Symbole Vinca - czy to najstarsze pismo świata?

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Kultura Vinca jest jedną z najstarszych kultur europejskich, sięgając swymi początkami epoki neolitu. Pierwsze ślady tej kultury odkrył serbski archeolog Miloje Vasic w 1908 roku w miejscowości Vinca 16 km na wschód od Belgradu. Kultura Vinca rozwijała się na Bałkanach pomiędzy 5500 p.n.e. do koło  3500 roku p.n.e. Potwierdzony badaniami archeologicznymi zasięg kultury Vinca można określić w następujących granicach. Zachodnia granica opiera się o Chorwację (rejon Vukovaru)| wschodnia o Rumunię (Transylwania) natomiast na osi północ- południe skrajne punkty to południowo zachodnie Węgry i północna Grecja (pogranicze macedońskie).

 

U szczytu rozwoju kultura Vinca, odgrywała ważną rolę w południowo-wschodniej Europie. To właśnie kultura Vinca jako pierwsza na świecie wkroczyła w epokę chalkolitu (epoka miedzi, to okres przejściowy pomiędzy neolitem a epoką brązu). W miejscowości Plocnik archeolodzy odkryli zaawansowany warsztat metalurgiczny z kominami i rurami napowietrzającymi oraz najstarsze przykłady narzędzi miedzianych oraz miedzianych ozdób. Odkrycie w Plocnik przesunęło początek epoki miedzi o 500 lat w stosunku do wcześniejszych ustaleń.  Kultura Vinca została więc pionierem metalurgii podczas gdy inne  równoległe kultury tkwiły w epoce kamienia.

 

Na terenie kultury Vinca pojawiają się po raz pierwszy w Europie drewniane domy piętrowe, meble, które współczesny człowiek rozpozna jako formę krzesła i stołu. Ludzie kultury Vinca byli w stanie wykonać ubrania o skomplikowanych wzorach co świadczy o wysokich umiejętnościach w dziedzinie tkactwa. Także ceramika kultury Vinca wyróżnia się na tle innych równoległych kultur wysoką jakością i bardziej skomplikowanym procesem produkcyjnym. Kulturze Vinca przypisuje się także wprowadzenie do użycia po raz pierwszy (napewno w Europie) koła.  A także użycie po raz pierwszy w Europie rodzaju pługu zaprzęgniętego do zwierząt pociągowych.

 

Ta rewolucja w rolnictwie pozwoliła na wprowadzenie do uprawy nowych roślin takich jak len, pszenica, jęczmień i owies. Spowodowało to zapewne nadwyżkę żywności co automatycznie poskutkowało gwałtownym rozrostem populacji. Odkryte do tej pory osady kultury Vinca zadziwiają swą wielkością, będąc największymi osiedlami w Europie tamtych czasów a w wielu przypadkach rzucając nawet cień na współczesne im osady z kręgu kultury egejskiej czy kultur Bliskiego Wschodu. Dla przykładu można podać osadę w Divostin, składała się ona z 1028 domów i zamieszkana była przez około 8200 osób lub osada w Stubline zamieszkane maksymalnie przez 4000 mieszkańców, nieco mniejsza osada znajduje się w Belo Brdo osada pokrywała 29 hektarów i zamieszkana była przez około 2500 ludzi.

 

Intrygującym aspektem kultury Vinca są zoomorficzne i antropomorficzne figurki, którym przypisuje się funkcje kultowe. Razem z figurkami odkrywano ołtarzyki na trzech lub czterech nogach co wskazuje na istnienie systemu kultowego.  Do tej pory odkryto ponad 1000 figurek, czasami pomalowanych. Zwraca uwagę, że większość z figurek przedstawia postaci o kobiecych cechach fizjologicznych. Na tej podstawie podejrzewa się, że kultura Vinca mogła być kulturą matriarchalną

[ibimage==25038==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

[ibimage==25041==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

 Powyżej przykłady figurek Vinca

Jednak najbardziej intrygującym i gorąco dyskutowanym aspektem cywilizacji doliny Dunaju, jest ich domniemane pismo. Niektórzy naukowcy (głównie specjaliści zajmujący się rejonem Mezopotamii) utrzymują, że symbole Vinca są właściwie tylko zbiorem figur geometrycznych i symboli, zwyczajnymi dekoracjami bez głębszego znaczenia. Ignorując fakt, że istnieje ponad 700 różnych symboli co jest liczbą podobną do ilości hieroglifów w piśmie egipskim. Czasami w świecie naukowym można spotkać się z opiniami, że w najlepszym razie ludzie Vinca skopiowali swe znaki od którejś z kultur Mezopotamii, zapominając przy tym, że niektóre z tabliczek Vinca zostały przebadane laboratoryjnie i stwierdzono, że są starsze niż tabliczki sumeryjskie.  

[ibimage==25039==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Powyżej gliniane tabliczki w formie amuletu lub wisiorka

Inni tak jak Harald Haarmann, wybitny niemiecki naukowiec, językoznawca i kulturoznawca, wiodący specjalista w dziedzinie starożytnych skryptów i starożytnych języków. Obecnie wiceprezes międzynarodowej instytucji The Institute of Archaeomythology. Zdecydowanie popiera pogląd, że symbole Vinca są najstarszym przykładem pisma na świecie. Utrzymuje On, że symbole Vinca zawierają w sobie cechy prawdziwego systemu piśmienniczego. Jeśli ta teoria jest poprawna, mamy do czynienia z najstarszym znanym pismem stworzonym przez rodzaj ludzki. Symbole Vinca określane czasem mianem protopisma predatują pismo sumeryjskie a nawet symbole z tabliczki Dispilio datowane na rok 5260 p.n.e.(patrz osobny artykuł na temat tabliczki Dispilio)  Nie dziwi więc, że badacze specjalizujący się w kulturach Bliskiego Wschodu negują a nawet czynnie przeszkadzają i blokują badania tak nad symbolami Vinca jak i nad tabliczką Dispilio.

[ibimage==25043==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Powyżej przykłady znaków Vinca

Spór trwa i na pewno zasługuje na dalsze i szersze badania. Miejmy nadzieję, że nowe badania nad kulturą Vinca przyniosą nam nowe fascynujące odkrycia potwierdzające, że na terenie Europy pod koniec neolitu rozwinęła się zaawansowana kultura dysponująca pismem.

[ibimage==25042==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

 

Artykuł pochodzi z serwisu historycznego:

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Q...

Nie, nie napisałeś. Ale

Nie, nie napisałeś. Ale napisałeś wcześniej że informacje podawane przez HS  "mogą zbijać z tropu osoby myślące innymi kategoriami". Dlatego napisałem to co powyżej.   Prawda... jeśli ją poznasz nikt cię nie będzie  "zbijał" (a jeśli nie ciebie to tych których ew. miałeś na myśli). Najwyżej zakwalifikujesz to jako mniej wartościowe lub nieprawdziwe.    Nie, nie wiem wszystkiego. Nie udaję mądrego ani nie oczekuję że za takiego będę brany oraz rozumiany.  "Wiem że nic nie wiem",  znam ten cytat, zawsze o nim pamiętam, rozumiem i doceniam znaczenie ale gdyby odnosić się do niego literalnie,  nikt niczego by nie napisał. Informacje jakie posiadam, fragmentaryczne ale liczne, wystarczą by odrzucić większość wersji oficjalnych dotyczących przeszłości ludzkości i ułożyć z tego obraz (z punktu widzenia wielu osób "niestety") bliższy biblijnemu, zbieżny z tym co przedstawia HS.  Biblia, owszem była redagowana na przestrzeni wieków ale jej rdzeń pozostał niezmieniony.  Pozdrawiam Smile

Portret użytkownika Homo sapiens

Z tymi epokami ewolucyjnymi

Z tymi epokami ewolucyjnymi to  bym się na nich nie opierał, one są całkiem niepewne, nie wiadomo jak je rozumieć, osobiście mam do nich wątpliwości, a właściwie w nie nie wierzę.
(...)Pisarz rzymski Solinus (III lub IV wiek) opisuje mity ludów, żyjących na południowej granicy Egiptu. Te starożytne przekazy mówią o różnym od dzisiej­szego biegu Słońca. Za czasów przodków Słońce miało zachodzić tam, gdzie wcześniej wschodziło. Chińczycy też piszą o nowym porządku. Dopiero od tam­tej pory gwiazdy poruszają się ze wschodu na zachód. Velikovsky stwierdza, że znaki chińskiego zodiaku ustawione są w odwrotnej kolejności, niżby to wynikało z obecnego biegu Słońca. Również w Grecji mamy informacje o odwrotnym ruchu gwiazd i Słońca.

Grecki tragik Eurypides (ok. 485-406 rok p.n.e.) pisze w Elektrze o poruszają­cych się wstecz gwiazdach i o podobnej zmianie kierunku biegu Słońca. Ponadto pisał w Orestesie:
 
...słoneczny rydwan chyżo leci... zmieniając ku zachodowi wiodącą trasę po nie­bieskim sklepieniu tam, gdzie wstaje różowo jarząca się jutrzenka.
 
Inny Grek, filozof Platon (427-347 rok p.n.e.) w dialogu Polityk pisał o zmia­nie we wschodach i zachodach Słońca i innych ciał niebieskich. Ponadto kosmos miał się obracać w przeciwną stronę. Ten, kto stoi na Ziemi, nie zauważa ruchu własnej planety, tylko zdaje mu się, że to gwiazdy i kosmos się poruszają.

Ludy Ameryki Środkowej rozróżniały cztery przedczasowe Słońca, o czterech różnych torach ruchu, i nadawały im różne imiona, odpowiadające różnym okre­som nieba. Również w Koranie mowa jest o dwóch wschodach i dwóch zachodach. Biblia, Tal­mud i inne źródła informują o zakłóceniach w ruchu Słońca w czasie exodusu, czyli wyjścia Żydów z Egiptu.(...)
 
cytat z tej strony:
http://popotopie.blogspot.com/2013/06/zapraszam-do-innego-wymiaru-poprzedniej.html

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika baca

biblia i talmud to nie są

biblia i talmud to nie są źródła - to tylko rasistowska patologia neandertalczyków... widać po tobie jak mocno ogłupia studiowanie tych małpich bredni - wpisz w google na przykład "znalezisko z Glozel" albo "arkaim" to zobaczysz pismo mające 15 tysięcy lat co najmniej -z okresu kiedy nikomu się nie śniło o jakiś "wychodzących z Egiptu" żydach - oni wtedy jeszcze z jaskiń nie powychodzili tylko nadal w nich się rozmnażali wsobnie.... nie potrafiąc pisać oczywiscie, bo nic w tych jaskiniach nie napisali nigdy...

Portret użytkownika cogito 9

Czy zdajesz sobie sprawę z

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo się osmieszyłeś?HS przytoczył słowa Eurypidesa i Platona, więc zgodnie z
Twoim rozumowaniem oni też byli debilami, czyż nie? Zamiast obrażać HS, poczytaj coś na temat, który poruszył.
Można się nie zgadzać z HS w różntch sprawach, ale kultury wypowiedzi wszyscy mogą się  od niego uczyć,zwłaszcza
Ty.

Strony

Skomentuj