Mars historia nieznana

Kategorie: 

źródło: NASA

Mars czwarta planeta układu Słonecznego, zimna pozbawiona niemal całkowicie atmosfery bez pola magnetycznego pustynia skał i piachu, dlaczego wzbudza tak duże zainteresowanie. Czy dlatego że jest naszym najbliższym sąsiadem? Też. A może dlatego że życie Ziemskie i Marsjańskie ma wspólne korzenie. Najważniejsze pytanie to co się stało, że stał się jałową pustynią.

 

Patrząc na zdjęcia powierzchni Marsa pierwsze, co rzuca nam się w oczy to fakt, że jedna część to poryta kraterami nizina zaś druga to wyżyna z wielkim kanionem. Największym kraterem jest obszar zwany niecką Hellas i to on właśnie stanowi klucz do rozwiązania zagadki dlaczego Mars pozbawiony jest życia. Niecka Hellas o średnicy ponad 2000km wraz z kraterem Argyre ponad 1500km oraz ponad 2000 mniejszymi kraterami stanowi dowód wielkiej katastrofy jaką przeżył Mars.

 

Jak pokazują badania geologów na podstawie zdjęć ponad 90% kraterów powstało w bardzo krótkim czasie, prawdopodobnie nie przekraczającym kilku lat. Co więcej znając warunki jakie panują przez całą dobę plus skłąd atmosfery udało się obliczyć na podstawie erozji skał czas kiedy nastąpiła ta wielka katastrofa.

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie mając dokładnych zdjęć sądzono, że było to prawdopodobnie 65mln lat temu teraz po wprowadzeniu wszystkich danych udało się ustalić, że uderzenie nastąpiło w skali wszechświata niemal wczoraj, a mianowicie pomiędzy 1 mln a 600 tysiącami lat temu. Tak wiem, że to dosyć duża rozbieżność czasowa ale i tak daje nam dużo do myślenia czy Ziemia rzeczywiście jest bezpieczna.

 

Pierwszym i niemal natychmiastowym skutkiem takiego uderzenia było pozbawienie Marsa atmosfery jak pokazują badania 99% atmosfery zostało wyrzucone w przestrzeń kosmiczną. Po przeciwnej stronie krateru Hellas leży rejon zwany Arkadią i Tharsis to właśnie te obszary pokazują jak ogromną energię wyzwoliło uderzenie meteorytu-esteroidy.

 

Arkadia i Tharsis to płaskowyż, wypiętrzenie, które powstało w wyniku przesunięcia skał, to obszar pokryty największymi wulkanami układu Słonecznego jak Olimpus (27km wysokości) czy Alba Patera o średnicy niemal 2 tyś km. To nie wszystko największą szramą uderzenia jest „kanion” Valles Marines szczelina ryftowa o długości 4500km, głębokości do 7km i szerokości do 200km.

Wielką niewiadomą do niedawna było, dlaczego Mars nie posiada pola magnetycznego, dlaczego jego jadro żelazowo-niklowe nagle przestało „bić”. Dziś po kilku wyprawach łazików i badaniach sejsmologicznych wiemy, że jądro zostało przesunięte od osi planety co spowodowało niemal natychmiastowe wstrzymanie ruchu obrotowego a zatem powolne stygnięcie w wyniku zaniku reakcji atomowych.

 

Tyle na temat historii zagłady życia na Marsie i nie piszę prawdopodobnego życia bo chyba wszyscy astronomowie, kosmologowie ogólnie ludzie nauki zdają sobie sprawę że życie na Marsie istniało. Pytanie gdzie je szukać w miejscach gdzie wysyłane są łaziki i sondy typu Viking… Nie.

 

Jedynie Viking2 i Phoenix miały szansę trafić na „kości”(laserowy spektrometr potwierdził istnienie organicznych związków) reszta tego kosmicznego badziewia lądowała w jałowych kraterach lub miejscach gdzie w wyniku uderzenia „asteroidy Hellas” został wypchnięty na powierzchnię płaszcz i dodatkowo zalany przez gorącą lawę wulkanów.

 

Dlaczego mimo wspaniałej mapy jaką posiadamy i wytypowanych miejsc jak Cydonia czy okolice podbiegunowe wysyła się je w miejsca jałowe w życie?? Na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć.

 

 

Źródła:

http://science.nasa.gov/

http://www.sciencemag.org/magazine

podziękowania w szukaniu prawdy: prof. Ryszard S. oraz Piotr S.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika TheOgoras

Bardzo ciekawy wpis Juszka ,

Bardzo ciekawy wpis Juszka , niestety na podstawie danych jakimi dziś dysponujemy możemy snuć jedynie bardziej lub mniej śmiałe hipotezy.Czy kanion Valles Marineris był przyczyną utraty pola magnetycznego marsa ? raczej wątpie, jeżeli jest śladem kolizji to raczej mało oddziałującej na jądro planety. Bardziej zastanawia obszar północnej równiny marsa Vastitas Borealis to ten niebieski obszar na dodanym przez ciebie zdjęciu który zajmuje aż 40% powierzchni planety. Jedna z hipotez właśnie zakłada że ta dychotomia jest dnem olbrzymiego basenu udeżeniowego , początkowo odrzucono tą teorię ponieważ nie jest to klasyczny poimpaktowy krater ze względu na eliptyczny kształt, do czasu aż odkryto inne tego rodzaju ślady kolizji w naszym układzie słonecznym. pozdrawiam
ps. jeśli chodzi o bacę i klakierów to tu masz luźną analogię jak powstają jego wpisy Biggrin
https://www.youtube.com/watch?v=CD6DMvpkASQ
 
 
 

Portret użytkownika ArDoR

i weź tu człowieku coś

i weź tu człowieku coś napisz... kubeł pomyj zaraz wyląduje na głowie.
A mi się ten felieton podobał nawet, może nie jest napisany na miarę pulitzera ale nie oczekuję tutaj jakichś porywów intelektualnych tylko koordynat żeby dzięki nim poszukiwać dalszych informacji w temacie który mnie zainteresuje.
Naprawdę w tym miejscu należy się ogromny szacun dla wielu piszących tutaj artykuły, że nie poddali się po takiej często bezczelnej i nic nie wnoszącej do tematu krytyce i nadal próbują swych sił szlifując swoje epistolarne umiejętności.
Wstydzę się za tych wszystkich krytykantów, co to sami niewiele dają a jeszcze innemu bronią...
W końcu zebranie szeregu faktów w jeden artykuł, tymbardziej okraszony grafiką jakąś sensowną, to efekt kilku godzin pracy nierzadko... po czym okazuję się że ktoś te kilka godzin pracy ujmuje lapidarnym "hahaha" czy równie elokwentnym podsumowaniem...
Jeśli autor podał nieprawdziwe dane, lub nie wyczerpał tematu to po to są komentarze żeby to naprawić...
a jeśli ktoś nie ma w temacie nic do powiedzenia, niechaj zamilknie dopóki sytuacja ta nie ulegnie zmianie.

Strony

Skomentuj