Kategorie:
Neurolodzy i programiści z Politechniki Federalnej w Lozannie w Szwajcarii, byli w stanie stworzyć cyfrowy odpowiednik obszaru mózgu młodych szczurów wielkości około 0,29 milimetra sześciennego, składający się z 31 tysięcy neuronów. Udało się tego dokonać z wykorzystaniem superkomputera Blue Gene.
Projekt w Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) dotyczący stworzenia cybermózgu, nazywa się Blue Brain i jest prowadzony przez szwajcarskich naukowców od 10 lat. W tym czasie uczeni musieli krok po kroku dowiedzieć się, jakie są właściwości każdego rodzaju neuronów, z których każdy jest połączony z sąsiednimi komórkami i jak sygnały te są wymieniane. W tym celu opracowano specjalne algorytmy, które naśladują pracę tych komórek nerwowych z procesami chemicznymi i reakcjami wewnątrz nich.
Emulacja nawet tak małego obszaru mózgu wymagała użycia wszystkich zasobów superkomputera Blue Gene, którego wydajność wynosi około 209 teraflopów. Udało się odwzorować 31 000 neuronów w 207 typach i w 55 warstwach. Oprócz stworzenia definicji skomplikowanych połączeń między tymi neuronami, naukowcy dokonali też kilku innych ciekawych odkryć.
Stwierdzono, że zmienność stężenia poszczególnych substancji może powodować dużą skalę restrukturyzacji w mózgu. Nie można jednak jeszcze przewidzieć tego, jak te sygnały wpływają na poszczególne komórki nerwowe. Jako przykład podano lęk, który może powodować wybuch adrenaliny uzewnętrznianej jako agresja i chęć ucieczki.
Niewątpliwie badania tego typu przybliżają moment w którym uda się wykonać pełny cyfrowy mózg. Najpierw nauczymy się modelowania mniej zaawansowanych organizmów, ale z czasem możliwe będzie emulowanie mózgu człowieka a być może nawet jego przechowywanie jako cyfrowej wersji ludzi chcących w ten sposób zachować nieśmiertelność.
Komentarze
Myślę, więc jestem...
Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.
Strony
Skomentuj