Na czym polega współczesna teoria płaskiej Ziemi?

Kategorie: 

Źródło: By Blanko - http://wiki.tfes.org/File:Flat_Earth_Society_Logo.png, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44242127

Niektórzy ludzie uważają, że ziemia jest pusta w środku, inni sądzą, że na dodatek to my żyjemy w jej wnętrzu. Dzisiejsza teoria, nie jest aż tak nowa jak te wspomniane wcześniej, ale niewątpliwie, budzi ona największy sprzeciw. Choćby dlatego, warto przyjrzeć się na czym tak naprawdę polega współczesna teoria płaskiej Ziemi.

 

 

Jak wiemy, koncepcja geocentryczna bo to właśnie z niej narodziła się idea płaskiej ziemi, została sformułowana jeszcze w okresie starożytności. Zgodnie z jej założeniami, nieruchoma, płaska Ziemia, która stanowi centrum wszechświata, jest okrążana przez planety i Słońce. Oczywiście, poza tym zakładano, że swoją nieruchomość, zawdzięcza ona nie prawom fizyki a niewidzialnym siłom sprawczym najprawdopodobniej mających swe źródło u Boga. W niektórych wersjach opowiadało się również o czterech słoniach podtrzymującym ją swoimi grzbietami, a które na dodatek stoją na ogromnym żółwiu przemierzającym kosmos, ale początki tej koncepcji nie są do końca jasne zgodnie z posiadanymi źródłami datowane są na XVII wiek.

Dzisiaj brzmi to jak oczywisty absurd, a osoba, która podzieliła by się takimi przemyśleniami z innymi zostałaby posądzona o niewątpliwe przedawkowanie narkotyków, jednak nie wolno nam zapominać, że wtedy dysponowano zupełnie inną wiedzą, a co za tym idzie aparatem pojęć. Zanim zacznie się więc krytycznie oceniać współczesnych teoretyków płaskiej Ziemi, warto byłoby w przybliżeniu poznać dowody na tą teorię. Po pierwsze, większość filmów z satelit kosmicznych lub międzynarodowej stacji kosmicznej to w rzeczywistości produkt animacji komputerowej. Warto zauważyć, że dokładnie ten sam argument jest wykorzystywany przez niebocentryków choć w przypadku teoretyków płaskiej ziemi winę za to ponosi nie obiektyw rybiego oka a bliżej niezdefiniowania konspiracja naukowców.

Idąc dalej, według osób które propagują teorie płaskiej Ziemi, Antarktyda jest otoczona wysokim na 50 metrów murem z lodu, jego istnienie ma być ukrywane przed ludźmi poprzez międzynarodową agendę, która wzbrania przeciętnym obywatelom wstępu na Antarktydę. Mało tego, grawitacja jest ich zdaniem jedynie mitem, a wyjaśnieniem jej istnienia ma być ruch pionowy wykonywany przez naszą planetę. Poza tym, Słonce oraz Księżyc są o wiele mniejsze niż podają światowe agencje kosmiczne i liczą one około 50 km średnicy oraz krążą na wysokości około 4800 kilometrów.

Można oczywiście powiedzieć, że cała ta teoria to stek bzdur nie warty uwagi, ale to samo mówiono niegdyś o naszym rodaku Mikołaju Koperniku. Wbrew pozorom, nowoczesna teoria płaskiej Ziemi usiłuje wspierać swoją argumentację dowodami naukowymi, a konkretnie matematycznymi. Nikt nie opowiada już o słoniach, żółwiach czy centrum wszechświata, ponieważ mało kogo przekonały by takie dywagacje. Obecnie, teoretycy płaskiej ziemi prezentują własne wyjaśnienia na zagadnienia takie jak zjawisko horyzontu, następstwa dnia i nocy czy wreszcie pór roku. Jest to uczciwe podejście w prezentowaniu swojej teorii, które dość dobrze świadczy o ich moralności, jako ludzi, którzy uznają się za współczesnych Ptolmeuszy. W większości tego typu teorii wszystko można podporządkować pod wybraną, przez nas tezę, a to co nie pasuje uznaje się za oszustwo.

