Naukowcy proponują wyjaśnienie dla śpiącej wioski w Kazachstanie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Kazachska wioska Kalaczi była niedawno miejscem niezwykłej epidemii. Mieszkańcy nagle zasypiali bez wyraźnego powodu, a w ekstremalnych wypadkach spali nawet przez 6 dni. Dziwne zjawisko zaobserwowano po raz pierwszy w 2013 roku, ale przypadki nietypowych zaśnieć zdarzały się też praktycznie przez cały ubiegły rok. 

<--break->

 

Ostatni przypadek masowego zasypiania ludzi miał miejsce w styczniu tego roku. Naukowcy postanowili zbadać przyczyny tych tajemniczych wielodniowych zasłabnięć. Zwykle nagłe zasypianie wiąże się z uszkodzeniami neurologicznymi, na przykład po lekkomyślnie przyjętej szczepionce. Tym razem jednak wszystko wskazuje na to, że ludzie zasypiają na skutek jakiegoś czynnika zewnętrznego.

 

We wspomnianej wiosce Kalaczi aż 114 osób cierpiało na sutek nagłego zasypiania. Część z nich skarżyło się na bóle głowy i ogólne zniechęcenie. Od razu podejrzewano, że jakiś związek z tym może mieć pobliska kopalnia uranu. Być może, że właśnie tak jest, a za zasypianie ludzi odpowiada wysoki poziom radonu, gazu powstającego w wyniku rozpadu uranu.

 

Gaz ten jest bezwonny i bezbarwny, dlatego można go wdychać nie mając nawet świadomości tego faktu. Badania naukowe dowiodły, że stężenie radonu w Kalaczi jest istotnie większe niż w pozostałej części tego regionu Kazachstanu. Władze nie mają pomysłu jak przeciwdziałać wydarzeniom z tej wioski. Jedyne rozwiązanie, jakie jest proponowane to opuszczenie wioski przez mieszkańców, albo jej przeniesienie przy pomocy rządu.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika pasjonat

bardzo dobre

bardzo dobre pytanie...
widzialem tylko jeden przypadek kiedy 200 osob nagle zasnelo...i bylo 15 lat temu to na wykladzie w pon o 7 rano...
 
Zawartość uranu w skorupie ziemskiej wynosi średnio 2ppm (0,0002%), więc stosunkowo dużo. Dlatego też zawartość Rn-222 w powietrzu atmosferycznym w warstwie przypowierzchniowej jest znacząca. Średnie stężenie 222Rn w powietrzu w Polsce wynosi ok. 10 Bq/m³. Radon stanowi 40–50% dawki promieniowania, jaką otrzymuje mieszkaniec Polski od źródeł naturalnych. Radon może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka, bowiem gromadzi się w budynkach mieszkalnych, zwłaszcza w piwnicach, przedostając się tam z gruntu w wyniku różnicy ciśnień (efekt kominowy). Dotyczy to zwłaszcza podłoża granitowego, zawierającego większe ilości uranu w swoim składzie niż np. skały osadowe. Aktualnie w Polsce obowiązuje limit stężenia radonu w nowych budynkach mieszkalnych wynoszący 200 Bq/m3[4]. Szkodliwość radonu jest wynikiem stosunkowo szybkiego jego rozpadu, prowadzącego do powstania kilku krótkożyciowych pochodnych, również radioaktywnych, emitujących promieniowania alfa. Ich zatrzymanie w płucach będzie powodować uszkodzenia radiacyjne, prowadzące do rozwoju choroby nowotworowej."
 
Radon – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
 
u nas takie zasypianie ma nazwe narkolepsja... jesli artykul faktycznie przepisano z Angory to wiadomo do czego sie nadaje...

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika klaunator

Zapraszam do lektury

Zapraszam do lektury poniedziałkowego wydania "Angory". Niestety, ale wszystko wskazuje na to, że autor powyższego artykułu przeczytał w/w treść w "Angorze", przeredagował tekst i wrzucił, jako swój!!! Wstyd, bo jakoś źródła nie widzę... Dodatkowo tytuł po zestawieniu z treścią jest chyba przeznaczony na stronę wp.pl, gdzie np. widziałem takie cuda, jak: "Wielka kompromitacja polskiego sportowca" - za tym kryły się dwa nieudane pchnięcia Majewskiego, który mimo wszystko wygrał zawody. Poza tym tytuł nijak współgra z treścią, bo nie widzę w treści jakiejś propozycji naukowców.
"Badania naukowe dowiodły, że stężenie radonu w Kalaczi jest ISTOTNIE większe niż w pozostałej części tego regionu Kazachstanu." - w zamyśle słowo "istotnie" zmienia całkowicie sens zdania, bo z niego wynika tyle, że "Badania naukowe dowiodły, że stężenie radonu w Kalaczi jest ISTOTNIE większe niż w pozostałej części tego regionu Kazachstanu, JEDNAK ZNAJĄC WŁAŚCIWOŚCI RADONU NIE MOŻE BYĆ ON ODPOWIEDZIALNY ZA TE WYDARZENIA !!!!!!!".
 
 Skan artykułu - http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/02cfe8c391993332.html

Portret użytkownika baca

Jak "się przenosi wioskę"

Jak "się przenosi wioskę" przy pomocy rządu?
W praktyce to bardzo proste... otóż rząd zasada do obrad i po dwuletniej sesji plenarnej i kilkuset głosowaniach i kilku tysiącach toastów wydaje uchwałę "hej, weźmy się za to wszyscy razem i... wynieście się gdzieś"
Tak że wieśniacy oraz oczywiście te wszystkie wiejskie śpiące królewny mają jeszcze jakieś dwa lata spkojnego snu... potem to gdzie sobie pościelą to będzie ich nowy życiowy problem...

Strony

Skomentuj