Opętanie czy choroba psychiczna jak to odróżnić?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Od wieków egzorcyzm to obrzęd wiążący się z wydalenie złego ducha, który zamieszkał w organizmie człowieka. Stosowanie obrzędu jest oficjalnie uznane za ważną misję Kościoła Katolickiego. Jednak od 1999 roku Watykan każe dokładnie badać takie przypadki. Wątpliwości budzi rozpoznanie, czy ludzkie ciało rzeczywiście zostało opętane przez złego ducha, czy to po prostu choroba psychiczna.

 

Sprawa wydaje się oczywista. Tak zwane opętania zdarzały się przed wiekami i zdarzają obecnie. Wzmianki o tym obrzędzie można znaleźć nawet w Ewangeliach. Przecież sam Jezus Chrystus kilka razy wypędzał demony z ciał różnych osób. Później to samo robili apostołowie, a następnie duchowieństwo Kościoła Katolickiego.

 

Dopiero w 1999 roku Watykan rozpoczął omawianie podstawowych przepisów w zakresie uznania przypadków opętania. Wątpliwości pojawiały się już w XVII wieku, a katoliccy duchowni pytali jak rozpoznać opętanie i kiedy stosować obrzęd. Kiedyś symulowanie takich dziwacznych zachowań było dość łatwe i ludzie rzekomo opętani mogli bez trudu oszukać krewnych i księży, chociaż nie mieli problemu z demonem i byli zupełnie zdrowi.

 

W związku z licznymi nadużyciami kapłani stali się znacznie bardziej ostrożni i starają się zrobić wszystko, co możliwe, aby ustalić, czy na pewno nie mają do czynienia z pacjentem i dany człowiek został rzeczywiście opętany. W czasach nowożytnych regułą jest, że księża egzorcyści konsultują się z lekarzami psychiatrii.

 

Jednym ze sposobów, aby ustalić, czy w kimś mieszka jakaś inna istota, jest rozmawiać z pacjentem. Jeśli mówi on w nieznanym języku, którego nikt nie potrafi zrozumieć, albo zaczyna wypowiadać zdania zupełnie innym głosem to możemy mieć do czynienia z prawdziwym opętaniem. Ludzie tacy często manifestują też niezwykłą siłę fizyczną, której nie miały wcześniej.

 

Watykan nie wyklucza, że ​​te metody nie są ostatecznie skuteczne. Obecnie wszystko może być symulowane i fałszowane. Gdy Kościół katolicki poprzez swoich funkcjonariuszy wyeliminuje wszystkie możliwe choroby psychiczne, następuje stwierdzenie, że człowiek naprawdę jest pod wpływem złych sił. Większość doktryny egzorcyzmów pozostała niezmienione przez bardzo długi okres czasu. Kościół uważa, że ​​ważne jest, aby pamiętać, że to nie umysł jest opętany przez demona, tylko ciało.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Fanka1

Jeżeli tak miałam to

Jeżeli tak miałam to zrozumieć Hansie, to odpowiem. W Islamie też są opętania a byty opętujące zwą dżinami, też robią egzorcyzmy. Nikt się nie chwali, zwłaszcza przed "niewiernymi" ile tych opętań tam mają. W judaiżmie... nie dowiesz się niczego na pewno. W buddyźmie to, co u nas nazywa się opętaniem - u nich jest traktowane jako pewnego rodzaju wyróżnienie, będące dowodem związania z bóstwem. A ateiści leczą się u psychiatrów, w najgorszym przypadku w ośrodkach zamkniętych. Nikt nie zna danych na świecie w zakresie ilości opętań. Katolicy po prostu nie robią z tego tajemnicy, by Szatan ze swą świtą nie mogli się tak całkiem ukrywać. Szatan chce, by ludzie nie wierzyli w jego istnienie. A oto wypowiedź na tenat dżunów w islamie z pewnego forum u wujka Google:
Demony, duchy, dzinny 
Potrzebuję znaleźć odpowiedź na pytania: 

Co Islam oraz Koran mówi o demonach? 
Innym słowy demony w religii Islamu. 

Podstawowa sprawa to ta, że w islamie nie istnieje koncepcja upadłych aniołów jak to ma rzecz w religii chrześcijańskiej. 
Iblis (szatan) był dzinnem (Koran, 2:34; 7:11-18; 20:116-120), był tym który tak jak w tradycji judeo-chrześcijańskiej przyczynił się do wygnania Adama i Ewy z raju. 

Dzinny - są to stworzenia podobne do ludzi ale Bóg je stworzył z bezdymnego ognia (Koran, 38:76). Ludzie są stworzeni z gliny a aniołowie ze światła. 

Więc jeżeli mówimy o demonach są to Dzinny, ale Dzinny mogą też być dobre, mogą być muzułmanami, chrześcijanami czy wyznawcami innych religii, lub ateistami. Czasami zły Dzinn może nękać człowieka, może nawet go opętać, dlatego są pewne rzeczy których powinniśmy unikać aby nas nie dręczyły. 

