Sonda Voyager 1 wysyła tajemnicze dane z przestrzeni międzygwiezdnej

Kategorie: 

Źródło: NASA

Sonda Voyager 1 wysyła tajemnicze dane spoza naszego Układu Słonecznego. Naukowcy nie są pewni, źródła tajemniczego sygnału. Jedyne co jest pewne to to, że Voyager 1 nadal działa bez zarzutu, pomimo swojego zaawansowanego wieku i niewyobrażalnej odległości od naszej planety (23,3 miliardy kilometrów). Urządzenie, może nie tylko odbierać i wykonywać polecenia wysyłane z NASA.

 

Tym dziwiniejsze są więc odczyty z systemu artykulacji i kontroli położenia, które kontrolują orientację statku kosmicznego w przestrzeni. Absolutnie nie pasują one do tego, co faktycznie robi Voyager. System artykulacji i kontroli położenia (AACS) zapewnia, że ​​antena sondy o wysokim wzmocnieniu pozostaje skierowana na Ziemię, dzięki czemu Voyager może wysyłać dane z powrotem do NASA.

 

Ze względu na międzygwiezdne położenie Voyagera, podróż światła w jedną stronę zajmuje 20 godzin i 33 minuty, więc wezwanie i odpowiedź jednej wiadomości między NASA a Voyagerem zajmuje dwa dni. Oświadczenie NASA nie precyzuje, kiedy rozpoczął się ten problem, ani jak długo trwał. Wiadomo jednak, że lecąca niema równolegle sonda Voyager 2, również wystrzelona w 1977 roku, zachowuje się normalnie.

 

Trudno ocenić jakie mogą być przyczyny tego zjawiska. Jak zauważają badacze z NASA:

„Obydwa statki kosmiczne mają prawie 45 lat, co znacznie przekracza oczekiwania planistów misji” – dodał Dodd. „Jesteśmy również w przestrzeni międzygwiezdnej – środowisku o wysokim promieniowaniu, w którym wcześniej nie latał żaden statek kosmiczny”.

Pomimo problemu, sygnał sondy Voyager 1 nie osłabł, co sugeruje, że jej antena pozostaje w zalecanej orientacji względem Ziemi. Inżynierowie NASA zamierzają monitorować jej stan i zrobić co w ich mocy aby pojazd nadal uczył ludzkość na temat sekretów przestrzeni międzygwiezdnej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Mariusz....

Według inżynierów NASA "AACS

Według inżynierów NASA "AACS nadal działa, ale dane telemetryczne, które zwraca, są nieprawidłowe. Na przykład dane mogą wydawać się generowane losowo lub nie odzwierciedlają żadnego możliwego stanu, w jakim mógłby znajdować się AACS."

 

Skomentuj