Ekspedycja naukowa natrafiła na ślad zaginionej cywilizacji w Himalajach

Kategorie: 

Źródło: Natalia Polosmak

Rosyjsko-indyjska ekspedycja natrafiła na dwa starożytne kompleksy rytualne należące do wcześniej nieznanej cywilizacji funkcjonującej na szczytach himalajskich gór. Naukowcy, natrafili tam na ślady dawnych sanktuariów, wodopojów oraz kamiennych statuł związanych z kultem religijnym.

W zasadzie, nie wiadomo jaka cywilizacja może być odpowiedzialna za pozostawienie tych budowli. Zaginiona kultura, która osiedliła się na niedostępnych szczytach Himalajów jest kolejną zagadką tego regionu, która uzmysławia nam, że nadal nie wiemy wiele na temat historii Indii a nawet całego regionu Himalajów.

Biorąc pod uwagę skalę tego odkrycia i fakt, że podczas ostatniej ekspedycji przeprowadzone badania dotyczyły jedynie fragmentu himalajów na granicy pomiędzy Indiami a Pakistanem trudno oszacować rzeczywisty obszar funkcjonowania tej kultury. Ekspedycja prowadzona przez rosyjską badaczkę Natalie Polosmak trwała 3 lata była finansowana z dotacji otrzymanych z Rosyjskiego Funduszu Naukowego i niemieckiej Fundacji Henkel. Biorąc pod uwagę skale ich odkrycia, możemy być chyba pewni że badania w tym regionie, będą kontynuowane.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika G

Tego lata w Małych Himalajach

Tego lata w Małych Himalajach przeprowadzono ekspedycję rosyjsko-indyjską pod kierownictwem Natali Polosmak, głównego badacza Instytutu Archeologii i Etnografii SB RAS, doktora nauk historycznych. W górach Pir-Panjal na wysokości 2000 metrów znaleziono około dwustu kamiennych rzeźb jeźdźców, płyty z obrazami ludzi i zwierząt, kamienne cokoły i kamienne baseny pokryte kamiennymi płytami. Zakłada się, że kamienne posągi powstały w 6-7 w. naszej ery.

http://www.archaeology.nsc.ru/newsru/177

Może warto sięgnąć do źródeł, a nie tłumaczyć angielskie tłumaczenie.

Portret użytkownika r.abin

"na niedostępnych szczytach

"na niedostępnych szczytach Himalajów" - dla kogo? Trawa rośnie, dalej krzewy i drzewa widać. Pewnie zwierząt parę da się wyżywić.... i tajemnica rozwiązana. Nawet jeśli (ta cywilizacja) pochodzi z wcześniejszych interglacjałów - to miała jeszcze cieplej (od okresu sprzed 1500r - małej epoki lodowcowej, która trwała klimatycznie do 1900r(Wikipedia))

Skomentuj