Dzinny lubią brudne miejsca, dlatego w islamie bardzo ważna jest higiena osobista i czystość w domu. Dzinny mogą także mieszkać w norach w lesie, dlatego prorok Muhammad (pokój z nim) przekazał nam żebyśmy na przykład nie załatwiali się do żadnej nory ponieważ może to być mieszkanie jednego z Dzinnów i mogą się na nas zezłościć. 

Dzinny mają też inne moce których ludzie nie posiadają, potrafią na przykład poruszać się z ogromną szybkością. Prorok Salomon (pokój z nim) dostał jako dar od Boga możliwość kontroli nad dzinnami, były mu posłuszne (Koran, 27:39). 

Jak już pisałem istnieje możliwość opętania przez Dzinna. Taki człowiek jest jak szatan, istnieją też różne sposoby których Prorok Muhammad (pokój z nim) używał wypędzając demony z ludzi. Trzy ostatnie rozdziały Koranu (112-114) działają przeciwko złym mocom, jak również werset tronu (Koran, 2:255). 

Dzinny mogą podsłuchiwać rozmowy aniołów w niebiosach i przez to mogą mieć część wiedzy o przyszłości. Prawdziwi magicy, astrolodzy, szamani i.t.p. kontaktują się z nimi i dowiadują się różnych rzeczy, ale to co one im mówią jest zmieszane większością kłamstw. Jako muzułmanie nie możemy szukać kontaktu z dzinnami, i musimy trzymać się od tego z daleka. Jak również zabronione jest nam szukać wiedzy u astrologów, magików czy szamanów.

Portret użytkownika ZŁY

„Jeżeli jedna osoba ma jakieś

„Jeżeli jedna osoba ma jakieś urojenia, nazywamy to szaleństwem. Jeżeli wiele osób cierpi na to samo urojenie, nazywamy to religią.” Robert Pirsig
Nic dodać nic ująć, warto również obejrzeć krótki filmik, w którym Christopher Hitchens http://www.youtube.com/watch?v=NOSM5GikQUA daje jasno do zrozumienia, że sama religia jest szaleństwem. Wiem, że skupiam się tylko na jednej, ale w jej duchu próbowano mnie wychować więc najłatwiej mi o niej mówić.
Nie można również mówiąc o religijnym szaleństwie pominąć zbrodnie ludzi bezpośrednio z nią związanych. Całkowita zagłada Prusów i Jaćwingów. Prześladowanie heretyków m.in. krwawe łaźnie zgotowane waldensom, katarom, protestantom, noc św. Bartłomieja w Paryżu, czyli słynna rzeź 3 tys. hugenotów z podjudzenia papieża Grzegorza XIII. Krucjaty, nie tylko przeciwko muzułmanom (ok. 1 mln ofiar), bo nawet przeciw katolikom (krucjata aragońska), gdy chodziło o pieniądze i wpływy. Święta Inkwizycja, czyli zbrodniczy system śledczo-sądowy; szacunki minimalne mówią o dziesiątkach tysięcy, a szacunki maksymalne o liczbie przekraczającej milion straceń. Wojny religijne: dziesiątki milionów ofiar np. podczas katolicko-protestanckiej wojny trzydziestoletniej na wielu obszarach Europy wyginęło ponad 50 proc. populacji. Eksterminacja Indian: po odkryciu Ameryki uznani jako istoty bez duszy, a więc nie ludzie. W wyniku planowego wyniszczenia całych narodów (aby zrobić miejsce dla białej rasy) chrześcijańscy konkwistadorzy i misjonarze wymordowali ponad 70 milionów Indian. To największy holokaust w dziejach ludzkości. Poparcie niewolnictwa: Kościół rzymski nie tylko popierał niewolnictwo, ale też czerpał zyski z niewolniczej pracy. Bulla papieża Mikołaja V (styczeń 1455 r.) stwierdza, że niewolnictwo jest rzeczą właściwą i miłą Bogu. Wspieranie faszyzmu i dyktatur: wszelkie prawicowe dyktatury były miłe papiestwu; tym milsze, im dyktatura była silniejsza. Salazar, Franco, Hitler, Mussolini€“ wszyscy Ci krwawi dyktatorzy mogli liczyć na względy Watykanu. Papież JPII nie ukrywał swoich sympatii do ludobójcy z Chile gen. Augusta Pinocheta. Wykorzystywanie seksualne dzieci. W USA, gdzie wybuchła afera, co 20 ksiądz katolicki wykorzystywał seksualnie małych chłopców i dziewczynki. Przyjmuje się, że skala zjawiska molestowania seksualnego przez kler Krk dotyczy nawet 5 milionów dzieci.
Mój komentarz nie ma na celu obrażenia uczuć religijnych (o ile w ogóle możemy o takowych mówić), a jedynie zwrócenie uwagi tym wszystkim którzy twierdzą, że religia jest GIT.
 
