Eksperymenty z "boską cząsteczką" prowadzone w LHC mogą doprowadzić do anihilacji Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Światowej sławy fizyk, Stephen Hawking, ostrzegł naukowców, że próby zbudowania jeszcze większego Zderzacza Hadronów niż LHC w celu osiągnięcia większych energii zderzeń może prowadzić do katastrofy. Jego zdaniem eksperymenty z bozonem Higgsa mogą się źle skończyć i nawet nie zauważymy, gdy nasz wszechświat przestanie istnieć.

 

Ostrzeżenie Hawkinga pojawiło się w przedmowie do nowej książki "Starmus", w której zebrano wykłady znanych naukowców i astronautów.

"Potencjał Higgsa ma pewną niepokojącą właściwość, że cząsteczka ta może się stać metastabilna przy energiach powyżej 100 mld gigaelektronowoltów" - pisze Hawking "To może oznaczać, że wszechświat może doświadczyć katastrofalnego rozpadu próżni, w bąbel prawdziwej próżni rozszerzającej się z prędkością światła. To może się wydarzyć w każdym momencie i nie bylibyśmy w stanie tego zobaczyć"

Bozon cechujący Higgsa to od dawna postulowana cząstka elementarna, zwana z patosem przez niektórych dziennikarzy "boską cząstką". Odpowiada ona za nadanie masy obiektom, zatem jest to fundamentalna siła przyrody, która sprowadza się do istnienia skalarnego bezmasowego pola, na którym niczym w hologramie, pojawiają się bozony cechujące nadające materii znaną nam formę.

 

Jeśli eksperymenty naukowców z wykorzystaniem wysokich energii zderzeń pójdą nie tak, to zdaniem Hawkinga może to spowodować załamanie czasoprzestrzeni, która w milionową część sekundy zniszczy cały wszechświat.

"To nie będzie bolało, bo nie będziemy mieli czasu, aby to poczuć i nic nie możemy zrobić" - ostrzega naukowiec.

Już gdy budowano LHC pojawiały się głosy krytyków wskazujących na to, że eksperymenty z dużymi energiami mogą prowadzić do nieprzewidywalnych zjawisk na poziomie kwantowym, w tym do powstawania dziwadełek, lub jak kto woli osobliwości kwantowych takich jak mikro czarne dziury i inne niepożądane na Ziemi twory.

Teraz, gdy o zbudowaniu wielkiego zderzacza mówią Chiny i Europa, ryzyko osiągnięcia odpowiednio dużej energii, aby coś poszło nie tak według Hawkinga zdecydowanie rośnie. Nie można wykluczyć, że stosowana przez naukowców energia zderzeń dojdzie w końcu do poziomu niebezpiecznego dla egzystencji całego wszechświata.

 

Środowisko naukowe nie jest zadowolone z tego powodu, co powiedział Stephen Hawking. Jednak nie dlatego, że jest to nieprawdą, ale dlatego, że nadmierne eksponowanie takich zagrożeń może ich zdaniem znacznie utrudnić pozyskiwanie środków na rozbudowę LHC i budowę przyszłych wielkich Zderzaczy Hadronów operujących na dużych energiach.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Marianna

Faktycznie, mieszkancy obok

Faktycznie, mieszkancy obok CERN maja nieco watpliwosci jezeli chodzi o wplyw na zdrowie czlowieka osiedlonego w tym rejonie. Sama tez zastanawiam sie czy nagla glochota na lewe ucho, ktora dotknela mnie 4 lata temu, nie moglaby byc spowodowanie dzialaniem eksperymentow prowadzonych w tym centrum poszukiwan nuklearnych. Niestety moje podejrzenia nie sa oparte na wiedzy naukowej (ktorej w tym kierunku nie posiadam), tylko na domyslach. Wynika z rozmow prowadzonych z lekarzami iz duzo osob doroslych jak rowniez dzieci sa dotykane przez nagla gluchote...Ot co dla ciekawostki. Pozdr serdecznie. Marianna

Portret użytkownika _obserwator_

Wyciete z kontekstu zdania

Wyciete z kontekstu zdania Hawkinga, juz w 2014 roku o nadinterpretacje wycinka jego wypowiedzi bylo sporo mowione wliczajac w to pelne wyjasnienie "na poziomie" o co chodzi Smile

Artykol zrobiony pod chwytliwy tytol z paroma cytatami bez zrodel i temat strachu.

We wszechswiecie ciagle dochodzi do zderzen materii o jeszcze wiekszych energiach. np GW170104, za pare lat dojdzie do nas efekt zderzenia z kwazaru PSO J334.2028+01.4075.

I o tym tez Hawking wspomina, wiec zapraszam na google przeczytac jego pelne wypowiedzi na ten temat a potem komentowac ten artykol i zderzacz Hardonow. Jest on ryzykowny, np materia dziwna - ale tu polecam poczytaniu sobie samemu na temat zagrozen w LHC i tez jakie zabezpieczenia robia, jak to dziala.

 

I tak moj post pewnie zostanie usuniety bo gryzie w oko Wink

Portret użytkownika rosomak

Megalomania niektórych nie ma

Megalomania niektórych nie ma granic...

