Brytyjski futurolog ostrzega, że cyborgi zastąpią ludzi i zbudują własną cywilizację

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ludzie są jedynymi inteligentnymi i samoświadomymi istotami na Ziemi. Jednak wielu ekspertów uważa, że rozwój inteligentnych maszyn może przynieść drastyczne zmiany. Według Jamesa Lovelocka, brytyjskiego futurologa, cyborgi zbudują swój własny świat, a ludzkość może zniknąć z naszej planety.

 

Zdaniem Lovelocka, autora nowej książki pt.: „Novacene”, samowystarczalne i samoświadome cyborgi będą potomkami współczesnych robotów i systemów sztucznej inteligencji. Brytyjczyk przewiduje nastanie nowej ery, w której Ziemia będzie zarządzana przez maszyny.

 

Jednak jego predykcje nie zakładają wybuchu krwawej wojny między ludźmi a inteligentnymi robotami, ani połączenia się ludzi z maszynami. James Lovelock patrzy na ten problem z punktu widzenia biologii – dzisiejsze komputery już mogą przetwarzać dane znacznie szybciej od nas, a przyszłe maszyny będą jeszcze lepsze i staną się miliony razy mądrzejsze od ludzi. Ostatecznie cyborgi przewyższą nas pod względem intelektualnym i stworzą swój własny świat, w którym człowiek zostanie sprowadzony do podrzędnej roli, a być może stanie się nawet zbędny.

 

 

James Lovelock uważa, że cyborgi mogą przekształcić Ziemię w taki sposób, aby była dla nich bardziej przyjazna. Jednak nie wiadomo, czy nowy świat będzie wciąż przyjazny dla ludzi. Nie wiadomo również, w jaki sposób zakończy się nasza ludzka cywilizacja – czy będzie słaba i nie przystosuje się do zmian, czy też zostanie po prostu wyeliminowana przez maszyny.

Brytyjski futurolog przewiduje, że nastanie ery cyborgów będzie ostatnim etapem życia na Ziemi, który może potrwać miliard lat. Gdy Słońce urośnie, a warunki na Ziemi nie będą korzystne nawet dla przetrwania życia syntetycznego, maszyny wyemigrują i zamieszkają na innej planecie.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Xx_redson_xX

Bardzo ciekawy artykuł. Boję

Bardzo ciekawy artykuł. Boję siię, że sam zostanę zastąpiony robotem, gdyż sam mam robota za żonę. Prawdziwe kobiety ode mnie uciekają.

Pozdrawiam z rodzinką,
Nauczyciel wychowania fizycznego z Suchego Lasu.

Skomentuj