Codex Gigas czyli Biblia diabła

Kategorie: 

Źródło: www.xonei.com

Codex Gigas to jedna z najbardziej tajemniczych ksiąg na naszej planecie. Istnieje legenda, wedle której za jej powstanie jest odpowiedzialny sam szatan. Dzieło to zostało zapisane w formie ważącego 75 kg manuskryptu. Mierzy on 91 cm wysokości i 50 cm szerokości. Księga zawierałą pierwotnie 320 kart, ale ośmiu z nich brakuje i nikt niewie co się z nimi stało, ani co było tam napisane. Aby stworzyć tę księgę zabito podobno 160 zwierząt.

Codex Gigas jest jednym z najbardzie niewiarygodnych manuskryptów świata. Istnieje legenda, z której wynika, że został on napisany w XIII wieku i to w ciągu zaledwie jednej nocy przez pojedynczego skrybę w czeskim zakonie benedyktyńskim. Na przestrzeni wieków księga ta często zmieniała swoje miejsce pobytu. Została zagrabiona przez Szwedów w XVII wieku i do dnia dzisiejszego jest w ich posiadaniu. Codex Gigas zawiera przekłady Starego, jak i Nowego Testamentu, Encyklopedie, opisy leczenia miksturami, oraz dziwaczne traktaty.

 

Diabeł jest w niej opisany jako pełnomocnik Boga uczestniczący w osądzaniu ludzi po śmierci. Z treści wynika, że Bóg obdarzył diabła zaufaniem by dać mu wolną rękę w byciu adwokatem, prokuratorem oraz sędzią w jednym. Oczywiście, nie musicie mi wierzyć na słowo, a skany księgi są dostępne w wielu europejskich bibliotekach cyfrowych. W opisie znajdziecie link do Europeany, pod którym sami będziecie mieć okazje do obserwacji tego manuskryptu. Gwarantuje, że nie pożałujecie

 

Źródło:

en.wikipedia.org/wiki/Codex_Gigas

www.kb.se/codex-gigas/eng/Browse-the-Manuscript/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

to bardzo ciekawy artykuł

to bardzo ciekawy artykuł (tylko trochę krótki) Młodyrobie...
bo inne biblie już znamy dzięki Mendorom na wyrywki...
i tak samo jak obrzezani cieśle z tamtych tak i żaden demon z tej biblii nie wyskoczy no bo to... postacie literrackie Smile
założę się że jak czytałeś Czerwonego Kapturka to zmoczyłeś się w nocy...

Portret użytkownika kamil-c.

@bacuś proszę cie ciekawy???

@bacuś proszę cie ciekawy??? Co w tym ciekawego? Waga, wymiary, czy ilość kart? Naprawdę coraz częściej zaczynam myśleć że powstaje tu towarzystwo wzajemnego smarowania anusów wazeliną, ale że ty dasz się w to wkręcić??
@b@ron jeśli ktoś próbuje napisać „Artykuł” to musi się liczyć z komentarzami czy to negatywnymi czy pozytywnymi choć do tego akurat trudno nawet się odnieść, a ty jak zwykle wyrywasz się przed szereg i przypieprzasz się do podjuszki i nawet nie zdając sobie sprawy, że karmisz go. Niech sobie chłopak pisze co ci szkodzi? 

Portret użytkownika baca

jak to co jest ciekawego? no

jak to co jest ciekawego?
no choćby to ze takie coś jak ten manuskrypt jest - kto wie czy to nie np starsza wersja protokołów mycków syjonu?
wazne tez jest kiedy koczownicy "wymysliły" diabła - bo przeciez na poczatku chrzescijanstwa nie było czegos takiego - instytucje diabła dopisano chyba w średniowieczu - kto wie czy nie w tym kodeksie wlasnie?

Portret użytkownika kamil-c.

Wiadomo wszystko że

Wiadomo wszystko że nawiedzony mnich go napisał, stawiam na schizofrenie paranoidalną u autora. wiadomo że prawie nie spłonął ale jakiś ogarnięty mycek wyjebał go  przez okno. A za wiki:
"Manuskrypt powstał w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach, niedaleko miasta Chrudim, który został zniszczony w XV wieku. Nieznane są inne rękopisy wyprodukowane w tym klasztorze[4]. Zapiski w kodeksie kończą się na roku 1229. Kodeks został później oddany w zastaw klasztorowi cystersów w Sedlcu, następnie został odkupiony przez benedyktyński klasztor w Břevnovie. Od 1477 do 1593 był przechowywany w klasztornej bibliotece wBroumovie, do czasu, kiedy to został przeniesiony do Pragi w 1594, by stać się częścią kolekcji Rudolfa II Habsburga[4]. W roku 1648, w czasie oblężenia Pragi pod koniec wojny trzydziestoletniej, cała kolekcja Rudolfa została zagrabiona przez szwedzkie wojska. 7 maja 1697 roku, podczas pożaru w zamku królewskim w Sztokholmie, ucierpiała biblioteka królewska. Kodeks został uratowany poprzez wyrzucenie przez okno. Kodeks doznał szkód ze strony osób trzecich, niektóre z jego kart zostały wtedy utracone i brakuje ich do dnia dzisiejszego[10].
Od 1649 roku manuskrypt był przechowywany w Szwedzkiej Królewskiej Bibliotece w Sztokholmie[3]. W roku 1877 został przekazany dla Szwedzkiej Biblioteki Narodowej (A 148)[5][2][9]. W roku 1970 został wypożyczony do Stanów Zjednoczonych, a w roku 1999 – do Berlina. 24 września 2007 roku, po ponad 350 latach, Codex Gigas powrócił do Pragi, jako eksponat wypożyczony od Szwecji do stycznia 2008 roku i był przechowywany w Czeskiej Bibliotec"
Ot cała tajemnica...

Strony

Skomentuj