Człowieczek ze swoim małym rozumkiem, niemający pojęcia o 3/4 planety na której bytuje, nie ogarniający nawet w znikomym stopniu otaczającego świata, miałby swoimi śmiesznymi eksperymentami zakończyć istnienie odwiecznego wszechświata ? Śmiechu warte.

Portret użytkownika Takija &Ketman

Tak między Bogiem, a prawdą -

Tak między Bogiem, a prawdą - To gdzie się pchają te cymbały z profesurami i doktoratami? Nie umieją przewidzieć zagrożeń, a udają mądrych i planują i planują!. Mądry naukowiec najpierw przewiduje ewentualne skutki i sposoby zabezpieczenia, a potem działa. A jak mozna wywnioskować z treści, ci naukowc, co pchają się w niewiadome - zachowują się jak konie i psy. Tak, tak konie też można nauczyć skakać, a psa aportować - to dla nich doktoraty. Lecz one nie mają pojęcia co i jak robią, analogicznie do tych naukowców. POSŁUCHAJCIE MĄDRZEJSZYCH, jak np. prof. Hawkinga .   

Portret użytkownika arF

Dokładnie tak, ale przed

Dokładnie tak, ale przed doświadczniem,rozwojem i poznawaniem wszechświata będą nas chcieli powstrzymać używając metody "strachu".

Energia z zderzenia 2 cząstek nie będzie większa od ich energi kinematycznej + energi wewnętrznej i ewentualnie zostanie rozproszona w postaci wybuchu niewiele większych niż obecnie. 

Portret użytkownika Kmieciu

Jak to sam Stephen "oszczega"

Jak to sam Stephen "oszczega" to na bank nieprawda. Stary ściemniacz od NWO, jak i jego guru i miszcz Jodyna od kwantomocy - Ein-Zwei-Dreistein, co głupot nawymyślał, a to czego nie wymyślił to ukradł innym fizykom / matematykom, a chazaria go gieniuszem mianowała...! Hawkingowi nie wystarcza już, że go raz Pan Bóg pokarał, że na samobieżnym kiblu z podajnikiem paszy musi się przemieszczać? Jakoś kolejnego gieniusza a'la Albert Jednokamienny, wywróżony przez niego pierdyliard cywilizancji kosmitycznych nie przyleciał jeszcze uzdrowić za zasługi dla ludzkości i kosmitości, czyli coś nie teges z tymi jego teoriami...
 

 

Portret użytkownika Znawca

Osobiście sądzę, że świat

Osobiście sądzę, że świat jest zabezpieczony przed doświadczeniami śmiertelników, takich jak ci z CERN czy innych ziemskich ośrodków. Anihilować może jedynie jakaś istota nadprzyrodzona, tak jak to jest opisane w hinduizmie albo w Biblii. "Według hinduizmu, pod koniec kalpy wszechświat zostanie zniszczony, a potem po okresie kolejnej kalpy nowy wszechświat będzie powołany do życia. W momencie zniszczenia wszechświata następuje mahapralaja, czyli „wielkie rozwiązanie”. Inny pogląd, powszechny wśród śiwaitów głosi, że wszechświat jest nieustannie niszczony i powoływany do życia (symbolem tego jest taniec Śiwy-Nataradźy)."

εν αρχη ην ο λογος και ο λογος ην προς τον θεον και θεος ην ο λογος ουτος ην εν αρχη προς τον θεον

Portret użytkownika Matko bosko

Wy skończone osły. Nie

Wy skończone osły. Nie wystarczy przerzucać haseł przez translator żeby pisać o nauce. Nie ma takich potworków jak "boska cząsteczka" czy "bozon cechujący". Są za to: boska cząstka i bozon cechowania. 

Dajcie sobie spokój z tą działką, bo wasze teksty są absolutnie niewiarygodne.

Portret użytkownika aabeen

To jest bardzo łatwe do

To jest bardzo łatwe do sprawdzenia. Zahacz małym palcem u nogi o szafkę albo pochyl się z impetem siedząc przy stole. Są też inne eksperymenty, które pomogą ci ustalić stan skupienia Biggrin

Żyjemy zbyt krótko by życie marnować na nic niewarte bzdury.

Portret użytkownika Sio

Nie sądzę aby to miało taką

Nie sądzę aby to miało taką siłę aby mogło zniszczyć wszechświat. Materia też ma jakieś ochronne właściwości.

A żadna cząsteczka nie może być boską bo boga w materialnym świecie nie ma czego ludzie i religie nie są w stanie pojąć.

Portret użytkownika aabeen

To, że ktoś tak sobie

To, że ktoś tak sobie wymyślił nie znaczy, że tak jest naprawdę. Zresztą to, że ktoś twierdzi, że jest koniem, konia z niego nie czyni podobnie jest gdy ktoś przekonuje innych, że jest bogiem! Obaj na pewno są wariatami bo koń jaki jest, to każdy widzi a Boga nikt nigdy nie widział Biggrin

Żyjemy zbyt krótko by życie marnować na nic niewarte bzdury.

Skomentuj