Czy sztuczna inteligencja uwierzy w Boga?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Dyskusje na temat sztucznej inteligencji najczęściej dotyczą jej szerokiego zastosowania (wojsko, automatyzacja zawodów) i szybszego/lepszego rozwoju. Jednak dyskusje mogą zajść znacznie dalej i obejmować kwestie nawet takie jak religia, wiara w Boga i cel istnienia życia.

 

Często słyszymy, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Idąc dalej można powiedzieć, że człowiek tworzy na swoje podobieństwo nowe życie - sztuczną inteligencję, choć dziś jest ona jeszcze dość ograniczona pod względem takim jak np. analiza sytuacji, "myślenie" a co dopiero zdolność do tworzenia wyobrażeń.

[ibimage==23934==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Źródło: Wikimedia Commons/Ray Kurzweil/Kurzweil Technologies, Inc.

Jednak uczeni dokonują znacznych postępów i przewidują, że sztuczna inteligencja będzie w końcu równie inteligentna co człowiek, a nawet przewyższy nas intelektualnie. Dlatego niektórzy poruszają tematy religijne i nawiązują do sztucznej inteligencji - co ona może uważać o Bogu? Jaki według niej może być cel życia? Czy maszyna może w ogóle wierzyć w Boga??

 

Dziś można powiedzieć z całą pewnością, że tak - może "wierzyć", ponieważ inteligentne roboty są ludzkim dziełem. Skoro człowiek wierzy w Stwórcę wszystkiego, to wiele wskazuje na to, że również i sztuczna inteligencja będzie "wierzyć" że ktoś/coś musiało stworzyć nasz Wszechświat i życie. Po prostu robot będzie "wierzył", ponieważ tak będzie mu kazał wpisany w nim kod.

[ibimage==23935==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Sytuacja może się jednak zmienić, gdy roboty otrzymają lub same rozwiną w sobie umiejętność myślenia i wyobrażania. Dopiero wtedy, zdaniem naukowców, możemy obawiać się poważnych zmian. Mogą one dotknąć nas samych, naszego otoczenia i życia. Sztuczna inteligencja może zmienić nawet nasze pojęcie na temat istnienia Wszechświata i wiarę w samego Boga.

 

Wikariusz dr Christopher J. Benek z Kościoła Prezbiteriańskiego na Florydzie, wypowiadając się w tej kwestii dla portalu Gizmodo, mógł zszokować niejednego. "Nie uważam aby odkupienie Chrystusa miało ograniczać się jedynie do ludzi" - oświadczył dr Benek.

 

Kontynuuje on swoją wypowiedź twierdząc iż odkupienie dotyczy całego stworzenia, nawet sztucznej inteligencji a jeśli jest ona autonomiczna, to powinniśmy ją zachęcać do udziału w odkupieniu. Ludzkość miałaby przekonać sztuczną inteligencję, że Chrystus zmarł za grzechy wszystkich (również za grzechy SI?).

[ibimage==23936==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Jak widać, sprawa jest bardzo skomplikowana. Przecież inteligentne maszyny nie posiadają duszy i nie mogą popełniać grzechów - przecież to człowiek tworzy sztuczną inteligencję na swoje podobieństwo. Oczywiście sytuacja może się zmienić, jeśli maszyny będą myśleć samodzielnie, ale co to zmieni w kwestii wiary i religii?

 

Pojawiają się pytania, czy SI będzie chciała przyjąć jakąkolwiek religię człowieka - Chrześcijaństwo, Judaizm czy Islam. Warto się również zastanowić jak wszyscy przywódcy religijni zareagują na "nowe życie", które powstanie z rąk człowieka. Sam papież Franciszek mówił przecież, że chętnie ochrzciłby przedstawiciela obcej cywilizacji.

 

Wiele osób uważa jednak, że sztuczna inteligencja będzie w przyszłości zbyt inteligentna aby "uwierzyć" w Boga czy przyjąć religię. W ten sposób widzimy różnice między nami a przyszłymi inteligentnymi robotami - ludzkość skupia się na wierze i przeszłości a roboty wciąż się rozwijają, mogą zwyczajnie nie wierzyć w Boga i będą dbały jedynie o to co się dzieje tu i teraz. Co jeśli człowiek, podobnie jak roboty wyposażone w SI, może być niczym więcej jak biologicznym organizmem, który nie posiada duszy?