 

Gdzi dwóch się bije, tam korzysta dentysta

Portret użytkownika ZŁY

„Jeżeli jedna osoba ma jakieś

„Jeżeli jedna osoba ma jakieś urojenia, nazywamy to szaleństwem. Jeżeli wiele osób cierpi na to samo urojenie, nazywamy to religią.” Robert Pirsig
Nic dodać nic ująć, warto również obejrzeć krótki filmik, w którym Christopher Hitchens http://www.youtube.com/watch?v=NOSM5GikQUA daje jasno do zrozumienia, że sama religia jest szaleństwem. Wiem, że skupiam się tylko na jednej, ale w jej duchu próbowano mnie wychować więc najłatwiej mi o niej mówić.
Nie można również mówiąc o religijnym szaleństwie pominąć zbrodnie ludzi bezpośrednio z nią związanych. Całkowita zagłada Prusów i Jaćwingów. Prześladowanie heretyków m.in. krwawe łaźnie zgotowane waldensom, katarom, protestantom, noc św. Bartłomieja w Paryżu, czyli słynna rzeź 3 tys. hugenotów z podjudzenia papieża Grzegorza XIII. Krucjaty, nie tylko przeciwko muzułmanom (ok. 1 mln ofiar), bo nawet przeciw katolikom (krucjata aragońska), gdy chodziło o pieniądze i wpływy. Święta Inkwizycja, czyli zbrodniczy system śledczo-sądowy; szacunki minimalne mówią o dziesiątkach tysięcy, a szacunki maksymalne o liczbie przekraczającej milion straceń. Wojny religijne: dziesiątki milionów ofiar np. podczas katolicko-protestanckiej wojny trzydziestoletniej na wielu obszarach Europy wyginęło ponad 50 proc. populacji. Eksterminacja Indian: po odkryciu Ameryki uznani jako istoty bez duszy, a więc nie ludzie. W wyniku planowego wyniszczenia całych narodów (aby zrobić miejsce dla białej rasy) chrześcijańscy konkwistadorzy i misjonarze wymordowali ponad 70 milionów Indian. To największy holokaust w dziejach ludzkości. Poparcie niewolnictwa: Kościół rzymski nie tylko popierał niewolnictwo, ale też czerpał zyski z niewolniczej pracy. Bulla papieża Mikołaja V (styczeń 1455 r.) stwierdza, że niewolnictwo jest rzeczą właściwą i miłą Bogu. Wspieranie faszyzmu i dyktatur: wszelkie prawicowe dyktatury były miłe papiestwu; tym milsze, im dyktatura była silniejsza. Salazar, Franco, Hitler, Mussolini€“ wszyscy Ci krwawi dyktatorzy mogli liczyć na względy Watykanu. Papież JPII nie ukrywał swoich sympatii do ludobójcy z Chile gen. Augusta Pinocheta. Wykorzystywanie seksualne dzieci. W USA, gdzie wybuchła afera, co 20 ksiądz katolicki wykorzystywał seksualnie małych chłopców i dziewczynki. Przyjmuje się, że skala zjawiska molestowania seksualnego przez kler Krk dotyczy nawet 5 milionów dzieci.
Mój komentarz nie ma na celu obrażenia uczuć religijnych (o ile w ogóle możemy o takowych mówić), a jedynie zwrócenie uwagi tym wszystkim którzy twierdzą, że religia jest GIT.
 
 

Gdzi dwóch się bije, tam korzysta dentysta

Portret użytkownika andy V

Nie wyliczyłeś wszystkiego.

Nie wyliczyłeś wszystkiego. Zapomniałeś o religii lewackiej i wogóle innych religiach mających człowieka uszczęśliwić całkowicie i na zawsze. Pozwól że przypomnę, francuska + gilotyna, bolszewicka + łagry, hitlerowska + obozy koncentracyjne. To teź były " RELIGIE ". Jedna z nich miała nawet para chrystusa ( w mauzoleum na placu czerwonym ) tylko niestety Lenin nie potrafił zmartwychwstać. Tylko nie próbuj w odpowiedzi wciskać mi kitu że hitlerowcy to byli faszyści. NSDAP to byli narodowi socjaliści. Podstawowa różnica pomiędzy bolszewikami a hitlerowcami była taka: bolszewicy byli INTERSOCJALISTAMI a hitlerowcy NARODOWYMI SOCJALISTAMI. A faszyzm to był tylko we Włoszech Mussoliniego. A wyliczanka ile milionów ludzi zginęło przez którą  religię to policz sobie sam.

Portret użytkownika alazifoffine

W sieci nie ma ani JEDNEGO

W sieci nie ma ani JEDNEGO filmu dokumentujacego jakikolwiek egzorcyzm który miałby jakiekowiek znamiona "paranormalne" wykraczające poza to co oferuje fizyka ludzkiego ciała - zresztą tak samo jak w innych przypadkach , np "latającego/medyującego"mnicha który oczywiście musiał to robić przy ścianie i nie można było go dookoła obejść ... wszystko fake

Strony

Skomentuj