Odkryto grobowiec mitycznego egipskiego króla zaświatów - Ozyrysa

Kategorie: 

foto: Paolo Bondielli. Min Project

Zespół archeologów z Włoch i Hiszpanii pracujący w kooperacji z egipskim Ministerstwem Starożytności upublicznił niesamowite odkrycie. Dokonano go w nekropolii Sheikh Abd el-Qurna na zachodnim brzegu Teb. Wszystko wskazuje na to, że mógł zostać zlokalizowany grobowiec mitycznego króla Ozyrysa.

 

Archeolodzy zdołali spenetrować sieć podziemnych korytarzy i komór. Na jednej z nich odnaleziono hieroglif reprezentujący Ozyrysa. Wewnątrz znajdowały się wizerunki demonów z zaświatów trzymających noże. Uczeni twierdzą, że grobowiec zawiera wszelkie elementy znane z egipskich legend i jest pomniejszoną wersją zbudowanego w Abydos w Luksorze przez faraona Setha I, tak zwanego Osireionu. Symbolizm boga Ozyrysa w przypadku tego odkrycia jest ewidentny i nikt tego nie kwestionuje.

[ibimage==23651==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Zwraca się uwagę, że odkrywcą wejścia do tego grobowca jest archeolog Philippe Viery, który dokonał tego w 1880. Wtedy jednak nie udało się eksplorować całości kompleksu. Skatalogowano go tylko jako numer 327 i dzięki temu zapisano jego istnienie. Potem w 1945 roku egipski archeolog, Abdel Moneim Abu Bakr, przypadkowo odkrył tam szyb zalany wodą. Nie udało mu się spenetrować tego miejsca, ale naukowiec podejrzewał, że znajdują się tam jakieś komory grobowe. Prace badawcze utrudniał dodatkowo wysoki poziom wód gruntowych.

[ibimage==23646==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

foto: Matjaz Kacicnik. Min Project

Dlatego cel, dla którego powstał szyb przez długi czas pozostawał tajemnicą. Wielu znawców historii starożytnego Egiptu wiedziało o jego istnieniu i wśród nich, zaczęły się szerzyć pogłoski, że pod spodem znajduje się sieć tuneli, które prowadzą do Wielkiej Piramidy, a nawet, do Wielkiego Sfinksa. W lecie 1999 roku, dr Zahi Hawass zdecydował, że ​​trzeba podjąć tam wykopaliska, aby dokładnie określić, jaką rolę odgrywa i zapobiec rozprzestrzenianiu plotek.

[ibimage==23647==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Okazało się, że obniżenie poziomu wody nie jest takie proste. Naukowcy obawiali się, że wypompowanie wody spowoduje nieodwracalne uszkodzenie pomieszczeń a nawet ich zawalenie. Bardzo powoli osuszono szyb i połączone z nim pomieszczenia. Potem przystąpiono do eksploracji.

[ibimage==23653==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

W środku znaleziono sześć pomieszczeń i w trzech z nich znajdowały się sarkofagi w stylu XXVI dynastii. Dwa z nich zawierały ludzkie szczątki. Szczególnie interesująca jest ostatnia komnata. Po środku niej znajduje się sarkofag z czarnego bazaltu. Zawierał on zwłoki i kilka amuletów.

[ibimage==23649==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Archeolodzy nie zdołali zebrać żadnych dowodów na to, że miejsce to było wykorzystane do pochówku jakiegoś faraona. Pojawiła się za to koncepcja, że Egipcjanie mają zamiar zbudować symboliczny grób Ozyrysa, boga zaświatów. Uznano również, że to zapewne kolejny symboliczny Osireion, a nie miejsce królewskiego pochówku Ozyrysa, opisanym przez Herodota. Naukowcy sugerują, ze wiek tego grobowca to 760 do 656 roku p.n.e.

[ibimage==23650==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Według egipskiej mitologii Ozyrys został zabity przez swego brata Seta, uważanego za boga chaosu. Czy to miejsce jego pochówku? Środowisko naukowe zapewne pozostanie w tym zakresie podzielone. My za to możemy się długo nie dowiedzieć prawdy na jego temat.

 

 

Źródła:

http://www.min-project.com/

http://www.efe.com/efe/noticias/espana/cultura/una-mision-hispano-italia...

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Q...

Interesujące odkrycie

Interesujące odkrycie rzucające więcej światła na proces budowy piramid w Egipcie. Oczywiście ostateczna konkluzja nie wykracza po za ogólny schemat  że to przodkowie Egipcjan, ciosających kamień miedzianymi toporkami, dokonali tak zaawansowanego dzieła inżynierskiego ale widać coraz więcej szczegółów.  Jeśli jeszcze tego nie widzieliście to trzeba to zrobić:  "LEXXTEX - 293 - THE HIDDEN SECRET OF THE GREAT PYRAMID'S CONSTRUCTION UNCOVERED" https://www.youtube.com/watch?v=YTgxGJfXRQ0

Portret użytkownika sio

No właśnie - grób zbudowany

No właśnie - grób zbudowany 600 lat BC kogoś kto był wyznawany 4 tys lat BC.
Ozyrys nie był załozycielem dynastii faraonów tylko Horus jego syn, który był kimś w rodzaju ducha świętego w starożytnym egipcie, Nad każdym królem jest jego symbol podobnie jak w chrześcijaństwie nad każdym królem był krzyż - szkoda że nie duch św. Chrześcijanie to skopiowali. Horus też stoczył walkę z Setem czyli złem podobnie jak rzekomo Jezus z szatanem.
Ozyrys natomiast został wskrzeszony po poćwiartowaniu i został wniebowzięty - analogie co nie?
Na obrazie widnieje waga na której mierzyło się uczynki duszy zmarłego i dwóch sędziów jak Anubis czy Thot (Św Piotr i Paweł - Ha, ha) a Horus po sądzie prowadził godną duszę do nieba Ozyrysa.
Wierzono w to tysiące lat przed Jezusem - nie zły kit co nie?
A dalszą historię już znacie - burzenie pogańskich świątyń i stawianie na ich miejsce kościołów oraz zamienianie świąt pogańskich na chrześcijańskie.
Pamiętajmy, że syn boży zwany inaczej faraonem był mocno znienawidzony przez naród żydowski jako że był ich ciemiężycielem.
Nic nie może być nad wybranymi spośród narodu wybranego
Piramidy to były stajnie dla zwierząt ha, ha, ha

Strony

Skomentuj