Czy w starożytności znano elektryczność?

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Około 80 lat temu, niemiecki archeolog Wilhelm Königa, dokonał niezwykłego odkrycia. W okolicach Bagdadu odnalazł pewne gliniane naczynie. Było ono zatkane korkiem. Wewnątrz znajdował się miedziany walec. König stwierdził, że jest to ogniwo galwaniczne. Niestety, przedmiot ten uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Badacz jednak dokładnie opisał je w swoich notatkach.

 

Inni archeologowie, zainteresowani tą historią rozpoczęli własne poszukiwania. Znaleziono między innymi dziesiątki miedzianych i żelaznych prętów. Wysunięto przypuszczenie, że to dziwne naczynie mogło rzeczywiście służyć kiedyś jako rodzaj baterii. Zwolennicy tej teorii dokonali rekonstrukcji urządzenia, korzystając przy tym z zapisów Wilhelma Königa oraz kwasów znanych już w starożytnej Mezopotamii – octowego i cytrynowego.

 

Ku zaskoczeniu wielu osób, okazało się, że bateria działa. Potwierdzono to także w telewizyjnym show „Pogromcy mitów”. Czy zatem na wiele lat przed Chrystusem ludzie wiedzieli czym jest elektryczność i potrafili wykorzystać ją do własnych celów?

[ibimage==21314==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Wszystko wskazuje na to, że tak. Nie jest to zresztą odosobniony przypadek! Podobne wnioski niesie ze sobą relief z Dendery (pierwsza fotografia). Płaskorzeźba odnaleziona w Egipcie przedstawia prawdopodobnie urządzenie zbliżone do współczesnej świetlówki. Takie znaleziska poddają w wątpliwość oficjalne stanowisko nauki na poziom rozwoju technicznego w starożytności. Być może kolejne prace archeologiczne rzucą na ten temat więcej światła?

 

 

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bateria_z_Bagdadu

http://www.eioba.pl/a/1inv/zarowka-w-starozytnosci

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika pako1205

@andy V Dokładnie. Dobrze,że

@andy V Dokładnie. Dobrze,że przeczytałem w ostatnim momencie Twój post,bo miałem podobnie już nasmarowane. Wink  (Może,żeby się nie udusić,jak coś zdobili,malowali etc.,wewnątrz pomieszczeń,gdzie nie było swobodnego przepływu świeżego powietrza.Olejowe lampy,oprócz zużycia tlenu,powodują okopcanie,a podobno nic takiego nie znaleziono... .)

Portret użytkownika eRHea

w wielkich piramidach nie

w wielkich piramidach nie znaleziono również trupów, choć były nieowarte sarkofagi. Grobowiec bez trupa to jak piwo bez alkoholu albo kobieta bez psitki.
A może te baterie były potrzebne do zmartwychwstania w stylu frankensteina? Przeciez wiadomo, że potencjały błonowe to tylko kilka mV, więc taka bateria wystarczy, by naładować faraona, zanim ten ucieknie w zaświaty.

Portret użytkownika Takitam

Jeśli zadawali sobie trud by

Jeśli zadawali sobie trud by te ogniwa wykonać, to zapewne miały i zastosowanie praktyczne. Gdzieś bardzo dawno czytałem, że jakiś niemiecki naukowiec przed II wojną światową znalazł na terenie włoch szklaną lampę w formie bańki szklanej która emitowała bardzo jasne światło. Przewiózł to cacko do Berlina gdzie w jakimś instytucie naukowym postanowiono to "zbadać". Nie było to do niczego podłączone, w środku bańki szklanej był "kawałek metalu" który jasno świecił. Po otwarciu bańki światło zgasło. Ponowne próby umieszczenia tego kawałka metalu w innej szklanej bańce nic już nie dały. Nie byli w stanie nawet zrozumieć na jakiej zasadzie to działało.

Portret użytkownika eRHea

a nie próbowali

a nie próbowali przesłuchiwać? To przecież niemce, na pewno coś wyciągneli z tych znalezisk, tylko teraz nabrali wody w gęby (stąd niemce?) i nie mówią nic.
Mam jedno pytanie - znalał lampę szklaną w formie bańki szklanej -a mógłby znaleźć szklaną lampę w formie drewnianej skrzyni? A ci naukofffcy sprawdzili skład gazu jakim była wypełniona bańka? Bo może to gaz cieplarniany, a wiadomo, że przed WWII nie było gazów cieplarnianych i pewnie stąd nie udało się uruchomić ponownie lampy bańkowo szklanej.
 
Ale nie ma się co zrażać.
Eddison eksperymentował z gazami aż doszedł do wniosku, że bez gazu najlepiej (nie był antysemitą, co dziwi).

Portret użytkownika eRHea

niech twój powrót nie będzie

niech twój powrót nie będzie jak powrót mojego śniadania, ok? Społeczność IM (przynajmniej jej część) akceptuje twój powrót i życzy ci szczęścia.
jeśli jesteś w stanie, daj znać kilka dni, przed przybyciem, zorganizujemy komitet powitalny, jakiś poczęstunek (dożylnie i domięśniowo), dobre pasy, koszulkę z przydługimi rękawami na czas zimych wieczorów.
Wracaj Seba, bez ciebie tamto miejce nie jest juz takim, jak kiedyś.
 
Wróć Seba, prosimy, oświeć nas, prymitywów swoją wiedzą. Dziękujemy za tę wiedzę, którą już się podzieliłeś - z interpunkcji j. polskiego, ortografii. Łakniemy twych słów jak morowego powietrza, jak zatwardzenia na zmianę z biegunką, jak powrotu narodu wybranego i beatyfikcji Jednego Palanta cz.II

Portret użytkownika aron jasnowidz

oni nic nie odkrywaja 20 lat

oni nic nie odkrywaja 20 lat temu pisał o tym deniken ale oczywiscie go wysmiano ,a teraz robia z tego sensacje jak idzie nowe ,MYSLENIE LUDZI jak mogli miec prąd!!!! ? no taka słaba rasa która tu doleciała ,wylądowała, pobudowała rzeczy które my nie jestesmy w stanie nawet zrozumieć ,stworzyła nas ,nie miała  prądu ? zrobili wszystko ale prądu nie mieli my tylko mamy ziemieanie - korona stworzenia ,hahahaha 
mieli prąd uzywając krzyszatłow na iglicach ,zamieniali energie ziemi  i przesyłali ja darmowo po całem globie ale przecież wiesz ze tego samego dokonał tesla ,i ze juz jest urzadzenie które zminia energie z zeimi na prąd ale komu zalezy na tym abys  kupił jedno urzadzenie i nikomu wiecej nie zapłacił ? własnie to ma sie zmeinic i tych znaków będzie mase ale dopóki korporacje beda miały ludzkie zasoby aby pracowali jak niewolnicy karmiąc"tych co nie mieli prądu " dopóty to będzie tylko ciekawostka i marzenie wielu .wiem ze nie wierzysz w moje przekazy ale moge ci zdradzić ,węgiel i ropa to przezytek ,po to była akcja z ukraina aby reszta śwaita obudziła sie zę zależy tylko od jedego państwa i od kilku surowców ,teraz kombinuja jak wporwadzic nowe technologie zeby jeszcze na nich zarobic ,fajnie że mamy interwencje bo wprowadzą nowe ale z pozytkiem dla ludzi a nie dla kilku firm .dadza nam środki ,dadza nam znaki ale to od nas zależy czy wykorzystamy czas i pozbędziemy się jarzma niewolników .

Strony

Skomentuj