 

Problemem jaki moim zdaniem pozostaje jednak bez rozwiązania i to nie tylko w przypadku teorii płaskiej Ziemi, jest kwestia motywu. Po co rządy miały by nas okłamywać odnośnie kształtu naszej planety i cechach otaczającego nas świata? Nie wykluczone, że można byłoby to logicznie wytłumaczyć, ale twierdzenie, że astronauci, astrofizycy, piloci samolotów, stewardessy, pracownicy kontroli lotów i wielu innych ludzi pracujących w podobnych zawodach to element międzynarodowego spisku jest zwyczajną paranoją. Oczywiście, rządy kłamią i to nagminnie, ale w większości przypadków chodzi wtedy o pieniądze lub inną formę zysku. Jeśli założylibyśmy, że teoria płaskiej Ziemi to prawda, to w jaki sposób zyskali by oni na trzymaniu nas w niewiedzy, lub lepiej co mogliby stracić, gdyby ludzkość poznała prawdę?

 

Źródła:

http://ziemia.friko.pl/fakty.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klaudiusz_Ptolemeusz

http://www.ancient-code.com/mind-bending-video-shows-what-the-earth-really-looks-like-from-space/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)

Komentarze

Portret użytkownika anze

do  Angelus Maximus Rex

do  Angelus Maximus Rex

pozwól, ze ci podziękuję. takich głupot dawno juz nie spotkałem. ubawiłeś mnie setnie. pragnę wierzyć, że jesteś trolem piszącym dla beki, a nie ciemniakiem wierzącym w te bzdury. czemu bzdury? wybacz, ale programu szkoły podstawowej z matematyki, fizyki i geografii nie przesdtawię ci nawet w długim poście. mapisz, proszę, gdzie jeszcze się produkujesz ze swoimi teoriami, to chętnie poczytam

Portret użytkownika lipka

Zwolennicy płaskiej Ziemi -

Zwolennicy płaskiej Ziemi - jesteście po prostu "nauczani" o pasie sferycznym czyli części kuli albo przeszliście pranie mózgu we Frani lub ..urodziliście się z jedną komórką myślową. Zdarza się, do wyrzucania gnoju z obory wystarczy wam ta jedna komórka.

Portret użytkownika minos

byłem kiedyś nad jeziorem

byłem kiedyś nad jeziorem śniardwy ma ono szerokość jakieś 13-14 km było prawie bezwietrznie dlatego nie żeglowaliśmy stojąc na brzegu i patrząc przez lornetkę widać było dokładnie przeciwległy brzeg nie korony drzew na brzegu tylko brzeg sitowie rosnące w wodzie , plaże ,trzciny itp. według teorii kulistej ziemi ten przeciwległy brzeg powinien znajdować sie kilka metrów poniżej choryzontu i tak sobie teraz myśle że ktoś nas robi nieżle w uja

Portret użytkownika minos

     krzywizna ziemi na

     krzywizna ziemi na odległości 16 km to 2 m przy założeniu że ziemia jako kula ma 40 tyś km obwodu po równiku [wersja oficjalna] więc nie jest w przybliżeniu prostą bo 2m to nie 2 cm może jestem głupi i niedouczony ale podstawowe informacje posiadam w odruznieniu od niektórych podwórkowych geniuszów zabierających tu głos

Portret użytkownika XaX

Jedno jest ciekawe,

Jedno jest ciekawe, generalnie jestem co do tej teorii sceptyczny bo było by to formalnie nie do ukrycia przed ludźmi oraz po co mieli by to robić? Ale ciekawi mnie jedno, dlaczego samoloty jak zobaczycie na flightradar zawsze latają w okolicach bieguna lub przy równikach wyznaczonymi szlakami, nigdy nie lecą przez bieguny by dotrzeć na drugą strone ziemi Teoretycznie można by skrócić trasę z pewnych rejonów świata w tych miejscach. 