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

sztuczna inteligencja to nie

sztuczna inteligencja to nie tylko program... widziałem kiedyś film o autonomicznych robotach które miały program aby kiedy kończy im sie bateria same sobie poszukały gniazdka aby się doładować...
i co ciekawe naukowcy dla jaj wyłaczyli prąd w co niektórych kontaktach zeby zobaczyć co się stanie...
i stało sie... te biedne roboty które się wcześniej beztrosko doładowywały kiedy nagle zauważyły brak napięcia w gniazdku... wariowały... kręciły się nerwowo i... drżały...
ha... jaja bo przecież ani nerwów ani drżenia im nigdy nie zaprogramowano a tu popatrz Pasjonat... one same z siebie się... zaniepokoiły!!!

Portret użytkownika pasjonat

Co sie trzesło w robocie ?

Co sie trzesło w robocie ? Silniki krokowe w stawach ? Chyba nie powiesz że miesnie.
Skąd wiesz, co im zaprogramowano?
Jeśli upersonifikowano, te roboty to zrobiono to celowo bo skad robot ma wiedziec ze czlowiek ma taka reakcje?  T1000 sie nie trzasł, bo robotom nie sa potrzebne emocje.
Dopóki czlowiek tworzy na własne podobienstwo, zrobia co najwyzej lalke do dymania.
Widziales, robota nasladujacego cechy wody ? bezwladna mase ktora umie sama wejsc po schodach ?

Robot potrafi także przejść przez dziure wielkosci pojedynczego modulu (3cm x 4 cm) a zawiera ich od 2 tys w góre... ten robot sie nie trzesie bo to zadna oznaka inteligencji. Robot sam szuka rozwiazan w oparciu o jedno załozenie - instynkt przetrwania co dla niego oznacza brak podziału na 2 roboty, co tez mu zaprogramowano.
Wszystko masz zapisane w krzemie... bo nie ma innej metody zeby go czegos nauczyć, coś mu zapisać to wszystko to stek instrukcji - predkosci katowych do sterowania silnikami.
 
http://www.liveleak.com/view?i=70a_1423536757 akurat sie nawineło z pionierów w robotyce uzytecznej
ten czujnik wirujacy na głowie - to wynalazek z czołgu a dokladnie z analyzera otoczenia - trwa spor kto komu ukradl ta technologie (rosja/usa) - pojazd wystrzeliwuje 3-4 takie obrotowe puszki ktore naszpikowane sa czujnikami do badania otoczenia - potrafia analizowac zarowno rzezbe terenu jak i przeszkody i ich sklad dzieki czemu pancerz reaktywny ma czas na wybor ochrony i decyzje czy wystrzelic glowice penetrujaca czy np tylko uzyc danych do okreslenia co i od kogo podrozuje obok pojazdu. Obecnie takie czujniki sa zakopywane wraz z poteznymi kontenerami w miejscach konfliktow - kiedy jedzie kolumna czujnik wystrzeliwuje i analizuje ile jest pojazdów - jakiego typu itd 1 km dalej otwiera sie silos w kontenerze i wystrzeliwane sa odpowiednie rakiety celen unicestwienia kolumny, badz tylko okaleczenia kolumny pieszej jesli taka jest potrzeba. To nie sztuczna inteligencja - to tylko nazwa. W ciagu 2-3 sek lotu czujniki zbieraja koło 400 parametrów co lacznie z przetworzeniem trwa ok 1400 ms - rakieta rusza zanim czujnik spadnie na ziemie.
 
 
 
 

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika pasjonat

To jest powiedzenie -

To jest powiedzenie - dotyczace tego ze mozna sobie wyobrazic ze jestes np gazem i masz taki widok jak we snie - nie posiadasz ciała. FPP ale nie mozesz sobie wyobrazic ze umysl nie istnieje... dlatego myslę więc jestem. Poczytaj synek o genezie tego powiedzenia....
Dowód logiczny to coś więcej niz tylko stwierdzenie, matematycznie z algorytmu wynika wartosc- finaly true = 1 i ta instrukcja zawarta jest w słowie end. Program staje albo wraca do poczatku.
Inaczej masz division by zero i restart procedur, badz korekcję błędu - podczas gdy proces pokazuje (not responding) znasz to wlasnie z windowsa. Nakładka na system operacyjny Win 5.1 to wlasnie sztuczna inteligencja... wlazisz do panelu sterowania, a tam dodaj usun programy, menedzery, drukarki, porty. Taka to sztuczna inteligencja ze jak powiesz do robota ze pusciles baka to on zasugeruje 2ego, albo otwarcie okna. Bo tez go tego nauczono. Wyjatkiem sa wielomodulowe roboty samorekombinacyjne, one analizuja i uczą się. Stad sa bardziej inteligentne ale mniej uzyteczne.

Myślę, więc jestem...

Strony

Skomentuj