Konopie były przewodnikiem, ułatwiającym zmarłym przejście w zaświaty

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

W Kotlinie Turfańskiej w północno - zachodniej części Chin w prowincji Sinciang znaleziono grobowiec, w którym znajdował się ludzki szkielet pokryty konopiami. W badania zaangażowany jest zespół archeologów kierowany przez Hongen Jiang  z Uniwersytetu Chińskiej Akademii Nauk. Roślina miała ułatwić przejście do innego świata, stanowiąc coś w rodzaju przewodnika dla zmarłego. O rytualnym wykorzystaniu konopi można przeczytać w artykule, opublikowanym na łamach czasopisma Economic Botany.

 

 

Stwierdzono, że szkielet, którego wiek wynosi 2,5 - 2,8 tysięcy lat, należał do 35 - letniego mężczyzny. Pod jego głową umieszczono wiklinową poduszkę, a szczątki, od czaszki do miednicy, przykryte były czymś w rodzaju całunu z konopi. Nieboszczyk spoczywał w jednym z 240 grobów w obszarze znanym jako cmentarz Jiayi. Zdaniem archeologów, była to niegdyś oaza na pustyni – miejsce wypoczynku dla podróżnych, przemierzających Jedwabny Szlak.

 

Naukowcy znaleźli nasiona i liście konopne także w innych grobach. Wiele ciał pokrytych było włóknami z łodyg konopi, zawierających tetrahydrokannabinol (THC). Uznano, iż ówcześni ludzie musieli powszechnie i aktywnie wykorzystywać roślinę. Na pewno używano jej przy okazji obrzędów pogrzebowych. Ludzie, którzy żyli tysiące lat temu, stosowali konopie dla swoich potrzeb w gospodarstwach domowych. Wytwarzano z nich sznurki, liny, odzież, a z nasion pozyskiwano olej. Palono je również, aby powstawał dym, wywołujący poczucie euforii.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj