Archeolodzy natrafili na możliwe ślady po Arce Przymierza

Kategorie: 

Źródło: thoughtfulcatholic.com

Archeolodzy twierdzą, że 3100-letnia świątynia odkryta w pobliżu Beit Szemesz może mieć powiązania z Arką Przymierza. Cokół został wykopany na pozostałościach świątyni z XII wieku p.n.e a więc w czasie, gdy Izraelici i Filistyni toczyli ze sobą zaciekłe walki.

Stanowisko archeologiczne w Tel Awiwie na obrzeżach Beit Szemesz, 20 km na zachód od Jerozolimy, zostało wykopane jeszcze w 2012 r. Pracujący w nim archeolodzy, natrafili tam niedawno na kamienny cokół, który przypomina opisywany w biblii ołtarz, na którym umieszczono Arkę Przymierza.

Cokół, został znaleziony w budynku, który jest uważany za dawną świątynię. Odkrycie jest dość ważne, ponieważ odkryta budowla powstała mniej więcej w tym samym okresie co „Wielki Kamień”, na którym, miała zostać złożona Arka Przymierza. Zgodnie z biblią, przyniesiono ją do Beit Szemesz po powrocie Filistynów, co zostąło opisane w Księdze Samuela. Nie wykluczone, że natrafiono właśnie na rzeczony "Wielki Kamień".

 

Era wspomniana w biblijnej narracji była wyraźnie naznaczona wojną między Izraelitami, prowadzoną przez takie osobistości jak Samson, Debora oraz ich filistyńscy sąsiedzi. Wiadomo, że w pewnym momencie w połowie XII wieku p.n.e. świątynia została zbezczeszczona; ceramika potłuczona a na domiar złego, gdy archeolodzy odkryli szczątki zabudowy, natrafili nawet na grubą czarną warstwę, którą najpierw pomylili z popiołem, ale potem okazało się, że to zwierzęce odchody. Spekuluje się że po zajęciu tego terenu, świątynię zamieniono w stajnię.

 

Badacze unikają jednak bezpośredniego połączenia kamiennego cokołu z kamieniem wspomnianym w Biblii, wskazując, że taki wniosek byłby prawie niemożliwy do udowodnienia z archeologicznego punktu widzenia. Zwracają oni również uwagę na pewne niespójności między opowiadaniem a dowodami. Dobrym przykładem może być to że zgodnie z biblią, kamień znajduje się na polu poniżej miasta, a nie w świątyni na jego szczycie. Odnalezienie faktycznego śladu po Arce przymierza, pozostaje więc wciąż w sferze spekulacji.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika vv.vv

@Homo sapiens

@Homo sapiens

.. szkoda,.. robisz dobrą robotę,.. za prawdę,.. która smród i zgniliznę,.. grobów pobielanych, pomadowanych i pudrowanych...  często jest taka cywilizacyjna zapłata,... ufam że i taką niewdzięczną odpłatą sobie poradzisz.. co nas nie zabije wzmocni nas.. problem w tym ze najczęściej zabijamy sami siebie,.. nawet nie wiedząc, nie postrzegając ze to my się zabijamy cudzymi rękami..

Skomentuj