Znaleziono glinianą tabliczkę z pismem sprzed 5 tys. lat

Kategorie: 

Źródło: http://www.mediapool.bg/krai-selo-riben-e-otkrita-pismenost-na-5000-godini-news253039.html

Bułgarski zespół archeologów, podczas wykopalisk dotyczących starożytnego osadnictwa, odkrył glinianą tabliczkę ze znakami pisanymi, których wiek szacuje się na więcej niż 5 tys. lat. Informację taka podają bułgarskie media, powołując się na wypowiedź Wołodi Popowa, dyrektora Regionalnego Muzeum Historycznego w miejscowości Plewen.

 

 

 

„Znaleźliśmy glinianą tabliczkę z piktogramami, które leżą u podstaw piśmiennictwa” - powiedział Popow.

 

Archeolodzy wierzą, że tabliczka odkryta w obszarze wsi Riben, poprzedza sumeryjskie i egipskie pisma, które powstawały około 2 tys. lat temu.

 

„Ta tabliczka potwierdza wersję, że pisemne przekazywanie informacji w świecie poprzez znaki malowane na glinie, urodziło się tu na Bałkanach. W sumie w tej okolicy archeolodzy znaleźli około 120 artefaktów ze starożytnym pismem" – tłumaczy naukowiec.

 

Popow twierdzi, że odczytanie znaków będzie bardzo trudne i trzeba się spodziewać długoterminowych badań w tej kwestii. Znaleziska archeologiczne zostanie oficjalnie zaprezentowane pod koniec września na specjalnej wystawie w Muzeum Historycznym w Plewen.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika dwdf

czy autor tej informacji

czy autor tej informacji przeczytał to co napisał? Dwa tysiące lat temu to narodził się Chrystus a nie jakieś pismo w Sumerze.  jeśli można uznać tokeny za pierwszy rodzaj pisma to Mezopotamii nikt nie przebije. To tyle w temacie.

Skomentuj