Swastyka była inspirowana starożytnym zjawiskiem kosmicznym

Kategorie: 

Źródło: dreamstime

Jeden z najstarszych symboli na Ziemi - swastyka - mógł powstać w wyniku starożytnych obserwacji astronomicznych. Zgodnie z nową teorią, starożytni astronomowie zidentyfikowali kometę przypominającą znany dziś powszechnie symbol swastyki. Mowa tu o czasach poprzedzających zarówno cywilizacje z doliny Indus, jak i starożytnego Egiptu.

Zdaniem ekspertów symbol Swastyki migrował z Indii przez szlak Tartar Mongoodi. Poprzez Kamczatę dotarł on aż do obu Ameryk, i to właśnie dlatego symbol ten można było znaleźć wśród cywilizacji Azteków i Majów. Do Europy dotarł on poprzez Finlandię, Skandynawię i Wielką Brytanię, gdzie występuje on w szeregu różnych wersji.W czasach nowożytnych ten starożytny symbol został skrzywiony i stał się symbolem dyskryminacji i uboju. Wszystko to za sprawą reżimu Adolfa Hitlera, dla którego swastyka, była symbolem aryjskiej supremacji.

Warto jednak pamiętać, że dla historyków i archeologów na całym świecie, swastyka jest czymś innym. Symbol ten zwany również Gammadon jest jednym z najbardziej pozytywnych i powszechnych znaków na naszej planecie. Jak wiemy dzisiaj, Swastyka jest słowem zaczerpniętym z sanskrytu, które oznacza "to, co dobre" lub "wszystko jest dobrze". W hinduizmie jest to bardzo święty symbol głęboko związany z szczęściem i dobrobytem.

Oprócz bycia symbolem religijnym, gammadon był również używany jako symbol dekoracyjny w wielu kulturach od co najmniej okresu neolitu. Swastyka bywała używana jako amulet przynoszący szczęście i pozytywną energię przedstawioną poprzez jej "ramiona" usytuowane w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Niestety do tej pory nie wiadomo skąd tak naprawdę wziął się ten symbol. Według najnowszej teorii swastyka została zainspirowana przez pojawienie się na niebie komety o dość osobliwym kształcie.

Autor: Gguangtou

W książce Cosmic Serpent autorstwa Victora Cluba i Billa Napiera, autorzy przedstawiają istotne dowody na tą teorię. Autorzy, korzystając z część Jedwabnego Atlasu chińskiej Dynastii Han dostrzegli, że niektóre z zawartych tam rysunków najprawdopodobniej dotyczyły rozbicia komety Encke i deszczu Taurydów.

Kometa Encke jest dość interesującym obiektem, ponieważ zdaniem wielu naukowców to właśnie ona jest odpowiedzialna za katastrofę Tunguską w 1908 r. Jej orbita trwa 3,3 ziemskiego roku, a po raz pierwszy została uchwycona przez Pierre'a Méchaina w 1786 roku. Za kometę okresową uznano ją dopiero w roku 1819, kiedy jej orbita została obliczona przez Johanna Franza Enckego.

Ich teoria zakłada więc, że swastyka mogła być rezultatem spalania się ciała niebieskiego w ziemskiej atmosferze. Ich zdaniem, prędzej czy później będziemy świadkami kolejnego takiego zjawiska, które może zaprezentować nam coś w stylu swastyki. Brzmi to logicznie, ale ich hipoteza dla wielu, jest niewystarczająca, a co gorsza nieweryfikowalna w normalnych warunkach. Dla tak spekulatywnego tematu potrzebny jest przynajmniej jeden dowód bezpośredni który ostatecznie zamknąłby dyskusje na ten temat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj