Naukowcom udało się stworzyć zalążek sztucznego mózgu – nieśmiertelność w komputerze staje się realna?

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Neurolodzy i programiści z Politechniki Federalnej w Lozannie w Szwajcarii, byli w stanie stworzyć cyfrowy odpowiednik obszaru mózgu młodych szczurów wielkości około 0,29 milimetra sześciennego, składający się z 31 tysięcy neuronów. Udało się tego dokonać z wykorzystaniem superkomputera Blue Gene.

 

Projekt w Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) dotyczący stworzenia cybermózgu, nazywa się Blue Brain i jest prowadzony przez szwajcarskich naukowców od 10 lat. W tym czasie uczeni musieli krok po kroku dowiedzieć się, jakie są właściwości każdego rodzaju neuronów, z których każdy jest połączony z sąsiednimi komórkami i jak sygnały te są wymieniane. W tym celu opracowano specjalne algorytmy, które naśladują pracę tych komórek nerwowych z procesami chemicznymi i reakcjami wewnątrz nich.

 

Emulacja nawet tak małego obszaru mózgu wymagała użycia wszystkich zasobów superkomputera Blue Gene, którego wydajność wynosi około 209 teraflopów. Udało się odwzorować 31 000 neuronów w 207 typach i w 55 warstwach. Oprócz stworzenia definicji skomplikowanych połączeń między tymi neuronami, naukowcy dokonali też kilku innych ciekawych odkryć.

[ibimage==25478==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Stwierdzono, że zmienność stężenia poszczególnych substancji może powodować dużą skalę restrukturyzacji w mózgu. Nie można jednak jeszcze przewidzieć tego, jak te sygnały wpływają na poszczególne komórki nerwowe. Jako przykład podano lęk, który może powodować wybuch adrenaliny uzewnętrznianej jako agresja i chęć ucieczki.

 

Niewątpliwie badania tego typu przybliżają moment w którym uda się wykonać pełny cyfrowy mózg. Najpierw nauczymy się modelowania mniej zaawansowanych organizmów, ale z czasem możliwe będzie emulowanie mózgu człowieka a być może nawet jego przechowywanie jako cyfrowej wersji ludzi chcących w ten sposób zachować nieśmiertelność.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika mj

Już nie mają co robić.Jak tak

Już nie mają co robić.Jak tak dalej będzie to w końcu kazdy stanie sie nienaturalnym robotem i gatunek ludzki wyginie.Ziemia zostanie zaludniona przez roboty które w końcu wybiją ludzkośc.To jest nienaturalne. Jestem przeciwko sztucznej inteligencji.

Portret użytkownika KoFiPL

To czego sie boisz nigdy nie

To czego sie boisz nigdy nie nastąpi - prędzej człowiek by napisał oprogramowanie lub nadał kierunek myślowy robotów aby niszczyl ludzi niż same roboty miał by dojść do takich wniosków aby wytępić ludzi.
 
Będąc w jednym ze sklepów w Czechach zobaczyłem na okładce gazety groźnego robota (był straszny) a na dole wielki napis "terminator se povraca..." (.^_^.) nie trzeba chyba pisać że po tym jak to przeczytałem to się roześmiałem...

Portret użytkownika Homo sapiens

Może już istotom UFO się

Może już istotom UFO się udało to o czym pisze admin, i to co się objawia ludziom jako UFO fantomy, które są sztuczną inteligencją ? (...)Może Istoty anielskie (Czuwający Nieba-Watchers), które dokonały modyfikacji genetycznych u ludzi, naszego DNA (także z Ameryki południowej)

tworząc przykładowo "Nefilim z Peru" mają jakby dodatkowe cechy duchów-niematerialnych bytów ? Ma to ogromne znaczenie w rozpatrywaniu zjawiska ufo i prób jego tłumaczenia przez znanego badacza Biblii Chucka Misslera, który twierdzi, że są one (Istoty Anielskie) w ich podstawowej formie egzystencji własnie duchami, które swoje podstawowe ciała "gdzieś" zostawiły (w jakiejś swerze Niebieskiej/Niebiańskiej), a teraz muszą się zajmować z tego powodu cielesnością ludzi, ich niebiańskie nieśmiertelne ciała (w starożytnej grece słowo Oiketerion-οἰκητήριον- znaczy dosłowie:miejsce zamieszkania, siedziba) porzucili, pozostając w tym kosmosie-wymiarze zatrzymani (Boskimi !) nadnaturalnymi siłami, zacytujmy tu fragment Biblii, który o tym mówi:

"...i aniołów, tych, którzy nie zachowali swojej godności, ale opuścili własne mieszkanie, spętanych wiekuistymi więzami zatrzymał w ciemnościach na sąd wielkiego dnia..." Judy 1:6

 

"...własne mieszkanie..." - Oiketerion-οἰκητήριον-  znaczy dosłowie:miejsce zamieszkania, siedziba
 
tu o czaszkach
http://popotopie.blogspot.com/2013/06/analiza-anatomiczna-czaszek-nefilim.html

a o istotach tworzących ciała jako pojemniki dla dusz napisano trochę tutaj
http://popotopie.blogspot.com/2015/09/zyjmy-poki-jestesmy-prawdziwi.html

 

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika baca

och, to naprawdę miło, że po

och, to naprawdę miło, że po stworzeniu komputerowych wirusów, robaków, koni trojańskich naukowcy wreszcie stworzyli komputerowego szczura...
nawet sobie nie wyobrażam co to będzie za radość, kiedy ci kreatywni ludzie stworzą komputerowy symulator żyda... 

Strony

Skomentuj