Sonda Cassini nagrała kolejne dziwne dźwięki Saturna

Kategorie: 

Saturn - Źródło:NASA / Sonda Cassini

Kończąca wkrótce swój okres eksploatacji sonda kosmiczna Cassini, która orbituje wokół Saturna, przesyła na Ziemię coraz bardziej niezwykłe dane. Podczas jednego z przelotów w pobliżu powierzchni gazowego giganta, po raz kolejny nagrane zostały dziwne dźwięki. 

Pierwsze tego typu odgłosy Saturna udało się uchwycić w kwietniu 2002 roku, gdy sonda Cassini znajdowała się jeszcze 374 miliony kilometrów od gazowego giganta. Sygnały są zmienne i modulowane z częstotliwością od 50 do 500 kHz. Wszystkie te tajemnicze sygnały radiowe zostały przechwycone i zapisane przy użyciu tego samego instrumentu RPWS (Radio and Plasma Wave Science). 

Najbardziej niezwykłe nagranie dźwięków Saturna zostało wykonane 25 lipca 2004, gdy Cassini był już w pobliżu pierścieni Saturna. NASA przekonwertowała odgłosy do zakresu częstotliwości słyszalnego dla ludzkiego ucha, ale z jakiegoś powodu, opublikowała to dopiero kilka lat później. 

Wzbudziło to falę podejrzeń, że amerykańska agencja kosmiczna coś ukrywa. Niektórzy badacze zjawisk paranormalnych próbowali analizować to nagranie, gdy ostatecznie zostało opublikowane, i po dokonaniu przesterowań tego sygnału o kilka oktaw osiągano dźwięk przypominający czyjąś wypowiedź. Nazwano to roboczo "mową obcego".

 

Entuzjaści UFO założyli wtedy, że to próba kontaktu z nami dokonana przez obcą cywilizację. NASA, oczywiście, nie komentowała tych fantastycznych doniesień uważając je za z gruntu nierozsądne.

Pochodzenie sygnałów ma ich zdaniem związek z występowaniem fal elektromagnetycznych, które mogą być generowane przez północne regiony polarnej Saturna. Wśród teorii odnośnie przyczyn tych odgłosów rozważana jest też taka, że wywołują go meteory, które wlatują w pierścienie lodowe tej gigantycznej planety, co może zaburzać pole elektromagnetyczne. 

Zgodnie z planem, tak zwany "Wielki Finał" misji sondy kosmicznej Cassini, powinien nastąpić 15 września 2017 roku, kiedy powinien spaść na Saturna. Wcześniej aż 22 razy przeleci w jego chmurach, nurkując w mierzącej 2000 kilometrów przerwie między pierścieniami. 

Każdy taki przelot z pewnością jakoś pogłębi nasza wiedzę na temat charakterystyki pola elektromagnetycznego wielkiej gazowej planety. Nie można też wykluczyć, że sonda Cassini w ostatnich dniach swego funkcjonowania, zarejestruje jakieś nowe dziwne dźwięki. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika ???

Dzwiek (częstosci) jaki

Dzwiek (częstosci) jaki rejestruje, wynika z tarć materii w przestrzeni kosmicznej + te na poziomie kwantowym (nie widoczne gołym okiem jak to nazywacie, np.: grawitacja, pola elektomagnetyczne, ciśnień itp. itd.).

Portret użytkownika Battlefield

Baca przecież

Baca przecież przekonwertowali zapis pola magnetycznego na czestotliwośc słyszalną, a jak wiadomo pole magnetyczne rozchodzi się w próżni Wink

Portret użytkownika baca

przecież wg nauki w próżni

przecież wg nauki w próżni dzwięk sie nie roznosi... ech o marsie od dawno wiadomo ale żeby saturn też leżał na grenlandii - to prawdziwa sensacja... sonda nagrała pewnie charczący rozrusznik łazika a łazik sfilmował sondę... tak więc w jednym tygodniu mamy i dźwięki z saturna i ufo na marsie....

Portret użytkownika marczaj

...pisać byleby pisać to

...pisać byleby pisać to trochę trąci prostactwem, ale żeby wszechwiedzący jaśnie baca był tak ograniczony i nie wiedział że to po przetworzeniu dopiero można usłyszeć fale dzwiękowe toz to piekło zamarza.

Dźwięk to fala mechaniczna (drgająca materia) i może się rozchodzić tylko tam gdzie jest materia, to co się rozchodzi w próżni to jest właśnie fala elektromagnetyczna, z której dopiero można odtworzyć dźwięk, no ale po co jak można sobie popisać

p.s nie ma potrzeby odpisywać, ostatnia to rzecz ktora mnie zainteresuje, pozdrawiam.

Głosuj przeciw
-125
Portret użytkownika baca

fala mechaniczna to jest

fala mechaniczna to jest "właśnie fala elektromagnetyczna" - nie ma to sensu ale grunt że słyszysz dzwięki których nie ma prawa być po przetworzeniu nie wiadomo czego i jak...

ps. nie ma potrzeby odpisywać bo skoro słyszysz głosy pisz może sam ze sobą najlepiej...

Skomentuj