Podróże w czasie są możliwe, brakuje tylko odpowiedniej technologii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wszelkie dane wskazują na to, że podróże w czasie to nie wymysł pisarzy powieści fantasy, mimo, że większość ludzi z pewnością stwierdzi inaczej. Nowoczesna fizyka wskazuje na to, że podróże w czasie zarówno w przyszłość jak i w przeszłość są jak najbardziej możliwe.

 

Według teorii Einsteina z pewnością możliwa jest podróż w przyszłość. Wystarczy podróżować z odpowiednio dużą prędkością i zdołać wrócić do punktu startu i z pewnością upływ czasu na pokładzie takiego pojazdu będzie zupełnie inny niż na Ziemi. Można sobie zatem wyobrazić kogoś kto wyrusza w taką podróż i z jego punktu widzenia trwa ona kilka lat a z punktu widzenia Ziemi kilkaset.

 

Jednak okazuje się, że możliwe jest również wysłanie człowieka w przeszłość. Astrofizyk z instytutu EarthTech, Eric Davis uważa, że cofnięcie się w czasie też jest wykonalne, ale do tego potrzebny jest dalszy rozwój technologiczny, który pozwoli na stworzenie tak silnych źródeł energii, że będzie możliwe stworzenie tak zwanego horyzontu zdarzeń i przejście z naszego wszechświata do takiego, który będzie zbliżony do naszego z przeszłości.

Według teorii strun nie jest możliwe cofnięcie się do naszego wszechświata, tylko do podobnego, który rozwidlił się poprzez kolejną superpozycję kwantową. Można sobie wyobrazić urządzenie zdolne do stworzenia tunelu podprzestrzennego, który przeniesie nas do zupełnie innego, ale jednak podobnego do naszego wszechświata.

 

Zdaniem fizyków takie potraktowanie podróży w przeszłość pozwala rozwiązanie problemu znanego jako "paradoks dziadka". Każdy kto oglądał hit lat 80-tych, "Powrót do Przeszłości" wie, że tam wpłynięcie na zdarzenia spowodowało niemal zniknięcie głównego bohatera.

Zabicie własnego dziadka powinno zatem spowodować zniknięcie nas samych. Natura radzi sobie z tym w taki sposób, że zabicie naszego dziadka w danej rzeczywistości spowoduje zmiany tylko w niej dzięki czemu nie grozi nam zniknięcie.

 

Technologia umożliwiająca rozwijanie wielkich prędkości w kosmosie, oraz tworzenie tuneli podprzestrzennych jest obecnie w powijakach. NASA planuje cały czas budowę nowych statków kosmicznych o napędach, które będą w stanie rozpędzać nasze statki kosmiczne do znacznych prędkości, ale osiągnięcie szybkości relatywistycznej jest obecnie niemożliwe.

To samo, jeśli chodzi o tworzenie tuneli podprzestrzennych. Niektórzy twierdzą, że ukrytym celem budowy Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC jest właśnie stworzenie stabilnego tunelu, który może umożliwiać podróżowanie w czasie. Są to jednak tylko pogłoski i oficjalnie nikt nie chce mówić na takie tematy.

 

Prawdopodobnie ludzkość zdoła okiełznać podróże w czasie w ciągu nadchodzącego stulecia. Wydaje się, że jest to naturalna konsekwencja teorii względności i tylko kwestią czasu jest zdobycie zdolności do podróżowania w przyszłość i przeszłość. Być może nasze wizyty w innych rzeczywistościach będą odbierane za manifestacje UFO.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika zegarmistrz

Teoria strun, chociaż nardzo

Teoria strun, chociaż nardzo elegancka, nie została do tej pory udowodniona doświadczalnie (co nie znaczy, że nie próbowano).  Należy zatem być ostrożnym wobec założeń opartych na tej teorii, choć oczywiście warto je weryfikować i badać.

Portret użytkownika killerek132

Ja myślę że na świecie nie ma

Ja myślę że na świecie nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie które albo przekraczają naszą wyobraźnię albo takie które przekraczają możliwości teraźniejszej technologi/techniki. Przykładów jest wiele, 1000 lat temu jeśli powiedział byś że ludzie kiedyś będą latali ogromnymi "ptakami" żaden z naukowcó czy jak tam się ich wtedy zwało, nie uwierzył, może nawet skończył byś na stosie.

Einstein - Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej.

