W Atenach znaleziono dzban ze starożytną „klątwą”

Kategorie: 

Źródło: Athenian Agora excavations

Przekleństwa lub też klątwy, są zwykle rozumiane jako formuły werbalne lub ceremoniały, mające przynieść nieszczęście wybranej grupie ludzi. Świetne przykłady takich praktyk, pochodzią ze starożytnej Grecji, gdzie ludzie wierzyli, że włożenie kości kurczaka do naczynia z imionami przestępców może pozbawić ich sił. Sądzono również, że wbijając gwóźdź w dzban, działanie klątwy zostanie wzmocnione.

Jeden z takich artefaktów, został odnaleziony jeszcze w 2006 roku, na terenie Aten, jednak dopiero niedawno zdołano go przeanalizować. Według Live Science, w chwili śmierci kurczak, którego kości znaleziono w dzbanku, miał zaledwie siedem miesięcy.  Na zewnętrznej części dzbanka, wypisano nazwiska 55 osób. Większości z nich, nie dało się jednak rozszyfrować.


Miejsce znalezienia starożytnego dzbanka

Opierając się na tym, że greccy „czarownicy” chcieli przekląć dużą grupę ludzi, naukowcy wysunęli przypuszczenie, że klątwa została nałożona podczas procesu sądowego. Przypuszcza się, że chcieli oni wyeliminować świadków jakiegoś przestępstwa i być może ich krewnych i znajomych. Zaklinacze byli wyraźnie zdeterminowani, aby dołożyć wszelkich starań, w celu wygrania swojej sprawy.


Gwóźdź ze starożytnego dzbanka

Warto zauważyć, że magiczny przedmiot nie został znaleziony na obrzeżach Aten, ale na rynku miejskim. Mówiąc dokładniej, ten przeklęty dzban był w sali handlowej. Kwestia tego czy pozostawał na widoku, czy też był starannie ukryty, pozostaje nieznana. Informacja ta, pomogłaby lepiej zrozumieć, jak dokładnie przeprowadzano takie magiczne rytuały.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Dowód osobisty

Oglądałem kiedyś film, chyba

Oglądałem kiedyś film, chyba Hinduski, że do dzbana zamykało się magicznymi formułkami demony i najgorsze byty. Po czym się to zbierało do biblioteczki i zapieczętowało, za zamurowanym ścianą.

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Skomentuj