Tanzania walczy z czarami pragnąc powstrzymać zabijanie albinosów

Kategorie: 

Źródło: Internet

Władze Tanzanii postanowiły zrobić coś w kierunku ukrócenia okrutnego procederu polegającego na mordowaniu chorych na bielactwo obywateli tego kraju. Trwa tam regularna rzeź ludzi, których kolor ciała odbiega od czarnoskórej większości. Części ciała albinosów są bardzo cenione jako amulety zapewniające szczęście i bogactwo.

 

Na terenie całej Tanzanii rozpoczęła się operacja mająca na celu pochwycenie wszystkich czarownic i czarowników. Zalecono przeszukania ich domostw w poszukiwaniu fragmentów ciał chorych na bielactwo. Kontrole rozpoczęto w północnej części kraju, w której było najwięcej ataków na albinosów.

 

Być może impulsem do działania dla rządu Tanzanii był niedawny incydent, gdy porwano chorą na bielactwo czterolatkę. Los dziecka pozostaje nieznany, ale oczywiste jest, że raczej nie ma dużych szans na odnalezienie jej żywej. Lokalni czarownicy wykorzystują nawet krew i narządy wewnętrzne pozbawionych pigmentu pobratymców.

Bielactwo to zaburzenie genetyczne. Nie jest to śmiertelna choroba, ale chorzy zdecydowanie się odróżniają białym kolorem skóry. Nie posiadają oni enzymu odpowiedzialnego za produkcję pigmentu. W całej Tanzanii żyje 33 tysiące osób z tym schorzeniem. Według statystyk jeden na 20 tysięcy noworodków jest na to chory.

 

W ciągu ostatnich 3 lat zabito 70 albinosów. Odnaleziono jednak tylko 10 morderców, co wskazuje na to jak duża jest skala morderstw bez konsekwencji. Lokalni czarownicy przygotowują z ciał tych nieszczęśników rozmaite wywary i amulety, które potem są kupowane przez przesądnych miejscowych.

Niekiedy dochodzi do ataków, w których albinosowi odrąbuje się "tylko" kończynę. Takich przypadków jest też bardzo wiele i przez takie barbarzyństwo kalekami zostało wiele chłopców i dziewczynek. Krążą słuchy, że potem ich kończyny są zjadane, ci ma pomagać w jakiś pokręcony sposób w oczyszczeniu się.

 

Powszechna ciemnota w Afryce potrafi zadziwiać. W tym konkretnym przypadku jest to okrutne i przerażające. Przy tego typu praktykach wiara w gobliny wydaje się być zupełnie niegroźnym dziwactwem.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Arczi

Dlaczego ciebie nikt tutaj

Dlaczego ciebie nikt tutaj nie lubi? Nie wiesz? Ja ci powiem , za twój narcyzm i brak szacunku do innych, a twoją inteligencję stawiam na równi z filmikami jakie tu wrzucasz.Jak nie wiesz jak sklecić komentarz to lepiej zamilcz. Ciągłe obrażanie admina i innych użytkowników dyskwalifikuje ciebie jako osobnika inteligentnego i kulturalnego. Skoro większośc na tym portalu uważasz za debili, to może najpierw zadaj sobie pytanie kim ty jesteś?

Portret użytkownika pasjonat

a co lubienie ma tu do rzeczy

a co lubienie ma tu do rzeczy ?
widac bol dupy do ludzi ktorzy cos maja dopowiedzenia, przy okazji troszke do pieca dadza.. slusznie z reszta.
ten portal stal sie grotesowy ze wzgledu na brak roznego rodzaju narzedzi do prowadzenia dyskusji.
taki glamrap swiata niezbadanego.

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika Arczi

Odezwał się

Odezwał się najinteligentniejszy w obronie najinteligentniejszego (!) hahaha. Macie tyle samo do powiedzenia co reszta użytkowników. Tylko że wy nie potraficie dyskutować bez obrażania, ale ho ho mniemanie o sobie to macie większe niż ja ból d...y. IM ci nie leży jest groteskowe ale siedzisz tu jak jakiś judasz. Komentarz nie był do ciebie ale musiałeś swojego kinola wcisnąć.Załóż swój portal, pisz artykuły, zgarnij odrazu juszkę jako narzędzie do dyskusji, po co się męczycie z debilami ? a propos, czyż sentencja pod twoim kom. nie odzwierciedla twojej "inteligencji" i prostactwa ?

Strony

Skomentuj