Portret użytkownika killerek132

Ja myślę że na świecie nie ma

Ja myślę że na świecie nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie które albo przekraczają naszą wyobraźnię albo takie które przekraczają możliwości teraźniejszej technologi/techniki. Przykładów jest wiele, 1000 lat temu jeśli powiedział byś że ludzie kiedyś będą latali ogromnymi "ptakami" żaden z naukowcó czy jak tam się ich wtedy zwało, nie uwierzył, może nawet skończył byś na stosie.

Einstein - Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej.

Portret użytkownika Janek

A jawam proponuję

A jawam proponuję przeprowadzenie eksperymentu myślowego. Bierzemy  światłowód. Nawijamy go na wirówkę(bardzo szybką - nawet do 1 miliona obr./min. ). Światłowód dosyć długi, niech będzie ze 100 km.(pewnie będzie łączony z krótszych modułów). I tak: podłączamy kamerkę, sygnał z kamerki leci poprzez wirujący światłowód do odbiornika. Czy dojdzie do przesunięcia sygnału w czasie? Czy odbierzemy sygnał z przyszłości z przesunieciem 1 lub 2 sekundowym? Na pewno nośnik fotonów musi poruszać się w tym samym kierunku co fotony(sygnał), wiemy, że prędkość śwatła jest stała, ale mamy jeszcze bardzo duży ruch ośrodka przenoszenia fotonów i jest on na tyle duży, że mogłoby dojść do sytuacji, w której sygnał przybędzie szybciej niż został wysłany. Co wy na to?

Portret użytkownika marcin

Wydaje mi sie ze zapomniales

Wydaje mi sie ze zapomniales o tych 100km drogi do przebycia. Nawet z predkoscia swiatla jest potrzebny na to czas, "przyspieszajac" wg Twojej logiki fotony moze uszczknalbys cos z opoznnienia ale to i tak nierealne.

Portret użytkownika MASAKRA

Kilka lat temu dostalem

Kilka lat temu dostalem calkiem niespodziewanie oferte cofniecia sie w czasie o 40 lat ( nie chodzilo tutaj o te 40 lat, ktore sobie sam wyliczylem, chodzilo o pewien rozdzial mojego zycia ) ! Stalem na pograniczu dwoch swiatow ktore moglem za pomoca nie znanych mi receptorow realizowac !
Mialem tylko powiedziec ze chce...( nie chodzi tutaj  o jakakolwiek maszyne czasu, bo cos takiego nie istnieje ). Dowiedzialem sie jednak, ze powrotu nie bedzie.
Ciekawy jest tez fakt, ze dano mi do zrozumienia, ze bede jednoczesnie TU i TAM ... lecz po cofnieciu sie o te 40 lat, nie bede nic wiedzial o tym, ze zyje takze ( rownolegle ) w przyszlosci ( powiedzialbym raczej : W INNEJ RZECZYWISTOSCI ).
Zrozumialem tez, ze nie chodzi tutaj o czas ( on prawdopodobnie  nie istnieje ).  Wydaje mi sie, ze tutaj chodzi o jakies przesuniecie w przestrzeni, do innej rzeczywistosci, na inny TOR ( bo jest ich nieskonczenie wiele ) zycia...tuz obok NAS.
Pzdrawiam.

Portret użytkownika chronos

100% Tak!!! Też tak myślę.

100% Tak!!! Też tak myślę.  Czas to poprostu przestrzen lub jak kto woli wymiar , który poruszając sie z określoną predkoscia oddziaływuje na wymiary w jego pobliżu. W ten sposób  dodany jako czwarty do trójwymiarowej żeczywistosci np naszego wymiaru umożliwia ruch w tej żeczywistosci.  Taką mam teorie. Co wy na to?

Portret użytkownika MASAKRA

Nie chodzi tutaj o zwiazek

Nie chodzi tutaj o zwiazek malzenski.  A tak calkiem na powaznie :
 
Jestem pewien ze rozwiazalem zagadke podrozowania do innych, niewidzialnych dla naszego oka SWIATOW , ale takze, jak to sie mowi, w CZASIE !
Jestem tez pewien, ze po smierci okaze sie, ze zyjemy nadal !!!
Wszystko jest oparte na fizyce kwantowej !
 
Pozdrowienia Smile

Portret użytkownika a ktos tam

Ja mam w domu maszyny do

Ja mam w domu maszyny do przenoszenia w czasie,jedną z nich jest lodówka w której żywnosć nie psuje się po terminie przydatności.Druga maszyna to telewizor pozwala przenieść się w dowolny czas.

