Rzeczywistość nie istnieje dopóki nie zaczniemy jej mierzyć

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Australijscy naukowcy odtworzyli słynny eksperyment obserwatora i potwierdzili dziwaczne prognozy fizyki kwantowej o naturze rzeczywistości. Ich zdaniem rzeczywistość nie istnieje, dopóki faktycznie nie wejdziemy z nią w interakcję, na przykład dokonując pomiaru. Eksperyment usiłował odpowiedzieć na dość proste pytanie, skoro mamy dualizm korpuskularno-falowy, czyli jednoczesność bycia falą lub materią, to w którym momencie dany obiekt podejmuje "decyzje" co do swojego stanu widocznego dla nas?

 

Gdyby rozważyć sprawę na logikę, można by założyć, że taki obiekt jest albo falą albo cząstką, sam ze swej natury, a nasze pomiary nie mają nic wspólnego z tym czym się okaże. Jednak teoria kwantowa przewiduje, że jego stan zależy tylko od tego w jaki sposób obiekt jest zmierzony na końcu. I właśnie to potwierdził zespół z Australian National University.

 

Fizyk zaangażowany w badanie, Andrew Truscott powiedział, że pomiar jest wszystkim co determinuje materię. Na poziomie kwantowym, rzeczywistość właściwie nie istnieje, jeśli nie ma z nią jakiejś interakcji. Do takich wniosków prowadzą skutki przeprowadzonego eksperymentu Wheelersa w wersji z atomami helu w stanie kondensatu Bose-Einsteina, oświetlanymi światłem lasera.

Potem analizowano układ interferencji sprawdzając stan cząstek w różnych miejscach specjalnej pułapki. Atomy nie podróży z punktu A do B. Dopiero gdy były mierzone na końcu ich podróży zachowanie podobne do fali lub cząstek, było powoływane do istnienia. Choć wszystko to brzmi bardzo dziwnie, jest to właściwie tylko potwierdzenie prawideł teorii kwantowej, które rządzą światem w bardzo małej skali.

 

Ustalenia australijskich naukowców są kolejnymi, które wskazują na to, że żyjemy w wielkim hologramie. Nasze byty w jakiś sposób powodują, że wokół nas tworzy się na bieżąco materia, którą o ironio uważamy za jedyną realną rzecz wokół nas. Ta realna, namacalna materia okazuje się być jednak złudzeniem, czego dowodem jest to, że powstaje dopiero w momencie naszej interakcji. Człowiek może przeżyć całe życie nie zdając sobie sprawy, że ma decydujący wpływ na otaczający go świat.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika konrad 00

to kto jest kreatorem

to kto jest kreatorem żeczywistości  praw fizyki i materi bo jeśli my ludzie to tylko w jakiejś małej części .ktoś pozwala nam żyć w swojej sztywnej ramowo iluzji.to znaczy że świat ten co nas otacza nie istnieje ,jest projekcją albo rodzajem snu bytu którego inteligęcja jest, w przeciwiństwie do naszego życia.

Portret użytkownika lipka

Nie mierzmy, nie liczmy, nie

Nie mierzmy, nie liczmy, nie piszmy, nie rozmawiajmy, nie chodźmy - czy wtedy świat stanie w miejscu? NIE, świat fizyczny istnieje a tylko ktoś kto nie istnieje o istnieniu świata fizycznego nie może się wypowiadać. Fizyka teoretyczna święci tryumfy bo już nie ma prawdziwych fizyków lub pomija się ich stawiając przed ludzkością same teorie by na ich podstawie budować (programować) przyszłą cywilizację... teoretyczną.

Portret użytkownika Ph0ax

Mylisz się. Patrząc,  a nawet

Mylisz się. Patrząc,  a nawet myśląc kreujesz świat wokół siebie. Masz bardzo ograniczony umysł,  żeby uważać, że tylko ludzie odpowiadają za otaczający świat. Każda żywa istota ma na to wpływ. Wszyscy we wszechświecie musieliby umrzeć,  łącznie z bakteriami i resztą mikroorganizmów. Wtedy dopiero wygląd wszechświata będzie nieokreślony. Będzie wszystkim i niczym jednocześnie. 

Portret użytkownika Cambini

Też o czymś podobnym myślałem

Też o czymś podobnym myślałem, ludzi często sobie zadają pytanie, dlaczego niby skoro mam wpływ na to, to czemu nie mogę nic zmienić. Ja myślę że jest tak że skoro wszyscy mają na to wpływ, to zapewne siła mojego umysłu musiała by mieć większą siłę przebicia żeby wyszło na moje, albo ich wszystkich zagłuszyć, może to prawda że są ludzie którzy potrafią zagiąć łyżeczkę w pół. Ostatnio mam odczucie że wszystko jest generwane wokół mnie, kiedy chcę przejść przez ulicę, nagle pełno aut jeździ, a tak to jakoś pusto było dopóki nie chciałem przejść przez ulicę, z tą ulicą to praktycznie jest za każdym razem Biggrin

Portret użytkownika paweuG

Gdzies czytałem że pewna

Gdzies czytałem że pewna kobieta chyba z anglii kiedyś wymarzyła sobie jakąś nagrode w konkursie i wygrała po czym zaczęła wizualizować dalej..podobno wygrała już 5000 razy w ciagu kilkunastu lat..i wydała o tym książke..więc może rzeczywiście mamy jakiś wpływ na zdarzenia..

Portret użytkownika Sammy Jo

Nie czaję, to jak się dzieje,

Nie czaję, to jak się dzieje, że inni ludzie widzą i doświadczają tego co ja w tym samym czasie? Kto je powołuje decyzją w danym kształcie do istneinia? Wszyscy widzimy księżyc - dajmy na to - i gwiazdy w ten sam sposób. Czy ktoś je dawno temu zmaterializował i dalej dzięki temu istnieją?

Portret użytkownika Ten Który Jest

Creatio następuje w

Creatio następuje w Wieczności która jest tu i teraz , nie ma przeszłości ni przyszłości tylko wieczne tu i teraz , ty tym jesteś ja tym jestem on tym jest . Odkryj to czego nie trzeba odkrywać gdyż nigdy nie było zakryte . Na tym polega perfidia iluzji Maji . Nie ma czegoś takiego jak " materia " gdyż forma jest pustką a pustka formą .

Portret użytkownika Ten Który Jest

Mistycy od zawsze wiedzieli

Mistycy od zawsze wiedzieli że nie ma widzianego bez widzącego . Zadajcie sobie pytanie kim jest ten widzący ? . Znajdziecie odpowiedz na to pytanie kiedy usłyszczycie dzwięk jednej klaszczącej dłoni i ujrzycie swą twarz sprzed narodzin . Nie ma przeszłości ni terażniejszości jest wieczność tu i teraz i ty tym jesteś !

Strony

Skomentuj