W Indiach odnaleziono miedzianą koronę, która liczy 4 tys.

Kategorie: 

Epochtimes

Indyjscy archeolodzy odkryli miedzianą koronę, liczącą 4 tys. lat we wsi Chandayan w północno - indyjskim stanie Uttar Pradesh. Naukowcy uważają, że powstała ona w późnym okresie cywilizacji Harappan.

 

Według dr Rakesh Tewari, prezesa Stowarzyszenia Badań Archeologicznych w Indii (ASI), to druga korona, odkryta w Dolinie Indusu. Wcześniej archeolodzy odkryli srebrną koronę w innym regionie, należącym do cywilizacji Harappan. Teraz na tym miejscu znajduje się dzielnica Fatehabad w Haryana.

„Człowiek, który nosił tę koronę, mógł zajmować bardzo ważne miejsce w społeczeństwie", powiedział dr A.K. Pandey, kierownik wykopalisk w Chandayan i główny archeolog z ASI. „Nie wiadomo, czy ten obiekt był wykorzystywany, jako korona, czy jako zwyczajny stroik na głowę”.

Miedziana korona ozdobiona koralikami karneolu była znaleziona przez robotników na czaszce, kiedy wykopywali glinę w sierpniu ubiegłego roku do produkcji cegieł. Wieść ta szybko rozprzestrzeniła się na terenie całych Indii i przyciągnęła uwagę ASI, która rozpoczęła wykopaliska na początku grudnia 2014 roku.

„Naszym celem były wykopaliska w okolicy miejsca, gdzie znaleziono szkielet" - powiedział Tewari.

Podczas wykopalisk Pandey znalazł także kości zwierząt i gliniane pojemniki na tej samej głębokości, gdzie natknięto się na pochówek, ale oddalone o 19 metrów. Zwierzę mogło być uśmiercone w trakcie ceremonii pogrzebowej mężczyzny, którego szczątki przypadkowo odkryto.

„To była powszechna ówczesna tradycja" - mówi Pandey.

Kolejna część korony, miednica i kości udowej lewej nogi mężczyzny odkryto wraz z 21 glinianymi garnkami. 45 metrów od miejsca pochówku, archeolodzy odkryli mieszkania z tego samego okresu. Odkopano tam cementowe podłogi, ściany z błota i otwory na słupki ogrodzeniowe.

 

Według Pandeya, to ważne odkrycie, ponieważ po raz pierwszy artefakty cywilizacji Harappan znaleziono w regionie wschodnim. Najnowszy okres cywilizacji indyjskiej, znany również jako cywilizacja Harappan trwał od 2600 do 1900 roku p.n.e.

 

 

Znajdował się on na terytorium Pakistanu i północno - zachodniej Indii. Artefakty cywilizacji Harappan znajdowano na obszarze 2408 tys. km kwadratowych  - obszar większy od rozmiaru Europy Zachodniej. Cywilizacja Harappan, wraz z Chinami, Indiami, Egiptem i Mezopotamią jest jedną ze starożytnych cywilizacji ludzkości. Pismo cywilizacji Harappan jeszcze nie rozszyfrowano, więc jest najmniej znaną w odniesieniu do innych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika sio

Ważne odkrycie ponieważ w

Ważne odkrycie ponieważ w Indiach pochówki nie były zbyt popularne jako, że palono zwłoki.
Dlatego uważam,  że szkielet i znalezisko nie jest stare i nie ma 4 tys lat.
Podobno była tam bardziej zawansowana cywilzacja niż harappa.
Jestem ciekawy co dalej - indie same nie są zainteresowane w ich historii co wynika z jakichś uprzedzeń
i braku konfidencjii

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj