Monolity z Baalbek, olbrzymie bloki skalne o wadze dziesięciu Boeingów 747

Kategorie: 

Źródło: Oregon State University Archives

Baalbek to znajdujący się na terenie dzisiejszego Libanu starożytny kompleks świątyń. Nazwa Baalbek pochodzi od Baala, fenickiego bóstwa, chociaż Rzymianie znali to miejsce pod grecką nazwą Heliopolis. Archeolodzy, znają dziś to miesjce jako dom dla największej świątyni Jowisza w historii. Jednym z najdziwniejszych reliktów pozostałym po tych czasach, są jest ważący ponad 1250 ton, monumentalny Kamienń Ciężarnej Kobiety (Hajjar al-Hibla).

 

Olbrzymi skalny prostopadłościan, został wyciętego w pobliskim kamieniołomie. Obok niego odnaleziono jeszcze większy kamień, noszący ślady obróbki przez człowieka. Wykopany częściowo blok skalny o wymiarach 19,6 x 6 x 5,5 metra waży oszałamiające 1650 ton. Oznacza to, że jest to największy znany starożytny kamień, który w czasach gdy nie było mowy o silnikach ani maszynach budowlanych, miał stanowić fundament dla świątyni.


Kamień Kobiety W Ciąży

Nie wiadomo jak planowano przetransportować coś tak ogromnego. Aby jakoś wam to zobrazować, pomyślcie o sile wymaganej do przesunięcia niemal dziesięciu Boeingów 747 NARAZ. Byłoby to mocno problematyczne nawet przy wykorzystaniu współczesnej technologii. W jaki sposób planowano sprostać temu wyzwaniu w starożytności?


Drugi z monolitów

Podobnej wielkości blok skalny, zwany Kamieniem Grzmotu, przetransportowano w 1768 roku w Sankt Petersburgu. Ważący 1250 ton granitowy głaz przewieziono na odległość 9 kilometrów. Aby to osiągnąć, czekano na mróz i śnieg, aby przesunąć skałę korzystając ze specjalnie skonstruowanych sań wykonanych z metalu. Jest to więc wykonalne, ale nie w warunkach Libanu, gdzie mrozu nie ma przez cały rok.


Transport Kamienia Grzmotu w obecności Katarzyny II, obraz z 1770 roku.

Potężna skala kamieni z Baalbek powoduje, że do dzisiaj krążą na ich temat rozmaite legendy. Sugeruje się chociażby, że świątynia to dzieło biblijnego Kaina, który zbudował ją, aby ukryć się przed gniewem Boga. Inni twierdzą, że zbudowały ją olbrzymy na polecenie Nimroda przez co zaczęto ją nazywać Wieżą Babel. Pojawiła się również opinia, że słynny król Salomon stworzył je z pomocą dżinów i miał to być pałac dla królowej Saby. Pewna grupa ludzi uważa również, że są to pozostałości po przedpotopowej cywilizacji, która rozwinęła do perfekcji zdolności kamieniarskie, a także dysponowała nieustalonymi do dzisiaj metodami przenoszenia wielkogabarytowych bloków.


Trzeci megalit z kamieniołomu Baalbek

Niestety, odpowiedzi na zagadkę Baalbek zostały mocno oddalone w czasie, ze względu na sytuację polityczną w tym regionie. Badania archeologiczne wokół tego miejsca zostały zablokowane przez starcia między syryjskimi bojownikami, libańskimi sunnitami i szyicką grupą Hezbollah. Ostatnie realne odkrycie z tej świątyni, pochodzi z 2014 roku, kiedy to natrafiono na wspomniany wcześniej największy blok skalny. Co za tym idzie, minie jeszcze dużo czasu nim przekonamy się z czyjego rozkazu wycięto te masywne bloki i dlaczego porzucono budowę. Czy okazała się zbyt ambitna jak na ówczesne czasy? Dlaczego powstawała w szczerym polu, zamiast w stolicy czy nieopodal rzeki lub portu?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj