Kategorie:
Źródło: 123rf.com
Wpływ medytacji na zdrowie człowieka jest przedmiotem wielu badań. Wiadomo powszechnie że głęboka medytacja wpływa nie tylko na wyciszenie i zrelaksowanie ale także zapewnia liczne korzyści zdrowotne. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda postanowili sprawdzić jak mózg i jelita reagują na praktykowanie medytacji.
Relacje między medytowaniem a zmianami w substancji szarej badano w Massachusetts General Hospital. Łącznie 16 uczestników tego badania miało przez 8 tygodni stosować praktyki medytacyjne, codziennie po 30 minut. Obejmowały one skupianie swojej uwagi na nagraniach audio zawierających przewodnik medytacyjny, skupianie się na doznaniach, uczuciach i stanie umysłu bez osądzania. Zarówno przed jak i po eksperymentach uczeni poddali ochotników rezonansowi magnetycznemu.
Wykazano że w hipokampie, regionie odpowiedzialnym za pamięć i uczenie się, oraz w strukturach powiązanych z samoświadomością, introspekcją i wyrażaniem współczucia zwiększyła się gęstość istoty szarej. Praktykując medytację możemy zatem poprawiać nasze samopoczucie ale otrzymujemy też korzyści poznawcze i psychologiczne które utrzymują się przez cały dzień.
Naukowcy sprawdzili również jak medytacja wpływa na choroby przewodu pokarmowego. Osobne badanie przeprowadzono w Massachusetts General Hospital i placówce Beth Israel Deaconess Medical Center. Tym razem w eksperymencie wzięło udział 48 dorosłych osób - 19 z nich cierpiało na zespół jelita nadwrażliwego (IBS) a pozostali na nieswoiste zapalenie jelit (IBD).
Przez 9 tygodni musieli wykonywać czynności które pozwalały złagodzić stres, poprawić ogólne zdrowie i umiejętności poznawcze. Raz w tygodniu uczestnicy angażowali się w czynności relaksacyjne i polecono im aby wykonywali je również w domu przez 15-20 minut każdego dnia. Również w tym przypadku, medytacja okazała się bardzo skutecznym lekarstwem.
U pacjentów cierpiących na IBS i IBD zaobserwowano złagodzenie się objawów choroby, zmniejszył się ich niepokój i poprawiła się ich ogólna jakość życia. Korzyści te utrzymywały się w trakcie badań oraz 3 tygodnie po ich zakończeniu. Choć nie zaobserwowano istotnych zmian w markerach zapalnych, u chorych na IBS nastąpiła zmiana ekspresji 200 genów, zaś u cierpiących na IBD - ponad 1000 genów. Według Brandona Kuo, jednego z współautorów badania: "wyniki wskazują na ekscytujące możliwości dla dalszego rozwoju i wdrażania tego zabiegu w szerszej grupie pacjentów z chorobą przewodu pokarmowego".
Ocena:
loading...
Komentarze
Skomentuj