Co kontroluje naszą osobowość: dusza czy mózg?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Co czyni nas takimi, jakimi jesteśmy? Dusza czy mózg? Współcześni naukowcy są coraz bardziej skłonni wierzyć, że naszym zachowaniem, reakcjami emocjonalnymi, uczuciami zarządza mózg, a zwłaszcza kora przedczołowa - pisze medicalxpress.com.

 

W praktyce medycznej istnieje wiele przykładów nagłych zmian osobowości spowodowanych uszkodzeniem kory przedczołowej, w szczególności kory oczodołowo-czołowej.

 

W 1848 roku 25-letni Gage pracował jako budowniczy w firmie kolejowej. Jego zadaniem było usuwanie kamieni za pomocą eksplozji i żelaznego pręta. W chwili wybuchu Gage został ciężko ranny. Żelazny pręt przebił mu lewy policzek, który przeszedł przez mózg i opuścił głowę z dużą prędkością. Nowoczesne metody wykazały, że miejsce zmiany chorobowej było częścią kory przedczołowej.

 

Gage upadł na ziemię, ale był przytomny. Jego ciało szybko wyzdrowiało, ale zachowanie zmieniło się w radykalnie. Wcześniej, dobrze wychowany, szanowany, inteligentny człowiek, Gage stał się nieodpowiedzialny, niegrzeczny i agresywny. Był nieostrożny i nie mógł podejmować świadomych decyzji. Kobietom radzono, aby w jego towarzystwie nie pozostawały zbyt długo. Przyjaciele prawie go nie rozpoznawali.

 

Podobny przypadek wystąpił u twórcy chronofotografii (prototypu kina) Edwarda Muybridge 'a. W 1860 roku dyliżans, w którym podróżował, miał wypadek. Edward Muybridge doznał urazu czaszkowo-mózgowego w korze oczodołowo-czołowej. Po wypadku nie pamiętał niczego, ale miał cechy zupełnie nietypowe dla jego byłego „ja". Stał się agresywny, emocjonalnie niestabilny, impulsywny. W 1874 roku, odnajdując żonę z innym mężczyzną, zabił go.

Być może jeszcze bardziej kontrowersyjna jest sytuacja czterdziestoletniego nauczyciela szkolnego, który w 2000 roku zaczął nagle mocno interesować się pornografią. Pod każdym względem, próbując ukryć niezdrowe zainteresowanie. Pacjent nie mógł oprzeć się impulsom emocjonalnym. Odizolowano go od społeczeństwa i oskarżono o pedofilię, kiedy zaczął molestować swoją młodą pasierbicę. Później odkryto u niego guza mózgu, który wywierał presję na korę oczodołowo-czołową, zakłócając jej funkcję. Objawy zniknęły wraz z usunięciem włókniaka.

 

Wszystkie te przypadki mają jedną wspólną cechę - pacjenci uszkodzili niektóre obszary kory przedczołowej, w szczególności korę oczodołowo-czołową. Kora przedczołowa uczestniczy w zarządzaniu zachowaniem, reguluje reakcje i odpowiada za emocje. Dlatego kryminalne i niewłaściwe zachowania, psychopatia, impulsywność są związane z uszkodzeniem tego obszaru.

 

Zmiany osobowości po traumie mogą nie być tak wyraźne, jak w sytuacjach opisanych powyżej. Osoba staje się agresywna, podejrzliwa, niespokojna. Jest jej trudniej budować i utrzymywać relacje z ludźmi. Wiele osób, które przeżyły uraz mózgu, cierpi na depresję.

Naukowcy opracowali metody leczenia, które mogą pomóc pacjentom z urazami mózgu poradzić sobie ze zmianami osobowości. Opracowano program BISEP (Rozwiązania dla mózgu i emocji) przeznaczony do terapii grupowej. Szczególną uwagę przywiązuje się do regulacji emocji. Uczestnicy programu mogą dostosować go dla siebie i wykorzystywać samodzielnie, aby nauczyć się zarządzać swoimi emocjami i zachowaniami. Już w pierwszych dniach korzystania z programu uzyskano pozytywne wyniki.

 

Z punktu widzenia neuropsychologii jesteśmy zależni od mózgu, a nie od duszy. Uszkodzenie kory przedczołowej może zmienić naszą osobowość i resztę naszego życia. Na szczęście istnieją metody leczenia, które dają szanse na normalną kontynuację życia z wcześniejszą zdolnością do adekwatnych reakcji emocjonalnych.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Wojciech

Nasza świadomość to dusza

Nasza świadomość to dusza która myśli to jest jak program w komputerze a mózg to taki komputer biologiczny który kontroluje ciało, czyli dusza pomysli idę do sklepu to mózg zarządza naszym ciałem i idziemy do sklepu po chlebek. Jesteśmy bytami duchowymi w materialnym ciele mózg to komputer biologiczny to proste. Po śmierci ciała nasza świadomość jest uwalniana i można tylko się domyślać co się dzieje później, przenosimy się do innego wymiaru aby analizować nasze przeszłe życie. Po ukończeniu analizy i nauki w innym wymiarze prawdopodobnie trafiamy znowu w materialne ciała ponowne narodziny aby doświadczać uczyć się tu na Ziemi i tak aż do końca az posiądziemy najwyższy etap rozwoju wtedy połączymy się ze żródłem kreacją wszechświata.

Portret użytkownika Pottomek

Popieram Angelusa. Kora

Popieram Angelusa. Kora przedczołowa jest jedynie interfejsem, przez który ciało eteryczne zarządza ciałem fizycznym. Uszkodzenie tego organu powoduje zaburzenia osobowościowe, a czasami całkowitą zmianę osobowości, mogącą wynikać z "przełączenia się mózgu na zupełnie inny byt niematerialny - duszę.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

Kompletna tępota naukowców.

Kompletna tępota naukowców. Nie trudno zauważyć, że nasza świadomość jest eteryczna, niematerialna. Jest częścią wielkiej świadomości inteligentnego i pełnego emocji umysłu. Każdy z nas tę cząstkę ma i zawarta jest własnie w duszy. To ona pobudza nasze neurony, powodując nasze materialne działania i  i emocjonalne reakcje.

Reasumując: nasza dusza kreuje impulsy elektryczne w mózgu, przetwarzając je w emocje i działania, nie odwrotnie. Mózg to jedynie narzędzie świadomości!

...Angelus Maximus Rex

Skomentuj