Portret użytkownika andreess

NASA przez oszustwa i badanie

NASA przez oszustwa i badanie "kosmosu" bierze z podatków miliardy, okradając ludzi.. prawda całkowita doprowadziłaby do zamknięcia NASA.. a tak naprawdę myślę że prawda jest pośrodku; byc możer ziemia obraca się wokół osi i słońca.. jest bryłą... jest przyciąganie, grawitacja... wszystko ok...ale jest niemożliwe przepłynąć (przelecieć) np. z południowej Afryki w pobliżu bieguna południowego, do Norwegii pokonując jednocześnie biegun północny; wszystko co pływa l lata to wschód zachód i odwrotnie, a południe północ tylko w obrebie znanych nam kontynentów z pominięcim okrążenia ziemi południe północ i odwrotnie; Antarktyda to mur lodowy i nie wiadomo co jest z drugiej strony..tyle... bez obliczeń obserwacji i dowodów...jest coś co nie pozwala przebrnąć bariery biegunów..i żeby okrążyć ziemię (północ -południe)..można jedynie po okręgu lub od Antarktydy do koła podbiegunowego północnego...na okrągło w tę stronę ani rusz

Portret użytkownika Shagrath

Zgodnie z teorią "płaskiej

Zgodnie z teorią "płaskiej Ziemi", Słońce i Księżyc "latają" sobie nad płaską Ziemią i nie chowają się pod jej powierzchnię, bo chociaż znajdują się pod obserwowanym horyzontem, to zawsze są nad jej powierzchnią. Czy macie jakiś pomysł, jak za jej pomocą, bez wprowadzania dodatkowych zmiennych w postaci niewidocznych ciał niebieskich można uzasadnić:

- zaćmienie Słońca (tarcza słoneczna przesłonięta przez księżyc). Skoro obie tarcze mają bardzo zbliżone rozmiary, a rzekomo są małe i znajdują się tylko kilka tysięcy kilometrów od nas, to w takim przypadku ich tarcze powinny się (dla obserwatora) dość znacznie zmieniać, gdyby akurat Słońce było dokładnie nad Księżycem;

- zaćmienie Księżyca - w jaki sposób możemy obserwować cień Ziemi na powierzchni Księżyca i w jaki sposób ten cień może zakryć Księżyc. Jeżeli Słońce nie znajduje się dokładnie za geoidą, tylko ponad powierzchnią (ale za horyzontem) cień Ziemi nigdy nie padnie na Księżyc

- może jeszcze odwrotny Księżyc na południowej półkuli; jeszcze czy wschodzący i zachodzący Księżyc nie powinien ujawniać dodatkowych szczegółów powierzchni (w tym samym czasie dla różnych obserwatorów)

- sposób obliczenia odległości Słońca od Ziemi - jeśli na równiku Słońce świeci w zenicie, a na równoleżniku 45 - pod kątem 45 stopni, to równoważnie Gwiazda Polarna nad biegunem północnym świeci w zenicie, a na równoleżniku 45 kąt padania promieni to 45 stopni. Tarcza Słońca i Gwiazdy Polarnej dla dwóch powyższych przypadków jest taka sama. Czy "płaskoziemcy" uznają, że gwiazdy krążą w identycznej odległości, co Słońce?

 

Jeżeli obwód Ziemi to ~40076 km, to 1 stopień łuku daje 111,3 km. Pytanie, czy łatwo zaobserwować krzywiznę, czy też łatwo nie jest - można się przekonać, mając odsłonięty horyzont i patrząc w niebo - między horyzontem, a gwiazdą/planetą, znajdującą się na wysokości 1 stopnia. Teoretycznie, na takiej samej wysokości, ale pod horyzontem powinny znajdować się obiekty położone o 111,3 km od obserwatora (refrakcja daje znać o sobie). Że 1 stopień to bardzo niewiele, każdy może się przekonać, patrząc na cyrkiel.

