się dosyć szybko" - powiedział Laluesa Fox. "Teraz jest oczywiste, że to nie działało w ten sposób, bo ci ludzie żyli w Europie 40 tysięcy lat, a ich skóra nadal pozostała ciemna" - dodał.

Naukowcy odkryli również, w ogólnym zarysie, kiedy mogło nastąpić przejście z kultury łowiecko zbierackiej do rolnictwa. Według badań Europejczycy używali wtedy głównie żywności z dużą zawartością białka.  Analiza DNA wykazała również, że ​​ludzie z tego czasu nie byli w stanie pić mleka ( nietolerancja laktozy) i nie trawili skrobi.  Wszystkie te zdolności wykształciły się u homo sapiens dopiero po narodzinach rolnictwa, które radykalnie zmieniło nasze nawyki żywieniowe.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Juszka

Robercie poczekaj jak mnie

Robercie poczekaj jak mnie odbanują, wtedy będziemy się śmiali. Jak dobrze mieć dostep do starych rejestrów karnych, wiesz ile w nich ciekawych rzeczy mozna wyczytać, od peselu zaczynając po nawet wpisy klawiszy np. o "molestowanie" sexualne" współwięźniów. Ale spokojnie co ma wisieć to....

Portret użytkownika Juszka

baron napisał:",pomogę ci i

baron napisał:",pomogę ci i ja ci obiecam ,że jak bedziesz dyskutować ze mną ,to ja cię nie bedę obrażał," to jakiś żart to zdanie prosze baron mogę z tobą dyskutować Biggrin
Nie nie będę z tobą dyskutował, nie mam zamiaru na ciebie tracić czasu.

Portret użytkownika b@ron

widzisz juszek ,jakiś ty

widzisz juszek ,jakiś ty niewdzięczny...już w starożytności o losie pokonanych decydował tłum ,kciuk w dół= nie oszczędzać ...w górę = oszczędzić ...wszyscy tu prawie jednomyślnie postwili ci wyrok 
[ibimage==20242==Oryginalny==Oryginalny==self==null]
 
a jeden b@ron postanowił oszczędzić 
[ciach]
...a ty co???...zero wdzięczności...ech juszek...
 
 
 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Juszka

Kuzyn nie reagujesz?? A o de

Kuzyn nie reagujesz?? A o de mnie rządasz bym pisał na temat? A jak ma się to do tematu? 
[ciach] jakbyś nie wiedział co to znaczy, czyż na bana nie zasługuje? Obiektywizm? Poczytaj trolla posty to nie pierwszy trolla post z tego typu "słowami" chamstwo i brak kultury. 

Portret użytkownika b@ron

jak to juszku "A jak ma się

jak to juszku "A jak ma się to do tematu? "...tytuł artykułu "Starożytni Europejczycy mieli ciemną skórę"...palec ...ten który zgłosiłeś kuzynowi do ucięcia, jakbyś nie zauważył był ciemny...a więc taki jak u starożytnego europejczyka...kumasz???...a więc wszystko jest na temat i twój donos był niepotrzebny i niepotrzebnie ucieli mi tego palca...jako że gardzisz aktem łaski ...masz co masz ...palec w dół...zadowolony???

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika 85r

No proste ewolucja występuje

No proste ewolucja występuje tylko tam gdzie ewolucjonistą wygodnie. Prawo które nie działa wyrzuca się do kosza ta zasada nie działa w przypadku tej feralnej teorii ewolucji bo komuś jest ona potrzebna by ogłupiać ciemny lud. To tak jak banki są potrzebne by kontrolować podaż pieniądze a tym samym kontrolować ludzi. Nauka jak historia jest pisana pod kontrole ludzi. Dlatego wszystkie te naukowe teorie sponsorowane przez państwo można wyrzucić do śmieci. I wcale mnie nie dziwi tak wielu zwolenników ewolucji bo przecież jest ona nauczana w szkołach jak religia Smile
Nie tak dawno ta cudowna sponsorowana nauka chciała wmówić ludziom że GMO jest bezpieczne. Państwo polskie przyklepało ustawę nawet pod gmo bo nie mogli wyjść z zachwytu tych badań i poczęstowali polaków gmo czy tego chcą czy nie. Całe szczęście są niezależni naukowcy od państwa i korporacji którzy dowiedli że gmo to trucizna a nie jedzenie i stworzone jak wszystko co wychodzi od państwa i korporacji nie dla dobra ludzi ale do ich trucia i kontrolowania.
 

Portret użytkownika baca

ciekawe odkrycie - starożytni

ciekawe odkrycie - starożytni Europejczycy byli murzynami heh...
spodziewam się ze jak za dwa tysiące lat ktoś odkopie zęby należące do brytyjskiej albo francuskiej reprezentacji "narodowej" to też będzie się upierał ze nowożytni Europejczycy mieli czarną skórę i zęby zdolne przegryźć nawet piłkę futbolową...

Strony

Skomentuj