Amerykański astrofizyk zapewnia że Ziemia jest zdecydowanie okrągła!

Kategorie: 

Źródło: YouTube/StarTalk, pixabay.com

Neil deGrasse Tyson znany amerykański astrofizyk, pokusił się o odparcie absurdalnej jego zdaniem tezy, jakoby Ziemia miała być płaska. Naukowiec opublikował w serwisie YouTube film, w którym pokazuje on proste eksperymenty potwierdzające kulistość Ziemi. Czy jednak przekona to coraz szersze grono zwolenników teorii płaskiej Ziemi?

W dobie orbitujących wokół Ziemi satelitów, międzyplanetarnych statków kosmicznych, fakt, że Ziemia jest okrągła wydaje się być oczywisty i niepodważalny. Istnieją jednak całe grupy oraz stowarzyszenia osób, które twierdzą inaczej.

W najnowszym filmie przesłanym na kanał YouTube StarTalk, Neil deGrasse Tyson wyjaśnia kilka z wielu powodów, dlaczego koncepcja ta jest tak absurdalna. Fizyk powołał się na obserwację prostych zjawisk oraz nieskomplikowanych eksperymentów, które może wykonać niezależnie każdy człowiek.

Tyson wyjaśnił, że ze względu na prawa fizyki i sposób działania energii, wszechświat „faworyzuje kuliste kształty”. Czasami kula może być zniekształcona, ponieważ obraca się bardzo szybko. Tak samo działa to w przypadku Ziemi – jest ona faktycznie spłaszczoną elipsoidą zwaną geoidą. Jednak prawie wszystko we wszechświecie, jest sferyczne lub prawie sferyczne. Wyjątkiem są jedynie asteroidy, które są małymi bryłami lodu i skał i rzeczywiście mają nieregularny kształt.

Neil deGrasse Tyson dodał: „To nieco dziwne, ale istnieją ludzie, którzy myślą, że Ziemia jest płaska, ale jednocześnie uważają, że Księżyc Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Słońce są kuliste.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika jaa

Czyli, jeżeli usuniemy chmury

Czyli, jeżeli usuniemy chmury i całą wodę, to okaże się, że to co zostanie jest kuliste albo kuliste ale trochę spłaszczone? A, te wszystkie doliny, góry, kaldery, dna mórz i oceanów i szczyty pasm górskich to co? Zmienią się wszystkie w jedną, kulistą powłokę? Jakie są różnice poziomów pomiędzy dnem oceanu, a, na przykład Himalajami? Walec też jest w jakimś sensie kulisty. A, te niby płyty tektoniczne, które zachodzą na siebie, to one tak same z siebie tworzą tę kulistość?

Portret użytkownika dziwoląg

Ziemia, ze względu na dowody

Ziemia, ze względu na dowody jest tak samo kulista jak i płaska - coś na kształt kota Schrodingera.

O jej kulistości nie ma co pisać, jednak za płaską przemawia fakt, który każdy może osobiście zweryfikować stając na brzegu morza, mianowicie o braku krzywizny. Zakładając, że horyzont mamy w odległości ok. 5 km to obserwowana jego długość wynosi ok. 100 km w linni prostej i to bez żadnego zakrzywienia...?

Strony

Skomentuj