Szymon Mag – prekursor gnostycyzmu i samozwańczy konkurent Jezusa

Kategorie: 

Źródło:

Jezus Chrystus, jedna z najważniejszych postaci w dziejach świata nie budził nieporównywalnie większego zainteresowania do innych współczesnych mu nauczycieli ludu. Co prawda głosił swoje nauki i czynił rozmaite cuda, ale w jego czasach było kilku innych podobnych cudotwórców, którzy również tworzyli podwaliny nowych religii. Jednym z nich był niewątpliwie prekursor gnostycyzmu - Szymon Mag.

Opowieści o jego mocy przetrwały do dzisiaj. Wspomina o nim nawet Biblia, ale jego rola nie jest tam przedstawiona jako zbyt istotna. W Dziejach Apostolskich Szymon Mag jest opisany jako człowiek, który czarował mieszkańców Samarii swymi magicznymi sztuczkami, niczym dzisiejszy Dynamo. Według świętej księgi Szymon przyjął nawet chrzest z ręki niejakiego Filipa, który niczym Jan Chrzciciel oferował chrzest mieszkańcom Samarii.

Trudno byłoby jednak nazywać go chrześcijaninem, ponieważ jego zainteresowanie tym obrzędem wynikało głownie z jego profesji. Szymon Mag zajmował się uzdrawianiem chorych i wypędzaniem demonów, oraz różnorakimi sztukami magicznymi. Zgodnie z przypowieścią, po dowiedzeniu się o sukcesie Filipa, do miasta przybyli apostołowie Piotr i Jan, planujący ostatecznie nawrócić Samarię. Kładli oni ręce na ochrzczonych i obdarzali ich darem Ducha Święty. Cała scena musiała wyglądać niezwykle, a Szymon Mag, który widział to na własne oczy, zapewne uznał że nie może przegapić tej szansy.

Będąc bogatym człowiekiem, postanowił złożyć propozycję finansową apostołom, aby ci nauczyli go jak nakładać moc Ducha Świętego. Naturalnie, w odpowiedzi na to apostoł Piotr wyśmiał go i nazwał bluźniercą. Jako upamiętnienie tego zdarzenia, kilkaset lat później chrześcijanie zaczęli używać terminu "Simon", który oznaczał, kupno i sprzedaż relikwii i święceń. Szymon Mag przetrwał na kartach historii właśnie dzięki literaturze chrześcijańskiej, w której jego postać jest przeciwstawiana Świętemu Piotrowi oraz Świętemu Pawłowi, którzy toczyli z nim spory. Wszędzie jednak jego magiczne zdolności są opisane jako więcej niż wybitne.


Według jeden z opowieści Szymon zdołał na przykład ożywić posąg, ogień, którym się otoczył, nie spowodował u niego żadnych szkód, a najmocniejsze łańcuchy i sznury rozplątywał w ciągu kilku minut. Trzeba przyznać, że opisy te bardzo przypominają wyczyny dzisiejszych magików. Jak większość świętych, Simon Magus zasłynął też z leczenia chorych i cierpiących, a nawet ze zmartwychwstania. Koronną sztuczką tego starożytnego magika była lewitacja nisko nad ziemią, a także upadek z wysokości. Szymon lubił pokazywać swoje możliwości publicznie, oświadczając przy tym, że są one boskiego pochodzenia.

W pewnym momencie, tak jak Chrystus, ogłosił się Synem Bożym, a raczej wcieleniem Boga Stwórcy, mającym władzę nad wszystkim. Aby udowodnić swoje możliwości szokował swoimi pokazami nieprawdopodobnej magii, dokładnie tak jak Jezus Chrystus. Niektórzy sugerują, że był on pionierem koncepcji Trójcy Świętej, a także kultu kobiecego, który potem objawił się jako kult maryjny. Późniejsi gnostycy badający starożytne pisma twierdzili, że według nauk Szymona jest jeden najwyższy, niewyrażalny i nieskończony Bóg, niepojęty słowem, nienazwany i odwieczny. Z niego narodziła się Myśl, Ennoia, Kobieta-Idea, zwana najczęściej Sofią, czyli mądrością. Ta Sofia miała ascendować między kolejnymi ziemskimi kobietami, które wywarły wielki wpływ na losy świata.


Szymon stwierdził w pewnym momencie, że inkarnacją Sofii jest nierządnica Helena z Sydonu, którą odnalazł i wykupił z domu publicznego. Potem towarzyszyła mu ona niczym Maria Magdalena Jezusowi. Nazwał ją boską matką wszystkich aniołów i archaniołów, która tylko na skutek dziwnego spotu okoliczności została uwięziona w ciele człowieka. Trudno powiedzieć na ile podejście Szymona Maga do głoszonych nauk było biznesowe, a na ile religijne. Głosząc swoje herezje dużo wszak ryzykował, ale ludzie po prostu gromadzili się aby go zobaczyć i posłuchać. Sława Szymon rosła aż doszła do uszu apostoła Piotra, który postanowił położyć temu kres.

Starcie Świętego Piotra z Szymonem Magiem to coś o czym wiemy tylko ze strony tekstów chrześcijańskich. Niektóre są oczywiście bardzo tendencyjne i zaprzeczają sobie nawzajem. Na przykład, w jednym Szymon opisywany jest jako świetny mówca i mistrz retoryki, który może nie tylko wytrzymać w pojedynku słownym z apostołem Piotrem, ale po prostu go wygrać. Za chwilę inne teksty rozprawiają o mizernych argumentach Szymona.