Portret użytkownika jez

Nie za bardzo ogarniam temat

Nie za bardzo ogarniam temat - skoro podróżując w przeszłość i dokonując zmian mają one efekt na inny świat niż ten z którego przybył podróźnik to po co cofać się w czasie? To nie jest tak, że już sama obecność obserwatora w nie swoim czasie wpłynie na rozczepienie się światów?
.. no chyba, że cofać sie w czasie po konkretne artefakty...

Portret użytkownika Badacz zjawisk

Najpierw trzeba sobie zadać

Najpierw trzeba sobie zadać pytanie czym właściwie jest czas? Co oznacza upływ czasu? Pleśniejący chleb, psujący się ząb, piwo z którego ucieka gaz, siwiejący włos i wiele innych ciekawych zjawisk - to jest własnie tzw. czas. Czy maszyna czasu to jest ta maszyna, która się przeniesie do momentu jak chleb był świeży, ząb zdrowy, piwo nie otwarte, włos brunatny? A maszyna to sobie pewnie leżała w tym momencie w ziemi jako ruda żelaza, niklu, uranu i czego tam jeszcze, albo w częściach w wielu magazynach - więc nie mogła się przenieść do tego momentu bo by się rozleciała, czyli wróciła by do postaci rudy metalu - kolejny paradoks i to ekologiczny, z tym że dość sensowny paradox:

Mianowicie, każda maszyna jest ekologiczna, nawet bomba atomowa i gaz musztyardowy jest ekologiczny. Czołg jest ekologiczny i naturalny, bo powstał w 100% z surowców wykopanych w ziemi. Maszyna czasu po prostu zwróciła by te surowce na miejsce. Więc maszyna czasu, to marzenie eko-faszystów, ekologia doskonała:)

Portret użytkownika przechdzień

"Zabicie własnego dziadka

"Zabicie własnego dziadka powinno zatem spowodować zniknięcie nas samych. Natura radzi sobie z tym w taki sposób, że zabicie naszego dziadka w danej rzeczywistości spowoduje zmiany tylko w niej dzięki czemu nie grozi nam zniknięcie"- a jeśli to my będziemy "w niej", czyli w tej rzeczywistości o której mowa, to jak sobie natura z tym poradzi...?

Portret użytkownika baca

osiąganie wysokich prędkości

osiąganie wysokich prędkości nie jest wcale takie trudne jak się obawia NASA - wystarczy tylko trochę dobrych chęci, naukowy zapał no i nie marnowanie jedzenia - wyniki są fantastyczne:
i tak eksperyment naukowy, do którego zaproszono na czczo afrykańskich naczelnych wykazał ponad wszelką watpliwosć, że najszybszym zwierzęciem na Ziemi nie jest wcale chart lub lampart ale ostatni kurczak w Somalii - kiedy był w życiowej formie osiągał mach jeden i spokojnie wytrzymywał przeciążenia rzędu 400 g dokonując ostrych skrętów niemal w miejscu... ostatnio widziamo go jak prowadził ponad milion naczelnych gdzieś w stronę Etiopii... naczelnych także szybkich jak błyskawica...

Wszystkim jest energia, nawet masą...a nawet przede wszystkim...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Juszka1980OGL

heheheheh "szydery trzcinki"

heheheheh "szydery trzcinki" heheheheh przecież to łakąwe zwierzątko napisało poważnie gdyby baca napisał że to kaczki uciekają to odrazu by się połapała, że coś tu nie gra, ale kurczak-kurczaki na łąki się nie wypuszcza.

Portret użytkownika b@ron

Juszka1980OGL...naucz się

Juszka1980OGL...naucz się szanować innych, to może i ciebie zaczną szanować, bo narazie uciekasz się do określeń mających poniżyć przeciwnika w dyskusji, a wcale bym się nie zdziwił gdyby takie "zwierzątko łąkowe" miało iloraz inteligencji dwa razy wyższy od ciebie...ty juszka wiedzę książkową masz wykutą na blachę i w tym temacie nie ma co dyskutować...jednak tej wiedzy nie potrafisz użyć bo ogranicza cię brak wyobraźni...ty z góry zakładasz że masz rację, bo jesteś mądry...a w rzeczywistości...masakra...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Juszka1980OGL

baran zapamiętaj LUDZI zawsze

baran zapamiętaj LUDZI zawsze sanuję!!! Rozumiesz baran? A co do czcin beretów czy wełniastych to już inna kwestia. Rozumiesz? A czcina juz nieraz pokazała swoje nieogarnięcie i jeszcze nie znalazłęm sensownej, merytorycznej konkretnej wypowiedzi bo albo wazelina albo próby nabijania się no i wreszcie tak jak wyżej post totalnie głupio-naiwny.

