Amerykański astrofizyk zapewnia że Ziemia jest zdecydowanie okrągła!

Kategorie: 

Źródło: YouTube/StarTalk, pixabay.com

Neil deGrasse Tyson znany amerykański astrofizyk, pokusił się o odparcie absurdalnej jego zdaniem tezy, jakoby Ziemia miała być płaska. Naukowiec opublikował w serwisie YouTube film, w którym pokazuje on proste eksperymenty potwierdzające kulistość Ziemi. Czy jednak przekona to coraz szersze grono zwolenników teorii płaskiej Ziemi?

W dobie orbitujących wokół Ziemi satelitów, międzyplanetarnych statków kosmicznych, fakt, że Ziemia jest okrągła wydaje się być oczywisty i niepodważalny. Istnieją jednak całe grupy oraz stowarzyszenia osób, które twierdzą inaczej.

W najnowszym filmie przesłanym na kanał YouTube StarTalk, Neil deGrasse Tyson wyjaśnia kilka z wielu powodów, dlaczego koncepcja ta jest tak absurdalna. Fizyk powołał się na obserwację prostych zjawisk oraz nieskomplikowanych eksperymentów, które może wykonać niezależnie każdy człowiek.

Tyson wyjaśnił, że ze względu na prawa fizyki i sposób działania energii, wszechświat „faworyzuje kuliste kształty”. Czasami kula może być zniekształcona, ponieważ obraca się bardzo szybko. Tak samo działa to w przypadku Ziemi – jest ona faktycznie spłaszczoną elipsoidą zwaną geoidą. Jednak prawie wszystko we wszechświecie, jest sferyczne lub prawie sferyczne. Wyjątkiem są jedynie asteroidy, które są małymi bryłami lodu i skał i rzeczywiście mają nieregularny kształt.

Neil deGrasse Tyson dodał: „To nieco dziwne, ale istnieją ludzie, którzy myślą, że Ziemia jest płaska, ale jednocześnie uważają, że Księżyc Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Słońce są kuliste.”

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika JądroKozła

Kot Schrodingera popełnił

Kot Schrodingera popełnił samobójstwo i prosi oto, żeby sobie nim mordy nie wycierać takimi głupimi teoriami, ponieważ on ma już swoje lata i tego wszystkiego ma serdecznie dosyć. Któż by chciał być mordowanym i wskrzeszanym na nowo i tak w koło macieju. Przecież on już nawet nie wie kim jest.  Kotem, czy Schrodingerem, koncepcją, a może w ogóle go nie ma? Dzwonię do animalsów i składam zażalenie za znęcanie się nad zwierzętami.

Portret użytkownika kolo21

Amerykański naukowiec jest

Amerykański naukowiec jest już ok? Nie jest naufowcem? Czyli można już wierzyć Amerykanom? Bo sądziłem że Angelus stwierdzi że gdy by to był Rosyjski naukowiec, ale USmaniec? To zdrada!!!! i nie będzie rubli. 

kolo21

Portret użytkownika dziwoląg

Bardziej wiarygodne są dla

Bardziej wiarygodne są dla ciebie medialne zdjęcia od własnych obserwacji...?  Ciekawe dlaczego na filmach przyrodniczych nikomu nie zależy na ukazaniu tych "typowych" dla Ziemi krzywizn? 

Portret użytkownika dziwoląg

Skoro widnokrąg na morzu masz

Skoro widnokrąg na morzu jest zawsze na wysokości wzroku w odległości ~5 km - krzywizna Ziemi - (z "bocianiego gniazda" również, tylko że widać z niego to, czego nie można zobaczyć z pokładu statku) a jego szerokość wynosi ~100 km i jest linią prostą, to sugeruje, że Ziemia jest bardziej walcem, niż kulą. Gdyby była kulą, to widnokrąg nie mógł by być równy na całej swojej szerokości, bo już po ~5 km z lewa i z prawa widoczna była by krzywizna, którą można obliczyć np tutaj... https://www.bestpartner.pl/index.php?d=kkrzywizna2

Dziwne jest tylko to, że z każdego miejsca na Ziemi widnokrąg jest płaski jak stół i do żadnego końca tego walca dotrzeć nie sposób...

Strony

Skomentuj