Niemniej jednak, w większości teksty zgadzają się co do tego, że Święty Piotr czuł się zobowiązany do wyeliminowania z tworzącej się religii chrześcijańskiej fałszywych doktryn Szymona Maga. Samozwańczy bóg starł się z aroganckim apostołem. Na każde zaklęcie Maga Piotr miał kontrę. Pomiędzy nimi okresowo dochodziło do gwałtownych bitew słownych o istocie religii i duszy ludzkiej. Do ostatecznego mistycznego pojedynku doszło w Rzymie za czasów Nerona.

Legendy chrześcijańskie takie jak Dzieje Piotra czy Złota Legenda, wspominają o dziwnym pojedynku, który został przerwany przez strażników, wysyłanych przez cesarza Nerona. Przed jego obliczem Szymon Mag zadeklarował, że pokaże jak latać, co miało ostatecznie przekonać do tego, iż jest inkarnacją Boga. Wczesnym rankiem, Szymon dotrzymał słowa - wystartował przed cesarzem i połową Rzymu skacząc z najwyższej wieży.

Jego lot był jednak krótkotrwały. Nie wiadomo tylko czy to skutek nieubłaganej grawitacji czy też jak chcą źródła chrześcijańskie, Święty Piotr odrzucił złe anioły trzymające maga w powietrzu, a on natychmiast spadł z nieba na ziemię. Pamiętając, że Szymon już wcześniej wykazał zdolność wskrzeszania się z umarłych Nero czekał trzy dni i dopiero potem nakazał pochować jego ciało.

Przekonany, że czarownik nie żyje Cesarz kazał także wykonać egzekucje dwóch schwytanych apostołów Jezusa, Piotra i Pawła - tak na wszelki wypadek. Piotr na własną prośbę został ukrzyżowany na odwróconym krzyżu, a Paweł został ścięty. Zatem Szymon Mag, który stał się słynny z tego, że próbował kupić gest zstępowania Ducha Świętego, zdołał zabrać ze sobą do grobu dwóch wielkich świętych chrześcijańskich. Pamięć Piotra i Pawła przetrwała jednak znacznie dłużej niż ta na temat Szymona Maga, ale trzeba mu przyznać, że naprawdę był postacią niezwykłą.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika adiringo

magia ze staro perskego

magia ze staro perskego znaczy wiedza, nauka czy jakos tak

Magia = wiedza

magik/mag = osoba wiedzaca, medrzec

nie ma magi/czarów jest tylko wiedza, Wiedzmy czarownicy to byli ludzie którzy mieli wiedze.

Prawidłowe tumaczenie powinno być inne, może Szymon wiedzący.

Pozdro

Portret użytkownika adiringo

Szymon Mag czyli Szymon

Szymon Mag czyli Szymon wiedzący. Magia, jako słowo pochodzi ze staro perskiego i znaczyło wiedzę,  dlatego jezusa odwiedziło trzech magów (mędrców). Te wszystkie czary, czarna magia, wiedźmy przed którymi nasz kościół straszy to nic innego jak Wiedza a nie muszę chyba wspominac co robił kościół z naukowcami w tych czarnych wiekach. Walczyli i walczą z wiedzą od dawien dawna, I dlatego obecnie mamy taki zamęt. Wycieki w pień antyczna kuture wiedzy po czym nastały wieki srednie ciekawe czyż nie. Pozdro

Portret użytkownika Kasia Kozłowska

Zawsze trzeba coś wstawić a

Zawsze trzeba coś wstawić a gdy niema nowinek to idą w ruch odgrzewane kawałki. A jeden taki co prowadzi losyziemi szczyci się swoimi informacjami i twardo szantarzuje czytelników, że jak nie dadzą mu w łape czy na tacę dużo kasy to nie poczytają . Ja go wyśmiałem to mnie zablokował i muszę urzywać programu do zmiany ip.  Ale i tak niema tam niczego ważnego. Większość to odgrzewane kawałki.

Portret użytkownika John Moll

Losy Ziemi to jest jakieś ch

Losy Ziemi to jest jakieś ch*jstwo. Zauważ, że większość artykułów jest kradziona z polskich stron, np. TVN Meteo czy RMF FM. Zobacz źródła pod ich artykułami - małymi napisami i szarą czcionką, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Strona zarabia na kradzieży cudzych tekstów!

[ibimage==21166==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

Portret użytkownika b@ron

gostek co to prowadzi, ma

gostek co to prowadzi, ma talent do przepowiadania trzęsień ziemi ale jego strategi utrzymania strony nigdy nie zrozumie a dyskusje o HAARP czy chemtrails grożą banem Smile

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika John Moll

Dlaczego czytelnicy mieliby

Dlaczego czytelnicy mieliby płacić za treści, które są dostępne również na innych stronach i za darmo. Nie widzę w tym sensu, ten portal się chyba nie utrzyma. Ale kto wie Smile

[ibimage==21166==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

Portret użytkownika przyczajony mason ukryty żyd

A ja pytam tak z ciekawości

A ja pytam tak z ciekawości jaki jest sens robienia kopiuj wklej arta sprzed dwóch lat czy autor tego kopiuj wklej uważa, że przeciętny użytkownik nie jest w stanie obsłużyć sobie archiwum tego portalu?

Skomentuj