Portret użytkownika baca

he he spełniiście najskrytsze

he he spełniiście najskrytsze marzenia masonerii puszczającej tę płaskoziemną dezinrofmację - dyskutując o płaskiej ziemi napełniacie sobie głowy gównem i marnujecie mnóstwo czasu....

Ziemia jest okrągła ot co no i pusta wewnątrz, bo nawet nie może być inna!

do miliona dowodów na to dziś dorzucę kolejny:

Ziemia kiedyś była płynna zanim ostygła, ok?

poza tym ona się obraca, prawda?

no i co się dzieje z "płaskim" kawałkiem np roztopionego szkła kiedy nim dobrze zakręcić?

dzieją sie słoiki, ot co. wazony, bańki, żarówki, flakony na wódkę, butelki do piwa, wszystko się dzieje co jest okrągłe i puste w środku - inaczej być nawet nie może...

nie traćcie czasu na te płaskie bzdury...

Portret użytkownika dareczek

Ale to trzeba zakręcić z

Ale to trzeba zakręcić z wyczuciem, odrobinę za mocno i wszystko się rozleci. Ziemi tak zakręcić się nieda, żeby się nie rozleciała na kawałki, więc musi być lita, jądro, płasz, skorupa itd. Gdy stoisz sobie to działają na Ciebie 2 siły: siła ciążenia - całkiem spora, w dużych skalach potrafi kruszyć skały i siła odśrodkowa - dużo słabsza od tej pierwszej, zależy od prędkości obrotowej, dodatkowo tym mniejsza im bliżej środka ziemi. To że się nie zapadasz zawdzięczasz sztywności gruntu i swojej niskiej masie.

Jak weźmiesz kawałek płynnego szkła i nim zakręcisz to otrzymasz dysk, który rozpadnie się na mniejsze krople jeśli robisz to za mocno. Jak chcesz zrobić bańkę butelkę czy bąbkę to musisz zakęcić delikatnie i dmuchać do środka kropli. A i kawałek szkła ma znikomą grawitację, która nie jest w stanie wpłynąć na jego kształt, inaczej jest w przypadku Ziemi i innych obiektów pow ok 500 kmśrednicy

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

gówno wiesz dareczku...

gówno wiesz dareczku... Ziemia nie jest lita... jest jak piłka pusta w środku, z popękanymi szwami między skórkami... a trzyma się to kupy na elestycznej półpłynnej i płynnej magmie na zasadzie przyczepności jak kartka papieru na mokrej szybie.... Pod magmą jest lita skorupa 2, która stanowi rdzeń lądów i oceanów a w miejscu "jądra" jest wewnętrzne Słońce... w punkcie przecięcia się wszystkich lini pola magnetycznego, które jest produktem indukcji magnetoelektrycznej...

 Reszta załatwiona jest równowagą sił...

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika baca

dareczek kup sobie młoteczek

dareczek kup sobie młoteczek i pier*** się w łepeczek

Ziemia obraca się z prędkością około 1600 km/h... (40 tyś km obwodu na równiku podziel sobie przez 24 godziny) jakie płynne coś przy tej sile obrotowej utrzyma się w środku?

zakręć sobie łyżeczką herbatkę skoro nie masz nawet płynnego mózgu i nie możesz zakręcić głową...

