Mityczny ząb Buddy może zawierać substancje nieznanego pochodzenia
Image
Najstarsza i największa w świecie wielopoziomowa konstrukcja drewniana, zbudowana w 1056 w chińskiej dzielnicy prowincji Shanxi Ying, wytrzymała próbę czasu. Wiek po wieku wznoszono drewnianą pagodę w tradycyjny sposób bez gwoździ. Przetrwała one liczne trzęsienia ziemi, uderzenia pioruna wojny i stoi do dnia dzisiejszego. Zawaliły się jednak starożytne budynki otaczające wieżę. Długowieczność pagody przypisuje się pewnym świętym relikwiom znajdującym się w jej wnętrzu, w tym dwa mityczne zęby Buddy.
Kiedy w 1974 roku naprawiano 67-metrową wieżę, dokonano niezwykłego odkrycia, które ujawniło prawdopodobną przyczyną budowy i wartości tej starożytnej budowli. Znaleziono dwa zęby należące do Buddy Siakjamuniego, który żył około 2,5 tys. lat temu. Na świecie jest tylko siedem takich relikwi.
Biorąc pod uwagę, że w czasie „rewolucji kulturalnej” Mao Zedong (1966-1976) zniszczył wiele bezcennych starożytnych skarbów, zaskakujące wydaje się to, że zęby Buddy nie zostały skonfiskowane. Oba zęby zostały wysłane do laboratorium kierowanego przez globalnego partnera Amerykańskiego Towarzystwa Szlachetnych Kamieni w Antwerpii w Belgia. Grupa ekspertów stwierdziła, że substancja znajdująca się w jednym z zębów ma pozaziemskie pochodzenie.
Substancja ta, znana jako „sarir”, znajdowana jest w popiele z kremacji buddyjskich mistrzów duchowych. Nie ulega ona spalaniu. Ta błyszcząca mieszanina ma różne kolory i przypomina perły lub szklane kamienie. Dr Gao Bin z zespołem ekspertów najpierw umieścił relikwię w wodzie, a następnie próbował narysować na nim linię ołówkiem, ale ten nie zostawiał śladów. Następnie doktor Gao zanurzył ołówek w tuszu i kontynuował rysowanie linii. Pod mikroskopem zobaczył pod sladami atramentu wiele małych sferycznych pereł. Wraz z powiększeniem obrazu sarira o tysiąc razy, za pomocą mikroskopu elektronowego, wydaje się, że kawałki te mogą być postrzegane, jako cztery małe postaci Buddy, siedzące wokół dużego Buddy.
Testy laboratoryjne również wykazały niezwykłe wyniki. Wiek wielu kawałków sarirów w zębie wynosi trzy miliardy lat, chociaż ustalono, że ząb ma 2,5 tys. lat. Do badania użyto miernika przewodności cieplnej i uzyskano niezwykle wysoką przewodność cieplną 1000-2600 W / (m · K).
Dotychczas uważano, że diament ma najwyższą przewodność cieplną 1000 W / (m · K), a tu okazało się, że sarira, znaleziona w zębie Buddy, ma większą przewodność cieplną niż diament. Zespół ekspertów potwierdziła, że sarira to najtwardszy materiał jaki kiedykolwiek znaleziono na Ziemi, „niezniszczalny” i nie wytwarzany przez nowoczesne urządzenia. Naukowiec dodał, że istnieją dziesiątki milionów gatunków naturalnych i sztucznych kryształów. Są one podzielone na siedem kategorii, jedna z nich należy do heksagonalnego systemu krystalicznego, który obejmuje sarira.
Pięćdziesiąt lat temu w meteorycie, który spadł w północnej Arizonie, odkryto nowy typ diamentu o strukturze heksagonalnej, później nazwany lonsdaleitem na cześć krystalografki Dame Kathleen Lonsdale. Po serii badań, dr Gao stwierdził, że struktura sarir znaleziona w zębie Buddy ma podobną strukturę, jak lonsdaleit, ale to stwierdzenie pozostaje niesprawdzone i wymaga dalszych badań. Ustalono, że sarir zawiera co 98.07% węgla, a resztę stanowi siarka, cynk, antymon i tellur.
„To po prostu niesamowite! Niesamowite!” - cytuje słowa dr Gao tajwański serwis internetowy Aboluowang. „Te relikwie są bezcennymi skarbami!". Kiedy naukowiec został poproszony o wartość pieniężną zęba, Gao powiedział, że nie ma sposobu, aby ustalić prawdziwą cenę. Zauważył, że każda sferyczna sarira może kosztować nawet 25 milionów dolarów.
- Dodaj komentarz
- 7322 odsłon
No to mamy prawdziwy ból zęba
No to mamy prawdziwy ból zęba albo "zgryz". Normalnie dramat jakiś...
A to dopiero były mleczaki a
A to dopiero były mleczaki a co znajdą pod mikroskopem jak znajdą trzonowca
Dodaj komentarz