Naukowcy ogłaszają nowe dowody na istnienie możliwego życia na księżycu Saturna

Kategorie: 

Źródło: NASA

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł nowe dowody przemawiające za hipotezą o możliwym życiu na księżycu Saturna Enceladusie. Poinformowała o tym agencja informacyjna Xinhua.

 

W ramach badań specjaliści pod kierunkiem geochemika z chińskiego Uniwersytetu Hao Jihua stworzyli model interakcji wody i skał na skalistym dnie oceanu Enceladusa. „Woda oceaniczna na planecie okazała się bardzo alkaliczna i pozbawiona tlenu, podobnie jak woda gazowana, którą ludzie piją na Ziemi” – powiedział Hao Jihua. Naukowiec wyjaśnił, że w takim środowisku fosfor ze skał rozpuściłby się w oceanie około 100 tysięcy lat.

 

Ponadto naukowcy zauważyli, że ocean mógł istnieć na Enceladusie przez ponad 100 milionów lat. W związku z tym zasugerowali, że skały satelity mogą w tym czasie uwolnić do oceanu znaczną ilość fosforu.

 

W lipcu 2022 r. inżynier robotyki NASA Jet Propulsion Laboratory, Ethan Shaler, przedstawił projekt badania oceanów subglacjalnych na satelitach Europa i Enceladus za pomocą roju maleńkich robotów.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj