Zaskakująca zawartość sarkofagu giganta z Egiptu

Kategorie: 

Źródło: Egipskie Ministerstwo Starożytności

Nie wykluczone iż pamietacie jeszcze o ogłoszonym przed tygodniem znalezisku poczynionym w egipskiej Aleksandrii. Odnaleziony tam ogromny sarkofag z czarnego granitu, okrzyknięty mianem największego sarkofagu odkrytego na tym obszarze miał zawierać w sobie szczątki jakiegoś ogromnego dygnitarza. Ostatecznie, sarkofag został otwarty przez specjalistów z Egiptu a następnie przetransportowany do placówki badawczej. Co jednak kryło się w jego wnętrzu?

Ten mierzący 185 centymetrów wysokości, 256 centymerów długości i 165 centymetrów szerokości sarkofag, zawierał w sobie szczątki nie jednego, a aż trzech ludzi. W pewnym sensie tłumaczy to jego ogromny rozmiar choć w dalszym ciągu nie mamy pojęcia co do okoliczności, w których doszło do tego pochówku.


Źródło: Luxor Times

Obecni przy otwarciu archeolodzy twierdzili, że odplombowaniu sarkofagu towarzyszył ogromny smród przypominający zapach ścieków. Mając to na uwadze ekipa archeologów ubrała maski ochronne i przystąpiła do badania tego niezwykłego znaleziska. Zdaniem Shabana Abd Monema, specjalisty w dziedzinie badań nad mumiami pracującego dla egipskiego Ministerstwa Starożytności, odnalezione w jego wnętrzu szkielety najprawdopodobniej należą do trzech wysokich rangą oficerów ówczesnej armii.


Źródło: Luxor Times

Teorię te wspiera fakt iż czaszka jednego z nich miała w sobie wyraźne wgłębienie, które przypomina rany powstałe w wyniku trafienia strzałą. Na obecną chwilę, szkielety zostały zabrane do Narodowego Muzeum w Aleksandrii, gdzie będą oczekiwać dalszych badań i ostatecznego datowania. Natomiast ich sarkofag, oczekuje jeszcze na przeprowadzenie konserwacji, po których również zostanie przeniesiony do  magazynu muzeum.


Źródło: Egipskie Ministerstwo Starożytności

Tak więc, znalezisko z Egiptu okazało się nie być tak przełomowe jak oczekiwaliśmy po pierwszych związanych z nim ogłoszeniach. Choć, biorąc pod uwagę iż wielu ludzi już od samego odkrycia tego sarkofagu żartobliwie zapowiadało nastanie ery ciemności lub jakiejś ogólnoświatowej klątwy co wyrażali między innymi na twitterze, nie wykluczone że to hollywódzkie filmy postawiły nasze oczekiwania zbyt wysoko. Znalezisko z Aleksandrii w jest zdecydowani interesujące i choćby z tego względu, warte naszej uwagi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Woda w tym sarkofagu i widać

Woda w tym sarkofagu i widać że breja się zrobiła, taka sobie trupia zupka. Po kilku tysiącach lat? I skąd woda na pustyni? No chyba że jakieś podziemne źródło było, ale już go nie ma, bo na foto nie widać żeby "trumna" zanurzona była w kałuży. Jak ta cała ich nauka archeologiczna tak wygląda, to ja podziekuję za takie ich odkrycia.

kolo21

Portret użytkownika baca

ogromny smród? to dziwne

ogromny smród? to dziwne ponieważ po otwarciu grobowca odciętego kilka tysiecy lat od powietrza i gleby powinien być w nim całkiem miły ekosystem - fruwające wróżki, pachnące elfy i pracowite krasnoludki zajmujące się rzemiosłem na poziomie epoki brązu... skąd tam połamane kości i smród nie mam pojęcia

Portret użytkownika Kmieciu

Hmmm... Pochowani osobno,

Hmmm... Pochowani osobno, zbiorowo i urazy czaszek, o podejrzanym smrodzie nie mówiąc... Zombie! Złapali wirusa zombie na jakiejś wyprawie wojennej, dostali po strzale w dyńkę (pamiętajcie żeby strzelać w głowę!) i pochowali "demony" osobno Blum 3 ... Wypisz-wymaluj jak u Maxa Brooksa w "World War Z: An Oral History of the Zombie War" (polecam, nawet jeśli ktoś nie lubi Żydów i ich książek - tylko książkę, nie film!), stąd się zastanawiam czy to nie "inspirowany" fake news Blum 3 ...

http://zombie.wikia.com/wiki/3000_B.C.,_Hieraconpolis,_Egypt

 

Skomentuj