Czy podróże w czasie umożliwiają zabicie własnego dziadka?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Wbrew powszechnym twierdzeniom niektórzy naukowcy uważają, że podróże w czasie są możliwe. Symulacje zachowania się fotonów, przeprowadzone jakiś czas temu przez fizyków z University of Queensland, zdają się popierać tą teorię.

 

Tzw. paradoks dziadka jest twierdzeniem które ma udowadniać iż podróże w czasie są niemożliwe. Najczęściej podaje się następujący przykład: jeśli ktoś podczas podróży w czasie wstecz zabije własnego dziadka przed poczęciem swego ojca, to ten ktoś się nie narodzi. Skoro się nie narodzi to nie odbędzie podróży w czasie i nie zabije własnego dziadka, więc się narodzi i zabije własnego dziadka. Mamy więc twierdzenie paradoksalne. Niektórzy uważają jednak, że sprzeczność ta jest tylko pozorna.
Fizycy przeprowadzając symulację badali dwa możliwe rezultaty dla podróżującego w czasie fotonu. W pierwszym przypadku, pierwszy foton cofnąłby się w czasie za pomocą tunelu czasoprzestrzennego (tzw. wormhole) i dokonałby interakcji z jego poprzednią wersją. W drugim przypadku, drugi foton przemierzałby przez normalną czasoprzestrzeń ale oddziaływałby z fotonem, który utknął w zamkniętej pętli czasu. Analizując drugi foton, udało się również zbadać zachowanie pierwszego fotonu.

 

Wyniki badania dały naukowcom do zrozumienia iż podróże w czasie są możliwe, przynajmniej na poziomie kwantowym. Nie ma jednak pewności, czy taką podróż mogłyby odbyć większe cząsteczki czy nawet całe grupy cząsteczek, natomiast odbywanie podróży w czasie przez człowieka pozostaje wielką zagadką. Spodziewać się więc można kolejnych badań w tym kierunku.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika Siorkil

Adminie dlaczego wymyślasz

Adminie dlaczego wymyślasz takie straszne durne tytuły , dlaczego ktoś miałby zabijać kogoś z rodziny ? Czy nieszło napisać np. Czy podróże w czasie umożliwiają zabicie Hitlera i innych ludobujców ?

Portret użytkownika jaa

Równie dobrze moglibyśmy

Równie dobrze moglibyśmy cofnąć się aż do praprapradziadka i go skasować. Być może już tak bywało. Może różnim tak zwani tyrani to ktoś, kto cofnął się w czasie właśnie po to, żeby pozabijać różnych ludzi, żeby sytuacja mogła rozwijać się w innym kierunku. Może to, że istniejemy to skutek takich cofnięć się w czasie? Przecież, gdyby nie to, że wielu ludzi zmarło podczas różnych wojen to nas by na pewno nie było. Bo urodziliby się inni ludzie, z innymi poglądami, z innym nastawieniem do różnych spraw itp.

Portret użytkownika Kmieciu

Ch*ja tam umożliwiają. Tzn.

Ch*ja tam umożliwiają. Tzn. owszem, ale i nie, bo multiversum się robi. Mamy 2 Wszechświaty - w jednym chrononauta nigdy się nie urodził, bo 100 lat wcześniej jakiś debil zabił mu dziadka Blum 3 , a w drugim się urodził, cofnął w czasie i zabił swego dziadka, który tym samym jak gdyby przestał być jego dziadkiem, a stał się (a właściwie nie) dziadkiem tego podróżnika, który nigdy się nie urodził Blum 3 ... A, i jeszcze ten zabójca zostaje w "nie swojej" wersji Wszechświata, 100 lat przed własnymi narodzinami, których nie będzie, a zatem w tym Wszechświecie kompletnie nie ma dla niego miejsca Wink ... Ciekawe co na to alternatywny Jezus - zbawi takiego "nikta" czy nie Wink ? Tzn. chyba nie, bo w końcu morderca - ale ponieważ teoretycznie nie istnieje on, to czy wolno onego do Piekła...?

 

Portret użytkownika Felipesku

Jesli tworzymy nowa linie

  • Jesli tworzymy nowa linie czasu a zatem nowy wszechświat wtedy nie ma to znaczenia dla nas bo nie zabijamy wlasnego dziadka a dziadka z innego wszechswiata. Problem w tym, ze nie wiemy gdzie sie przemieszcamy tak naprawde, cofamy sie w czasie czy tworzymy nowy wymiar... zeby bylo trudniej wszystko jest mozliwe, a nie znamy jeszcze reguł i konsekwencji. Suma sumarum, moze byc tak ze zabijesz swojego dziadka i wcale nie znikniesz...

Skomentuj