Portret użytkownika Apotem

Ta teoria płaskiej ziemi jest

Ta teoria płaskiej ziemi jest eksperymentem socjotechnicznym. Jakaś grupka socjologów lub psychologów wypuściła taką teorię (a dwie osoby, to już grupa) żeby zobaczyć jak ludzie bronią swoich przekonań, co do których sami nie mogą być pewni. Świadomość społeczeństwa na temat podstawowych zagadnień (szczególnie w Stanach) jest często bardzo niska. Ludzie pytani na ulicy odpowiadają, że Paryż leży w Afryce i pokazują na mapie Australię, albo, że jeśli jedno jajko gotuje się 5 minut, to dwa jajka robią to w 10 : ) Mogła być to nawet jakaś praca dyplomowa, ale idea zaczęła żyć własnym życiem, jak to w internetach. No więc ktoś wypuścił na YT pierwszy filmik i temat się rozwinął. Im więcej wyznawców, przekonanych, że krowy są! niebieskie, tym większa oglądalność w sieci. Poza tym, taki eksperyment pokazuje w jaki sposób ludzie starają się udowodnić, że Ziemia nie jest płaska. Gdyby w szkolach, poza wtłaczaniem dzieciakom automatycznie wiedzy tak, jak się kurczakom wtłacza strzykawkami do gardeł pożywkę wymagali również umiejętności doświadczalnego potwierdzenia zjawisk, o których czytają w książkach, to świadomość społeczna od razu by wzrosła. Ludzie czytają i uczą się na pamięć, ale nie wiedzą jak to się ma do otaczającego świata. Nasz światopogląd budują obecnie przekonania, a nie doświadczenia. W telefoniku jest wikipedia, a serwisy informacyjne codziennie trąbią o nowych zabitych, jakby śmierć była czymś obcym na tej dzikiej planecie.

Portret użytkownika arka

no proszę

no proszę

Wymyślono ogólne szkolnictwo by powoli przerabiało społeczeństwo

MATRIX

To istnieje , tylko trochę inaczej wygląda niż na filmie.To jest w głowach

Poprzez "edukację " latami tak wykreowano współczesnego człowieka, że nawet nie zauważył, żę znalazł się w wyemaginowanym świecie, który tak naprawdę nie istnieje.

Kosmos, kosmici, kula ziemska wirująca jak szalona w przstrzeni kosmicznej, miliony lat powstawania życia na Ziemi, ewolucja, znaleziska archeologiczne mające sfałszowane wyniki czasu powstania,wciskanie nam kitu, że dinozaury żyły na świecie także miliony lat temu.

TO W WIELKIM SKRÓCIE MATRIX  w który wciśnięto każdego z nas pprzez system powszechnej edukacji.Bierzemy to na wiarę, bo z natury człowiek jest łatwowierny i nie mieści mu się w głowie, że mogłoby to być kłamstwo.

Ale bez obawy to nie ludzie to wymyślili

To ten, który został zrzucony na Ziemię w czasie Ukrzyżowania SYNA BOGA steruje ludzmi. MA swój plan zwiedzenia jak największej liczby ludzi.I wiecei co ? udało mu się.Zobaczcie w co wierzycie ! Nie w biblijny boży przekaz tylko w to co ON-Kłamca od początku wkłada powoli acz skutecznie "mądrym" tego świata, aby powoli przerabiali społeczeństwo.

Brawo. Niestety ...:( to też było przewidziane w biblii.

Prawda jest prosta i każdy ma do niej dostęp 

To Biblia, a w niej dowady na płaskość Ziemi.

To zniej dowiadujemy się, że Ziemia jest okręgiem, a Słońce, księżyc, planety, gwiazdy krążą nad nią.

Szatan wie, że zostało mu mało czasu dlatego wpędził ludzkość w czasy Postępowej cywilizacji ogłupiającej masy, aby wiara w BOGA- Stwórcę wszystkiego była śmiesznym zabobonem, niedorzecznością

Kiedyś wiedza o płaskośći Ziemi była oczywista więc tak niewiele wpisów odnoszących się do płaskośći, ale nie ma za to ani słowa o jej kulistości i ruchu w okół słońca 

