Gen LIN28 - klucz do długowieczności?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Weszliśmy już w erę edycji genów. Wiążemy z nią olbrzymie nadzieje i nie są to oczekiwania bezpodstawne, bowiem naukowcy już teraz osiągają zadziwiające efekty modyfikacji.

Jednym z najważniejszych celów stawianych przed uczonymi, zdolnymi do edycji ludzkich genów, jest takie ich modyfikowanie, aby eliminowało ono choroby, dodawało nowe cechy czy znacząco wydłużało życie.

Być może znaleziony został już klucz do długowieczności. Tkwi on w genie LIN28.

Co w nim takiego niezwykłego?

Otóż gen LIN28 przyspiesza metabolizm i oszukuje ciało, tak, że wydaje mu się, iż jest młodsze niż w rzeczywistości.

Prace i badania zespołu kierowanego przez słynnego George’a Churcha, pozwoliły dostrzec ogromny potencjał w ujarzmieniu tego genu. Uczeni z różnych wcześniejszych badań wytypowali 45 wariantów genów, które wpływają na długowieczność u drożdży, much, słoni, żółwi i ludzi, którzy żyją ponad 110 lat.

Do tej pory za pomocą CRISPR/Cas9 zmieniano geny u psów i gryzoni. Nadzieje wzrosły po tym jak dokonano modyfikacji u gryzoni dwóch genów odpowiedzialnych za problemy z nerkami i sercem, otyłość i cukrzycę.

Jak ocenił to sam George Church, rezultaty „są takie, że oczy wychodzą na wierzch.”

Oczywiście zanim te same techniki edycji zostaną oficjalnie zastosowane u ludzi i zyskają formę powszechną, minie jeszcze co najmniej kilka lat. Jednak fakt, że eksperymenty przynoszą realne, pozytywne efekty u innych organizmów żywych, powoduje, że możemy na kwestię regeneracji i radykalnego wydłużania ludzkiego życia, patrzyć z dużym optymizmem.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika jaa

Tekst wytłuszczony sugeruje,

Tekst wytłuszczony sugeruje, że serwis należy do tych, którzy kombinują z genami. Załóżmy, że, ci od genów znajdą możliwość przedłużania życia ludzi. Do tego znajdą też, bo kto im zabroni, sposób na regenerację narządów, organów. Do tego też znajdą spsób na bycie dużo bardziej mądrzejszym, zdrowszym, bystrzejszym i, ogólnie lepszą wersją człowieka niż najmądrzejsi obecnie. To, co? Puszczą te możliwości w obieg, czy zachowają dla tych, którzy im zlecają te badania? Żeby to oni mieli takie możliwości, a, nie cała populacja. Co najwyżej dadzą niektórym wybranym, takim, których potrzebują do czegoś. Ale też nie wszystko. Na przykład mądrość, ale bez długowieczności. Jeżeli takie możliwości dają wieczne życie i to w pełni możliwości to chyba nie będzie to oferta dla każdego.

Portret użytkownika Homo sapiens

Sami iluminaci technokraci

Sami iluminaci technokraci mówią o tym oficjalnie, chcą stworzyć sztuczne ciała mordoru i umieścić w nich swoje dusze ! To wszystko jest powtórką z historii, albo realizacją ideii które wszczepiają im ufonauci ! Ufonauci to w wielu przypadkach sukkuby oraz inkuby ! Zachowują się identycznie do tych ze średniowiecza i starożytności !

Prawda o Starożytnym Egipcie jako kosmicznym i alchemicznym piecu do topienia żelaza

https://www.youtube.com/watch?v=eCQKqq9uKUE

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj