Czy w starożytności znano elektryczność?

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Około 80 lat temu, niemiecki archeolog Wilhelm Königa, dokonał niezwykłego odkrycia. W okolicach Bagdadu odnalazł pewne gliniane naczynie. Było ono zatkane korkiem. Wewnątrz znajdował się miedziany walec. König stwierdził, że jest to ogniwo galwaniczne. Niestety, przedmiot ten uległ zniszczeniu podczas II Wojny Światowej. Badacz jednak dokładnie opisał je w swoich notatkach.

 

Inni archeologowie, zainteresowani tą historią rozpoczęli własne poszukiwania. Znaleziono między innymi dziesiątki miedzianych i żelaznych prętów. Wysunięto przypuszczenie, że to dziwne naczynie mogło rzeczywiście służyć kiedyś jako rodzaj baterii. Zwolennicy tej teorii dokonali rekonstrukcji urządzenia, korzystając przy tym z zapisów Wilhelma Königa oraz kwasów znanych już w starożytnej Mezopotamii – octowego i cytrynowego.

 

Ku zaskoczeniu wielu osób, okazało się, że bateria działa. Potwierdzono to także w telewizyjnym show „Pogromcy mitów”. Czy zatem na wiele lat przed Chrystusem ludzie wiedzieli czym jest elektryczność i potrafili wykorzystać ją do własnych celów?

[ibimage==21314==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Wszystko wskazuje na to, że tak. Nie jest to zresztą odosobniony przypadek! Podobne wnioski niesie ze sobą relief z Dendery (pierwsza fotografia). Płaskorzeźba odnaleziona w Egipcie przedstawia prawdopodobnie urządzenie zbliżone do współczesnej świetlówki. Takie znaleziska poddają w wątpliwość oficjalne stanowisko nauki na poziom rozwoju technicznego w starożytności. Być może kolejne prace archeologiczne rzucą na ten temat więcej światła?

 

 

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bateria_z_Bagdadu

http://www.eioba.pl/a/1inv/zarowka-w-starozytnosci

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika pasjonat

Panie MSZT poznaj Pan ten

Panie MSZT poznaj Pan ten portal i nie odgrzewaj kotletow... smazone (odgrzewane) jest podwojnie niezdrowe Wink
bateria a zarowka to deko 2 rozne konce lancucha bilansu energii
Poczytaj Pan o dzungli gdzie pewien konkwistador z XVI w. za dotkniecie takiej baterii zostal skazany na smierc, bo bateria po dotknieciu gasla nieodwracalnie. Glowny szaman odcial mu baniak i pomniejszyl go x 10. to udokumentowany fakt, posiadania pradu, z takiego ogniwa. (ok 5 V)
I to nie zaden hejt...Tylko artykul mizerny, niedlugo kazdy wstawi 2 linki z wiki 7 zdan i bedzie arykul.
Przepisuje papke jakiegos heretyka i podpisuje jako swoja.
 
 

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika andy V

Panie Pasjonat! Nie wstawiaj

Panie Pasjonat! Nie wstawiaj Pan kitów. Nie znamy pojedyńczego ogniwa które dałoby napięcie 5 volt!!! Pojedyńcze ogniwo może dać maksymalne napięcie od 1 do 1,5 volt w zależności od użytych materiałów z łańcucha elektrochemicznego.

Portret użytkownika Homo sapiens

Zapominamy wszyscy o ważnym

Zapominamy wszyscy o ważnym znaku zapytania, czy jest to informacja z przed potopu czy popotopowa, bo po potopie gdy przybyli na te tereny synowie i córki Noego też się działy dziwne rzeczy, nie wiemy co zastali w podziemiach okalających piramidy i znajdujących się na całym terenie starżytnego tzw. Egiptu, czyli Khemitu. Co odkryli popotopowi ? Jakieś urządzenia ? Coś co pozwoliło im na zapoznanie się z wiedzą przedpotopową ?
http://popotopie.blogspot.co.uk/2013/10/ewolucja-czy-stworzenie.html

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika eRHea

to oczywiste, że działy sie

to oczywiste, że działy sie dziwne rzeczy - odwrócona alchemia (zamiana złota w nic), odgrzebywanie skarbów Egiptu, potem ucieczka przez morze martwe.
Ale to nic nowego. Wszędzie, gdzie pojawia się potomkowie Noego giną stare artefakty, złoto, dzieją się ogólnie rzecz biorąc dziwne rzeczy. Ale to nic dziwnego.
Dziwne byłoby, gdyby Noe przyniósł coś ze sobą do Egiptu (prócz wszy, tyfusu, dżumy, czarnej ospy i weksli do podpisania in blanco)

Portret użytkownika pasjonat

Ja nigdzie nie napisalem ze

Ja nigdzie nie napisalem ze nie mialo1,5 ale ze przyczynilo sie do potwierdzenia teorii o elektrycznosci w piramidach. Ogniwo ma optymalne warunki do pracy kiedy spelnione jest kilka zaleznosci, mozna je nagiac wtedy pracuje zdecydowanie krocej.
Pytanie dlaczego w okolicy piramid nie znaleziono wielu zuzytych ogniw tylko kilka sztuk ?

Myślę, więc jestem...

Strony

Skomentuj