Portret użytkownika Grek Zorba

Juszka Właśnie widać jak

Juszka Właśnie widać jak szanujesz ludzi , nie napiszesz komentarza nie obrażając nawet jeśli ktoś tylko od czasu do czasu tu zajrzy,to twoje mędrkowanie Juszka każdemu bokami wychodzi .Ja osobiście nie jestem zalogowany,ale pamiętam jak mi odpisałeś bo wyraziłem swoją opinię na temat Księżyca, oczywiście zostałem głupkiem.Lubie czytać artykuły i komentarze na tym portalu,ale twoje zadufanie jest tak rażące,że czasami przyklaskuję tym co cie obrażają,tak przyklaskuję im za twoje zarozumialstwo ,,jestem lepszy, jestem mądrzejszy " napisz w czym jestes lepszy ? Zrozumiałbym  gdybyś się czymś tutaj wykazał,jakimś świetnym newsem,błyskotliwymi komentarzami, ale twoja próba dominacji zawsze będzie porażką, wiesz dla czego ? Bo są tutaj o wiele lepsi od ciebie a tak na  do widzenia to tylko im podpowiem,ze najlepszym sposobem  jest najzwyczajniej w świecie ignorowanie ciebie .Pozdrawiam Homo Sapiens lubię czytać twoje artykuły Smile

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Chyba nie rozumiesz że ci

Chyba nie rozumiesz że ci gorsi, których nie szanuje wiecznie będą się pienić pod moimi postami. I skoro zaglądasz tu od czasu do czasu to z pewnością zauważyłęś że jest to 4-5 osobowe stadko baranów.

Portret użytkownika b@ron

Juszka1980OGL...nie

Juszka1980OGL...nie wiem...może faktycznie tak ci łatwo w życiu żeś bóg wie co osiągnął ale twoje podejście do ludzi zmieni się ,jak ci się kiedyś noga podwinie w interesach, jesteś tak zapatrzony w siebie, że to wprost niepojęte...nie wiem jak ty w realu współpracujesz z ludźmi ...tymi zwykłymi...
"A czcina juz nieraz pokazała swoje nieogarnięcie i jeszcze nie znalazłęm sensownej, merytorycznej konkretnej wypowiedzi "
...to żeś ty nie znalazł, może świadczyć, że problem leży po twojej stronie...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika trzcina_1

[email protected] może i ona jest trochę

[email protected] może i ona jest trochę oczytana ale jak jej wytłumaczyłam z chemi o jonach wodorowych to kazała mi leżeć krzyżem... Wink
dlatego teraz rozmawiając ze mną powinna prosić o audiencje... Lol
jest tak wielkim narcyzem, że rzadko spotkać aż przykro patrzeć...
jestem przekonana o tym że jego żonka ma z nim prze.....e, bo pewnie zawsze robi coś nie tak jak jej pan kazał i za wszystko wpier..l, szkoda dziewczyny ;-(

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

To Ty nie wiesz trzcinka, że

To Ty nie wiesz trzcinka, że juszkę żona zostawiła i poszła z jego szefem, który go z roboty wywalił?
 Kiedyś jak był napity to nam to wyznał przed rokiem...
 zostawiła go bo wiesz... chciała miec dzieci...

Portret użytkownika Juszka1980OGL

oooo przecież każdy wie jak

oooo przecież każdy wie jak na ZnZ chwaliłeś się że masz 65 lat zostawiły cię trzy zony i nie masz dzieci, pracowałeś na kopalni i nic nie masz poza enrenetem
Minimus przecież nie możecie znieść że jestem lepszy od was i piszecie takie paszkwile. 
Ciekawe jak mógł mnie wywalić szef?? Jak ja mam jednoosobową działalność to jest niesamowite normalnie aż zaniemówiłem. Wytłumacz jak to możliwe.

Portret użytkownika trzcina_1

no niewiedziałam  AMR bo

no niewiedziałam  AMR bo wtedy mnie tu nie było...
bo widzisz wokół dziecka rośnie największe zainteresowanie, więc podjuszka niewytrzymała by takiej konkurencji... ha, ha Lol i poszła w odstawkę noi znowu wszyscy by ją mieli głęboko w d...e...

Strony

Skomentuj