Paradoks dziadka nie wyklucza podróży w czasie

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Powszechnie uważa się, że podróż do przeszłości jest niemożliwa, choćby ze względu na „paradoks dziadka” – hipotetyczną sytuację, w której podróżnik w czasie cofa się w czasie i zabija swojego dziadka, w wyniku czego podróżnik się nie rodzi. Jednak naukowiec Tim Maudlin uważa, że ​​„paradoks dziadka” stwarza jedynie ograniczenia dla tymczasowych podróżnych, ale nie wyklucza sam w sobie możliwości takiej podróży.

Klasyczna fabuła filmów fantastyczno naukowych często odwołuje się do tego, żę ktoś podróżuje w przeszłość i robi tam coś, co ma katastrofalne skutki dla teraźniejszości. Przykładem takiego spisku jest paradoks dziadka. Tim Maudlin, filozof nauki, badacz metafizycznych podstaw fizyki i logiki, próbował zrozumieć „paradoks dziadka” i zrozumieć, czy idea ta koliduje z podróżami w czasie w przeszłość.

Argument brzmi następująco: gdybyś mógł 'cofnąć się w czasie', mógłbyś cofnąć się do czasów, gdy twój dziadek nie miał dzieci i zabić go a wtedy sam przestałbyś istnieć i nie mógłbyś rozpocząć takiej podróży. Po prostu gdyby tak się stało, to jedno z twoich rodziców by się nie urodziło, co oznacza, że ​​ty by się nie urodził, więc nie byłoby ciebie, aby wrócić do przeszłości.

.

Paradoks dziadka jest zwykle przedstawiany jako reductio ad absurdum lub obalenie twierdzenia, że ​​podróże w czasie są możliwe. Tak więc hipoteza musi być niemożliwa z powodu paradoksu dziadka, a zatem podróże w czasie są niemożliwe, a nawet sprzeczne z fundamentalną ideą przyczynowości, jeśli rozpatrywać ją tylko w kontekście „paradoksu dziadka”. Maudlin uważa jednak, że sam paradoks nadal nie uniemożliwia podróży w przeszłość.

Paradoks dziadka nie dowodzi, że nie można cofnąć się w czasie, tylko, że nie można się cofnąć i zabić dziadka. Zdaniem uczonego nie ma nic złego w cofnięciu się w czasie i na przykład powiedzeniu „Cześć” swojemu dziadkowi”.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

Osobiście dopuszczam

Osobiście dopuszczam możliwość podróży w czasie ale jedynie w przestrzeni duchowej, albo jak to opisał Robetr Bingham w świecie astralnym, podejrzewam że fizycznie jest to niemożliwe, bo byśmy mieli wiele inwazji ludzi z przeszłości i przyszłości... oraz inwazji obcych ingeteligencji w nasze życie, a życie na planecie Ziemia podlwega Bogu YHWH, Jezusowi Chrystusowi i Duchowi Świętemu... ! Dlatego nie można tego zrobić... moim zdaniem jedynie w sferze astralnej ale i tak z nadzorem aniołów opiekujących się Ziemią. Choć mogą być jakieś demony które to po kryjomu robią za pomocą wszczepianych pamięci osób wcześniej zmarłych, przykładowo jak to pokazał tekst na Innemedium...

Niebiańskie Istoty nowej duchowej ufologii - nagrywane przez Roberta Binghama duchowego kontaktera!

https://youtu.be/Xmcw0G-NtFo

Istoty UFO zbudowane z energii zostały ostrzelane przez broń istot gliny-błota kompilacje alienoidów

https://youtu.be/0qkKAxiBEY8

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj