Znaleziono glinianą tabliczkę z pismem sprzed 5 tys. lat

Kategorie: 

Źródło: http://www.mediapool.bg/krai-selo-riben-e-otkrita-pismenost-na-5000-godini-news253039.html

Bułgarski zespół archeologów, podczas wykopalisk dotyczących starożytnego osadnictwa, odkrył glinianą tabliczkę ze znakami pisanymi, których wiek szacuje się na więcej niż 5 tys. lat. Informację taka podają bułgarskie media, powołując się na wypowiedź Wołodi Popowa, dyrektora Regionalnego Muzeum Historycznego w miejscowości Plewen.

 

 

 

„Znaleźliśmy glinianą tabliczkę z piktogramami, które leżą u podstaw piśmiennictwa” - powiedział Popow.

 

Archeolodzy wierzą, że tabliczka odkryta w obszarze wsi Riben, poprzedza sumeryjskie i egipskie pisma, które powstawały około 2 tys. lat temu.

 

„Ta tabliczka potwierdza wersję, że pisemne przekazywanie informacji w świecie poprzez znaki malowane na glinie, urodziło się tu na Bałkanach. W sumie w tej okolicy archeolodzy znaleźli około 120 artefaktów ze starożytnym pismem" – tłumaczy naukowiec.

 

Popow twierdzi, że odczytanie znaków będzie bardzo trudne i trzeba się spodziewać długoterminowych badań w tej kwestii. Znaleziska archeologiczne zostanie oficjalnie zaprezentowane pod koniec września na specjalnej wystawie w Muzeum Historycznym w Plewen.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika dwdf

czy autor tej informacji

czy autor tej informacji przeczytał to co napisał? Dwa tysiące lat temu to narodził się Chrystus a nie jakieś pismo w Sumerze.  jeśli można uznać tokeny za pierwszy rodzaj pisma to Mezopotamii nikt nie przebije. To tyle w temacie.

Skomentuj