Moja metamorfoza w tym temaci trwała dosyć krótko, bo teoria jest zgodna z Biblią

a tu link do strony która pod tym kątem przedstawia dowody na płaskość Ziemi i która jako jedna z paru pomogła lepiej zrozumieć zagadnienie

http://bianka.juneo.pl/do-wierzacych-ze-biblia-jest-objawionym-slowem-boga/

 Pozdrawiam tych , którzy mieli na tyle otwarty umysł by wyzwolić się z MATRIXA

Smile

Portret użytkownika Janusz z Gór

Gdyby inkwizycja nadal

Gdyby inkwizycja nadal istniała to wszystkich którzy twierdzą, że Ziemia jest płaska kazała by na stosie spalić za szerzenie herezji. Dla niedowiarków którzy twuerdzą że Ziemia jest płaska polecam zakup balonu meteorologicznego (dobrej jakości już za 400pln taki do 38km) do tego zwykła cyfrówka z gps aby ją odnaleźć i po skandalu. Szkoda czas tracić na bezsensowne rozważania z ćwierć inteligencją która wierzy, tak wierzy nie mając nic ponad w brednie.

Portret użytkownika Falkor

Gdyby Ziemia się obracała to

Gdyby Ziemia się obracała to wieczorem o 16  widziałbyś gwiazdy np. duży wóz a nad ranem 0  6.00 już inne gwiazy , bo ziemia obracając się zmieniłaby swoje położenie względem nieba. Ale tak nie jest rano widzisz te same gwiazdy co o 16.

Portret użytkownika Ziemianin z wyboru, Nibiruanin z pochodzenia...

Płaska Ziemia to nowoczesna

Płaska Ziemia to nowoczesna "nałóka" dla społeczeństwa o IQ<90, które ma dominować w świecie NWO. To wszystko na ten temat.

... a "mondrala" piszący o samolocie w locie i na pasie chyba zapomniał, ze ten samolot gdy stoi na pasie, względem zewnętrznego od Zimi obserwatora, porusza się w raz z Ziemią z taką prędkością liniową jaka jest własciwa dla miejsca, w którym ten pas sie znajduje... Jak leci w tym samym kierunku co obrót planety, to prędkości się sumują, a jak leci w przeciwną stornę to się odejmują. Prędkość samolotu wzgledem ziemi jest  taka sama przy locie w każdą stronę....

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich w nowym roku. Wierzę, że IQ czytelników tego serwisu przekracza IQ=90 i nie będziecie się więcej zajmowali takimi wierutnymi bzdurami.

Portret użytkownika Siusiak

Kilka miesięcy temu znalazłem

Kilka miesięcy temu znalazłem w necie fajną reklamę(chyba norweską) jakiegoś soku. Grupka zapaleńców wysyła w kosmos amatorską rakietę z GoPro. Po jakimś czasie rakieta opuszcza atmosferę Ziemi i... uderza w taflę wody.

Po kilku dniach znalazłem na YT nagranie Księżyca w przybliżeniu na którym w pewnym momencie widać fale...

Teoria głupsza niż cały sejm razem wzięty ale tak bardzo mi się spodobała.

Portret użytkownika Suspect.

Nie jestem zwolennikiem

Nie jestem zwolennikiem plaskości, nogdy nad tym sie nie zastanawialem , bo nigdy o tym sie słyszałem. Ale oglądałem ta reklame i tam było tak jak Ty mówisz i jak on mówi. Butelka poleciała do góry iuiderzyla w wodę zanurzając sie w nią. Czyli..uderzyła w sklepienie ktore było lustrem wody. A któryś tu pisal o Ksiedze Stworzenia i tam sie tak zaczynało-Najpierw rozdzielił wode dolną od górnej....czyli wedle tej reklamy i Księgi Stworzenia ludzie i Ziemia znajdują sie pomiędzy wodą  Smile w takiej bańce. ...tak wychodzi

Portret użytkownika samiec_alfa

PO CO? A PO TO ŻEBYŚ POCZUŁ

PO CO? A PO TO ŻEBYŚ POCZUŁ SIĘ MAŁY JAK MRÓWECZKA! W tym całym bezkresnym kosmosie nic nie znaczysz. Boją się Ciebie, ale jeśli będziesz myślał że znaczysz niewiele, nie będziesz w stanie im zaszkodzić.

Strony

Skomentuj